Poezje wybrane

Okładka książki Poezje wybrane Aleksander Puszkin
Okładka książki Poezje wybrane
Aleksander Puszkin Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Biblioteka Poetów poezja
106 str. 1 godz. 46 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Biblioteka Poetów
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
106
Czas czytania
1 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
8320545587
Tagi:
poezja rosyjska
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,4
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin
Ocena 5,9
O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
744
698

Na półkach: ,

Poezja Aleksandra Puszkina szybuje wysoko nad Newą, jednak w swym uderzaniu w górne tony rosyjskiej państwowości nie pozostaje bezkrytyczna wobec tego, co wprawne oko poety dostrzeże na nizinach biedy i wyzysku. Chociaż poważnym teatralnym lorgnonem omiata miedzianego jeźdźca i przypomina o założeniu stolicy imperium Piotra I Wielkiego, to nie jest jej daleka problematyka społeczna. Puszkin to niezapatrzony w rosyjskie okno na Europę piewca jedynowładztwa, ale obywatel Rosji z którego zdjęto nadzór policyjny dopiero po jego śmierci. Fakty świadczą same za siebie, polityka nie była obca rosyjskiemu przedstawicielowi romantyzmu. Kiedy wygasał splendor Moskwy a rósł w siłę majestat Petersburga, ten poeta ostro ganił carów i przez jakiś czas sprzyjał dekabrystom. W końcu stał się sumieniem Rosji a poeci potrafią to robić najlepiej.

Siarczysty wschodni mróz nie przeszkodził Puszkinowi w stworzeniu dandysowatego Eugeniusza Oniegina. W sieć paryskiej i londyńskiej mody wplótł znudzonego młodzieńca zarażonego spleenem i ogarniętego chandrą, której nie przeszkodziła nawet szalejąca młodość. Do szczęścia potrzebny jest klucz a pogardzenie blichtrem salonowego świata stanowi jeden z etapów przemiany tego bogatego pedanta. Puszkin miesza wszystko w pyle dziejów. Zajrzy nawet na cmentarz i wytknie różnice pomiędzy jego miejską a wiejską wersją. Wyliczanie na nagrobkach cnót zmarłych ludzi jest jego zdaniem mniej ważne od zwykłego westchnienia nad mogiłą biedaka. Tęskni za majestatyczną ciszą umarłych, bardziej niż za rozkrzyczaną obecnością rang nawet po śmierci.

"Kto, powiedz, natchnął twoją lirę?". Również chciałbym zadać takie samo pytanie, jakie pojawiło się na kartach "Eugeniusza Oniegina". Może tym bodźcem dla rosyjskiego poety były bezdroża po których cwałowali dońscy Kozacy. Może w tamtych stepowych okolicach mógłby znaleźć spokój duszy a podczas nudy tworzyć coraz piękniejsze poematy. Pośród takich krajobrazów umieścił w swej poezji biesy, których lot podczas śnieżnej zamieci przestraszy nawet największych niedowiarków. Aleksander Puszkin to mistrz nastroju mroźnych zawiei i jęków wydawanych przez egzotyczne twory ludzkiej wyobraźni. Olbrzymie połacie Rosji wyśmienicie się nadają do tego typu skojarzeń przygniecionych ogromem bezludzi.

Historia nie zapomni niechlubnych słów poety wypowiedzianych po wybuchu polskiego powstania listopadowego. Jednak jego poezja pełna jest określeń wolności krytykujących carski absolutyzm. Aleksander Puszkin nie był despotą. Jego niektóre wiersze bardziej przypominają manifest tyranobójcy niż zagorzałą chwalbę starego porządku. Jego Rosja krwawi a on szuka nadziei na poprawę sytuacji. Niech zaświadczy o jego wolnościowych marzeniach fakt, że został zesłany przez cara za swoją twórczość na rubieże imperium. Na zakończenie warto przytoczyć wiersz pod tytułem "Mój nagrobek", napisany przez Aleksandra Puszkina o sobie samym:

"Tu leży Puszkin. Wesół z muzą w świat wyruszył.
Kochał się, leniuchował, wreszcie kresu dobiegł.
Nie robił nic dobrego - ale w głębi duszy
Był to, jak Boga kocham, dobry człowiek."

Jak widać, z ogromnym dystansem potrafił podejść do swojej osoby ten jeden z największych rosyjskich poetów.

Poezja Aleksandra Puszkina szybuje wysoko nad Newą, jednak w swym uderzaniu w górne tony rosyjskiej państwowości nie pozostaje bezkrytyczna wobec tego, co wprawne oko poety dostrzeże na nizinach biedy i wyzysku. Chociaż poważnym teatralnym lorgnonem omiata miedzianego jeźdźca i przypomina o założeniu stolicy imperium Piotra I Wielkiego, to nie jest jej daleka problematyka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15
  • Chcę przeczytać
    9
  • Posiadam
    3
  • Biblioteka poetów
    2
  • Poezja
    2
  • FORMA: Poezja
    2
  • Literatura rosyjska
    2
  • CZAS POWSTANIA: XIX wiek
    2
  • 1996
    1
  • LITERATURA ROSYJSKA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poezje wybrane


Podobne książki

Przeczytaj także