Lady Susan

2016-03-03
Data 1. wydania:
2016-03-03
angielski
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Mansfield Park Jane Austen, Gemma Barder
Ocena 7,6
Mansfield Park Jane Austen, Gemma ...
Okładka książki Perswazje Jane Austen, Gemma Barder
Ocena 8,2
Perswazje Jane Austen, Gemma ...

więcej Więcej

Jane Austen to mistrzyni. Zawsze przenosi mnie do innego fascynującego świata. I czasem wystarczą do tego tylko listy...

To powieść epistolarna. Czytamy listy i tak poznajemy historię. Świetna zabawa, książka jest zabawna. Jedna z fajniejszych powieści Austen.

Nie jest to klasyczna książka ponieważ napisana jest w formie listów wymienianych pomiędzy różnymi osobami. Tytułowa Lady Susan jest intrygantką która uważa że wszystko co robi jest dobre, bo jej przynosi korzyści, albo uciechę. Ludzi traktuje jak zabawki i lubi ich zdobywać (jak kolejne okazy do kolekcji), córkę traktuje jak przedmiot.
Niektóre intrygi jej się udają inne...

Susan lubi mieć poczucie władzy i kontroli nad innymi. Niszczy szczęście rodziny, u której gości. Jej szwagierka, Catherine, jest uprzedzona przeciwko niej, chociaż Susan próbuje się z nią zaprzyjaźnić. Udaje jej się zmanipulować brata Catherine. Susan zaniedbuje swoją córkę, która boi się jej boi.

Książka krótka, ale ciekawa. Zaletą powieści jest to, że główna bohaterka...

Na półkach: , , , ,

Niektórzy ludzie może nigdy nie powinni się wiązać, mieć dzieci. Taka też była Lady Susan, pozbawiona zahamowań moralnych, nie zwracająca uwagi na konwenanse. Jaka byłaby w dzisiejszych czasach, kim by była? Może by tak... silną i niezależną, z kotem i ciekawą ścieżką kariery?

Książka napisana w formie listów. Dowcipnie, zabawnie, nadzwyczaj lekko, błyskotliwie, z ironią i z przekąsem. Choć dotyczy całkiem powaznych problemów. W czasach, kiedy już prawie nie pisze się listów, takich na pewno nikt już nie potrafi. Ta niewielka książeczka dowodzi, jaką mistrzynią była Jane Austen.

Nie wyróżnia się niczym szczególnym - szybko przeczytana, tak samo szybko zatrze się w pamięci. Definitywnie więcej miejsca w moim sercu zajmują inne dzieła tej autorki :)

Zaskoczyło mnie to, że opowieść epistolarna może być tak żywo i ciekawie poprowadzona. Niby urok wiejskiej prowincji w XIX - wiecznej Anglii, a jednak akcja toczy się dość żwawo. Całość ma niesamowity urok. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić to to, że zakończenie nie jest w formie listów, tylko narrator opowiada jak cała ta historia się zakończyła. Wolałabym pierwsze...

• 2020
  • Po angielsku