Spalona

Inne

Wyróżniona opinia i

Spalona

przeczytanych książek 452 napisanych opinii 435

Autorka w tej książce porusza tematy ciężkie i ważne, jednak w sposób bardzo uproszczony. Cały wątek magii jest prowadzony na siłę. Bohaterowie są tacy nijacy, dialogi leżą. Proste kwestie takie jak chociażby udział w policji w całym tym zamieszaniu są pominięte (dlaczego matka głównej bohaterki nie zgłosiła tego na policję, tylko przeprowadziła się z córką? Przecież w ten sposób pokazały, że sprawca takiej przemocy może czuć się bezkarnie i dosłownie wypłoszył ofiarę). Dla mnie książka mocno przeciętna, nie potrafiłam wczuć się w tę historię.

Książka jest bardzo wciągająca, można ją łyknąć w jeden wieczór. Porusza temat bullyingu wśród nastolatków i to jak brutalni i bezwzględni potrafią być, czasami tylko dla zabawy, nie potrafią przewidzieć konsekwencji ich działań. Mamy tu temat mediów społecznościowych, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia, ale które potrafią zmienić życie człowieka w koszmar. Historia Anny przeplata się z życiem Maggie, dziewczyny oskarżanej o czary. Obie postaci, mimo różnicy epok w których żyją i młodego wieku, są sobie bardzo bliskie i doświadczyły w życiu wiele. Naprawdę warto ją przeczytać.

Na półkach: , , , , , , , ,

Uważam że ta książkę powinien przeczytać każdy od 12 roku życia bo porusza w dzisiejszych czasach temat tabu. Mianowicie internetu i udostępnianiu zdjęć czy to MMSowo czy na Facebooku lub innych social mediach. W internecie nigdy nic nie ginie i w tej książce autorka świetnie to przekazuje. Oczywiście w książce jest również drugie dno o dowiedzeniu się prawdy co stało się w XVI wieku z dziewczyną która oskarżono o czarną magie.
Bardzo szybko się ją czyta jest wciągająca, akcja również dzieje się z rozdziału na rozdział. Autorka książki świetnie napisała swoją powieść chodź temat jest trudny do takiej analizy.
Polecam i zachęcam do zapoznania się i przeczytania :)

Książka bardzo mnie wciągnęła. Autorka sprawiła, że nie mogłam się oderwać!
Przedstawia problemy nastoletniej Laury Bates, która przeprowadziła się do Szkocji z matką.
Książka pokazuje, że przed przeszłością nie ma ucieczki. Jedynym rozwiązaniem na jest stawienie jej czoła. Jeśli tego nie zrobimy będzie nas ona prześladować do końca naszych dni.
Tak jak powiedziała Holly Bourne "Dziewczyny, przeczytajcie tę książkę!"

Książka bardzo mnie wciągnęła. Autorka sprawiła, że nie mogłam się oderwać!
Tak jak powiedziała Holly...

Książka na czasie! Szybko się ją czyta. Opisuje realia z jakimi styka się nastolatek w szkole.

Na półkach: , , , , , ,

Naprawdę dobra książka, która porusza poważne tematy i po którą warto sięgnąć.

Naprawdę dobra książka, która porusza poważne tematy i po którą warto sięgnąć.

Książka porusza niezwykle ważny temat przemocy psychicznej, hejtu, plotkowania, poniżania słownego… i z tym wszystkim musiała się mierzyć główna bohaterka (ale nie tylko).
Mamy tu również ukazane podwójne standardy. Co wolno albo wypada chłopcom, nie pasuje dziewczynom. Przykry temat, złość aż kipiała ze mnie podczas czytani, ale wiem, że tak w szkołach dalej jest. Najważniejsze to nie odwrócić się od ofiar takiej przemocy…

Książka może nie bez wad, ale wywołała we mnie tak wielką fale uczuć że nie mogłam jej powstrzymać. Nie wiedziałam że mam w sobie tyle złości, żalu, frustracji i poczucia bezsilności. Ostatnie 50 stron płakałam. Ciosem prosto w serce była sytuacja z ojcem Anny w sieci. Serce mi pękło jak to czytałam, zwłaszcza, że sama jestem po takiej samej stracie.
Brakowało mi jakiegoś mocnego tupnięcia na koniec, szerszego zakończenia, bardziej rozbudowanego, uwzględniającego więcej wątków. Czuje po niej niedosyt. Jednak mimo wszystko szczerze polecam.

Brakowało mi jakiegoś...

Historia o tym, jak jeden błąd potrafi zniszczyć całe życie.
Nastoletnie życie nie jest łatwe. W tym czasie zmagamy się z różnymi problemami – pierwszymi miłościami, brakiem akceptacji, kompleksami. Jest to czas, gdy próbujemy odnaleźć siebie. Eksperymentujemy, doświadczamy emocji, które nie są nam dobrze znane. Chyba każdy zgodzi się, że jest to najważniejszy etap w życiu, bo dopiero uczymy się samych siebie. Jednocześnie jest to czas, kiedy popełniamy masę błędów, które mogą rzutować na całe nasze życie.
Przekonuje się o tym piętnastoletnia Anna, która zostaje upokorzona zarówno w szkole, jak i sieci. Usuwa wszystkie konta społecznościowe i razem z matką ucieka, żeby zamieszkać w jakiejś małej, szkockiej wiosce. W nowej szkole robi wszystko, żeby zachować anonimowość. Wszystko się zmienia, kiedy przez przypadek nadeptuje na odcisk szkolnemu przywódcy, Simonowi Stewardowi. Chłopak nie polubił dziewczyny i jest dla niego podejrzane to, że nastolatki nie ma w sieci. Zaczyna swoje prywatne śledztwo, żeby dowiedzieć się, co ukrywa Anna.
Na światło dzienne powoli wychodzą jej sekrety, dlatego nastolatka całą uwagę skupia na lokalnej historii i z determinacją próbuje dowiedzieć się, czegoś o przeszłości Maggie – dziewczyny, która została uznana za wiedźmę.
Książka pokazuje nam, jak brutalny może być świat nastolatków. Że wystarczy jedna zła decyzja i już spadasz na dno. Historia jest bardzo wartościowa i otwiera oczy na problemy nastolatków, ale ma też pewną nieścisłość. Nie mogę na przykład zrozumieć, dlaczego mama Anny nie zgłosiła nękania córki na policję. Zamiast stawić czoła problemom, po prostu uciekła. Jednak to nie pomogło, bo jej dziecko znowu stało się ofiarą nękania i plotek, co tylko pokazuje, że nie można chować głowy w piasek. Trzeba stawiać czoła przeciwnościom losu, bo tak naprawdę przed przeszłością się nie ucieknie. Jeśli czegoś nie rozwiążemy, to błędy przeszłości będą nas prześladować.

Historia o tym, jak jeden błąd potrafi zniszczyć całe życie.

Motyw nękania, dokuczania, prześladowania znamy chyba wszyscy, chociażby z filmów o młodzieży szkolnej lub z własnego doświadczenia...
Druga opcja trudniejsza, bo nikt nigdy nie powiedział nam jak stawić czoła takim sytuacjom.
Jednym z powodów dla którego warto przeczytać tę pozycję to wpleciona w czas rzeczywisty historia z przeszłości, która pomaga głównej bohaterce przejść przez najtrudniejsze dla niej chwile. Nie ma tu samego oklepanego nękania, są też wątki poboczne poruszające problem między innymi aborcji.

Książka ciekawa, wciągająca i dobra dla nastolatki, ale tez i dla rodzica.

Polecam

• Literatura młodzieżowa