Nowicjuszka

Okładka książki Nowicjuszka Trudi Canavan
Okładka książki Nowicjuszka
Trudi Canavan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Trylogia Czarnego Maga (tom 2) fantasy, science fiction
Trylogia Czarnego Maga (tom 2)
The Novice
Galeria Książki
2012-01-01
2012-01-01
Agnieszka Fulińska

„Nowicjuszka” to drugi tom „Trylogii Czarnego Maga” autorstwa Trudi Canavan. Akcja powieści rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach znanych z pierwszego tomu „Gildia Magów”. Sonea – dziewczyna pochodząca ze slumsów – zostaje oficjalnie przyjęta w poczet nowicjuszy Gildii Magów. Ogromna ilość nauki, konieczność oswojenia się z nową sytuacją to nie jedyne problemy z jakimi musi się zmierzyć. Bardzo szybko dziewczyna staje się obiektem kpin i szykan ze strony rówieśników, pochodzących ze szlachetnych rodzin. W tym samym czasie młody mag Dannyl, otrzymuje w tajemnicy zadanie - zbadanie przeszłości Wielkiego Mistrza Akkarina, który wbrew prawu Gildii posiadł umiejętność władania czarną magią.
Lektura „Nowicjuszki” była moim drugim spotkaniem z twórczością Trudi Canavan. Czytana przed laty „Gildia Magów” nie zapisała się niczym szczególnym w mojej pamięci. Dlatego też, gdy sięgałem po drugą część trylogii, nie miałem co do niej wygórowanych wymagań. Liczyłem na przyzwoicie skonstruowaną fabułę, napisaną w sposób lekki i dynamiczny. Niestety czas spędzony nad „Nowicjuszką” był dla mnie miejscami prawdziwą udręką. Historia przedstawiona w powieści jest niespójna i niedopracowana. Wiele kwestii przedstawionych w książce w ogóle nie jest ze sobą powiązanych, a fabuła wlecze się niczym walec drogowy na autostradzie.

Największym mankamentem książki jest jej główna bohaterka. Pomimo swojego ogromnego potencjału magicznego, wsparcia ze strony części magów oraz doświadczenia w posługiwaniu się nożem i walkach ulicznych, Sonea pozwala się gnębić, obrażać i poniżać przez młodszych od siebie uczniów. Jej działania są irracjonalne. Zamiast stawić czoła Reginowi i jego bandzie, wykorzystuje swój czas i energię, aby znaleźć sposób na ich uniknięcie, przekradając się tajnymi przejściami pod budynkiem gildii. W pewnym momencie, czytając po raz kolejny, o tym jak Regin dokucza Sonei, zacząłem mu kibicować, mając nadzieję, że w pewnym momencie posunie się tak daleko, że dziewczyna się "złamie" i da upust wzbierającemu w niej żalowi, na skutek czego komuś z prześladowców stanie się coś strasznego. Jeżeli tak powinna wyglądać bohaterka, która miała inspirować młodych czytelników, to jak dla mnie jest to jedno wielkie nieporozumienie.

Również źle przedstawia się postać Rothena, opiekuna i przyjaciela Sonei. Ten dojrzały mag, naukowiec i wykładowca w Gildii Magów, nie reaguje, nie tylko na poniżanie swojej podopiecznej, ale także na plotki rozsiewane na temat jego rzekomego z nią romansu. Podkreślanie na każdym kroku, iż podjęcie radykalniejszych działań względem prześladowców, mogłoby sprowadzić na dziewczynę jeszcze więcej cierpienia, wydaje się nielogiczne. To samo tyczy się drugiego z bohaterów Danyla, który podążając śladami przeszłości Akkarina, mógł wprowadzić elementy grozy, intrygi i tajemnicy do całej historii. W jego wypadku autorka zdecydowała się skupić uwagę czytelników na relacji LGBT, który nie wnosi niczego do fabuły książki. Śledząc jego podróż, czytelnik jest nieustannie zasypywany różnego rodzaju moralizatorskimi tekstami, mówiącymi o tym, jaki świat jest niesprawiedliwy i ludzie bywają okrutni względem innych. Przy czym w książce nie ma ukazanej choćby jednej sytuacji, w której osoby homoseksualne były, w jakikolwiek prześladowane.

Podsumowując, „Nowicjuszka” to powieść nie dla każdego. Jej lektura nie była dla mnie szczególnie przyjemna, ze względu na niedopracowaną fabułę i bohaterów, których zachowanie było dla mnie nielogiczne. Myślę jednak, że każdy powinien wyrobić sobie sam zdanie na jej temat.

Ocena podobna jak tom 1.
Taki minimalnie Harry Potter, ale jednak inny.
W tle nadal tajemnica, sporo się wyjaśnia, dość fajna postać Akkarina.

Ocena podobna jak tom 1.
Taki minimalnie Harry Potter, ale jednak inny.
W tle nadal tajemnica, sporo się wyjaśnia, dość fajna postać Akkarina.

Zdecydowanie dużo lepsza cześć. 👍🏼
Tym razem poznajemy zasady i życie w Gildii jako Nowicjuszki.
Trochę denerwowało mnie ciągłe dokuczanie Regina głównej bohaterce. Zdarzyło mi się nawet wkurzyć, ze Sonea nie cisnęła w Regina cząstką mocy, bo zdecydowanie należało mu się utarcie nosa. Końcówka bardzo mnie ucieszyła 🥰 - w końcu bohaterka pokazała swój charakter.🥰
Na pewno sięgnę po ostatnią cześć.
Polecam 🥰

Zdecydowanie dużo lepsza cześć. 👍🏼
Tym razem poznajemy zasady i życie w Gildii jako Nowicjuszki.
Na pewno...

Drugi tom trylogii Czarnego Maga był moim zdaniem zdecydowanie lepszy od pierwszego :D Dużo więcej magii i powolne odkrywanie tajemnic Czarnego Maga jest sztos :D

O ile poprzedni tom był po prostu nudny to ten jest już zwyczajnie denerwujący. To pierwsza książka, która mnie wkurzyła(gratuluję). Przez większość książki znów dzieje się bardzo niewiele, a wątek Sonei i Regina wygląda jak jakiś żałosny żart. Postaci w tej książce kompletnie nie myślą i przez to absolutnie do żadnej nie byłem się w stanie przywiązać, ich losy stały mi się po prostu obojętne. Jedna rzecz, która tu się wyróżnia na tle tego co czytałem w przeszłości to jakby moralizatorska lekcja z podstawówki na temat gejów... serio? Wręcz chamskie moralizowanie zupełnie bez żadnego powodu ani sensu wprowadzone do książki jest nie do przyjęcia. Kolejnej części już nie mam siły zacząć.

Mówią o strasznych karach, ale nic takiego nie ma miejsca. Aczkolwiek pod tym względem nie różni się to zbytnio od normalnej szkoły.

Uważam, że druga część ciekawsza od pierwszej, choć z innych powodów. "Nowicjuszka" przybliża czytelnikowi świat magów, magii i jej mechanizmów, czy jej miejsca w społeczeństwie (wątek Sonei) oraz rozszerza świat i jego historię (wątek Dannyla). Pojawiło się więcej tajemnic, bohaterów. Dobrze się bawiłam, nawet jeśli czasami upartość w uprzykrzaniu życia Sonei była dla mnie już troszkę irytująca.

2064

Dziękuję za bycie nie gorszym od pierwszego tomu, chociaż byłam trochę przegadana. Mimo to nie mogłam się oderwać i choć objętość jest spora, to strasznie szybko minął mi przy niej czas! Nie wiem też, czy faktycznie tak było, czy się przyzwyczaiła, ale i lektorka jakoś głębszym głosem chyba czytała. Tak czy siak, bardzo lubię wyraźną dykcję pani Joasi i miło mi się jej słuchało (chociaż czasami zapominałam, ile faktycznie lat mają bohaterowie i musiałam sobie to uświadamiać, ale to nie problem). Naprawdę spoko drugi tom, trochę przejściowy, ale pełen akcji i wydarzeń. Ciężko się nudzić, a ja jestem coraz bardziej ciekawa innych książek autorki i tego jak się rozwinęła!

Przyjemna kontynuacja, chociaż spodziewałam się czegoś więcej🙄
Mam wrażenie, że można było poprowadzić tę historię w inną, ciekawszą stronę🫣
Dla bardziej doświadczonych czytelników jest to po prostu kolejna przeczytana książka🤷‍♀️

Przyjemna kontynuacja, chociaż spodziewałam się czegoś więcej🙄
Mam wrażenie, że można było poprowadzić tę historię w inną, ciekawszą stronę🫣

Zaczytawszy się jako uczennica wyniosłam z tej książki wzorce i siłę, które trzymaja się mnie po dziś dzień.

• Trudi Canavan