Fünf Freunde erforschen die Schatzinsel

Okładka książki Fünf Freunde erforschen die Schatzinsel Enid Blyton
Okładka książki Fünf Freunde erforschen die Schatzinsel
Enid Blyton Wydawnictwo: Omnibus Cykl: Famous Five (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2002-01-01
niemiecki

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Pierwsza z serii przygód the Famous Five. Przesłuchałam jà z synem w audiobooku i fabuła tak nas zaangażowała, że z ciekawościà słuchaliśmy kolejnych rozdziałów. Poraz pierwszy opublikowana w 1942 roku wydaje się ponadczasowa, z pewnościa zachęci dzisiejszego młodego czytelnika.

Początek bardzo popularnej serii dla starszych dzieci i młodzieży zapoczątkowanej... ponad osiemdziesiąt lat temu przez autorkę Enid Blyton.
Książki okazały się tak popularne (niestety, nigdy nie przetłumaczono ich na polski),że po oryginalnych 21 częściach (plus zbiorze opowiadań) napisanych przez Blyton - po jej śmierci w 1968 roku powstało kilkadziesiąt (!) kontynuacji napisanych przez różnych autorów.
Sama pewnie nie trafiłabym na tę serię, bo z powieści młodzieżowych wyrosłam wiele lat temu, ale w poszukiwaniu prezentu świątecznego dla dziewięciolatka postanowiłam przeczytać kilka rozdziałów. I wciągnęła mnie na tyle, że przeczytałam całą książkę.
Powieść przygodowa z pozytywnym przekazem, że najważniejsza jest uczciwość, przyjaźń, lojalność, odwaga, itd, ale bez moralizatorskiego tonu, czy pouczania.
Rozdziały są krótkie, akcja ciekawa (wakacje, morze, wyspa, szukanie skarbu w ruinach i lochach zamku, banda złodziei, itd.),pewnie dzisiejsi rodzice i pedagodzy zemdleliby ze strachu, ale pamiętajmy, że w 1942 roku wychowanie dzieci wyglądało inaczej.
Polecam i pewnie sięgnę po kolejną część.

P.S. Powieść czytałam w niemieckim tłumaczeniu z 2015 roku ("Fünf Freunde erforschen die Schatzinsel")

• Lato
  • Po niemiecku