Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska

Okładka książki Dziennik księdza Franza Pawlara. Górny Śląsk w 1945 r. Opis pewnego czasu Leszek Jodliński, Franz Pawlar
Dziennik księd... Leszek Jodliński, F...
Okładka książki Gliwickie witraże Leszek Jodliński, Jolanta Wnuk
Gliwickie witraże Leszek Jodliński, J...

"Puste Krzesła" Leszka Jodlińskiego to zbiór opowiadań-reportaży o sławnych Żydach ze Śląska, których niezwykle fascynujące życiorysy i działania wpływały na tę ziemię w latach 1890 do 1949. czyniąc ją jedną z najbardziej rozwiniętych, modnych i sławnych regionów Europy.
Śląsk był wtedy wielokulturowy, zamieszkany przez Niemców,Polaków, Ślązaków, Czechów, ale i Szkotów, Anglików, Austriaków. Wśród nich Żydzi stanowili niewielką bo zaledwie 4% grupę. I to o nich ta książka.

Mamy tu światowego Neurologa Guttmanna z Toszka i Chorzowa, pomysłodawcę i twórcę Paraolimpiady ( oglądanej obecnie na całym świecie).Opracował nowatorską metodę terapii neurologicznej górników i pacjentów po wypadkach i obrażeniach wojennych, poprzez sport której idea rozniosła się na cały świat.

Weichmanna - założyciela exclusywnej przedwojennej sieci Domów Tekstylnych w Gliwicach, Zabrzu, Opolu( odpowiednika dzisiejszych Galerii Handlowych) w których można było kupić najrozmaitsze i najznakomitsze towary z całego świata, a których architektura dalece wyprzedzała swoją epokę( zaprojektowana przez największego w tych czasach europejskiego architekta Mendelsohna.)To wczesne lata 30ste a jakby 60te.

Poznajemy niezwykle ciekawe losy ludzi, których pomimo osiągnięć, sławy, uznania, dotknęła niszczycielska machina nazizmu, zmuszając do ucieczki jedynych, a innych skazując na zagładę.
Najbardziej wstrząsająca jest lektura o wprowadzanych przepisach i rządowych nazistowskich ustawach, które w świetle prawa w 6 mc odebrały własnym zasłużonym obywatelom wszystko..począwszy od majątku a na godności i człowieczeństwie skończywszy.
Książka niezwykle ważna, bo przypomina o ludziach których życiorysy pomimo niezwykłych osiągnięć dla tego regionu zostały "wykropokowane" ze względu na ich narodowość.
Historia Śląska-
jak zawsze nieoczywista,wielowymiarowa, niewygodna, pomijana.
Najwyższy czas poznać ją i ich mieszkańców na nowo.

Książka zdobyła nagrodę najlepszej książki historycznej 2021r oraz internatów w kategorii Historia Niebanalna.Napisana językiem przystępnym, ciekawie troszkę w stylu książek Mariusza Szczygła.

Pięknie wydana, bogato ilustrowana książka, będąca zbiorem reportaży, esejów, felietonów dotyczących historii górnośląskich Żydów.
Pasjonujące, odkrywcze i jakże potrzebne dla utrwalenia pamięci o naszych byłych współmieszkańcach.

Świetnie napisana, niebanalne wręcz hollywoodzkie historie, poczynając od wciąż mało znanej historii petycji Franza Bernheima, który na drodze sądowej przed Ligą Narodów pokonał III Rzeszę, przez poruszające opisy Nocy kryształowej w Bytomiu, Wrocławiu, Gliwicach, czy ułomki historii rodzin żydowskich z tego terenu. Dobry język, ciekawy materiał ikonograficzny, wybitne walory edytorskie. Warto mieć, zarówno dla tych co interesują się Żydami z tego terenu i ich losami, jak i dla osób powiązanych z G. Śląskiem. Polecam!

• GŚ O/S
  • Chcę kupić