Only Mostly Devastated

Only Mostly Devastated
Wednesday Books
2020-03-03
2020-03-03
romans young adult lgbt gay ya BL boys love

Ta książka byłaby dobra, nawet bardzo dobra. Ale nie jest.
Jest słaba, mimo że porusza kilka ważnych tematów, a raczej muska je lekko z wierzchu, nie zgłębiając się w ciężki, brudny, odpychający środek.
Miałam wrażenie sztucznie nakręcanej dramy tylko po to, żeby szybko nastąpił cudowny do porzygu happy end. Zabrakło na koniec tylko brokatowego deszczu i stada jednorożców galopujących po tęczy albo przynajmniej jakichś oświadczyn na tle zachodzącego słońca -_-

Ta książka byłaby dobra, nawet bardzo dobra. Ale nie jest.

Myślałem, że ciężko będzie mi ocenić tę książkę. Szukałem queerowych lektur i brałem je na łapu-capu nie patrząc na to do jakiej kategorii wiekowej starają się dotrzeć. Z początku trudno było mi się odnaleźć w tym młodzieńczym, nastoletnim świecie, bo sam skoczyłem liceum 10 lat temu i choć z pozoru nie jest to aż tak dawno temu, to jednak wszystko zmienia się w tak zawrotnym tempie, że i moja osobowość jest zupełnie inna niż kiedyś.

Jednakże, powiem Wam, że całkiem mi się ta opowieść koniec końców podobała. Była bardzo pouczającą i chciałbym móc ją przeczytać mając właśnie te naście lat, bo z doświadczenia poznałem morały wywodzące się z tej książki i jako nastolatek nie miałem dostępu do tego typu lektur. Inkluzywnych, mądrych, zabawnych, i w miarę realistycznych. Choć jeśli o to ostatnie chodzi, to trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że realia w Ameryki znacznie odstają od naszych.

Zbyt duże oczekiwania na tą książkę sprawiły że pod koniec praktycznie nie miałam chęci czytać. Fabuła sama w sobie jest naprawdę godna polecenia, rozbudowane charaktery postaci tylko bardziej powodują że możemy się z nimi utożsamić. Zawiodło mnie jednak to że książka jest opowiadania z perspektywy jednego bohatera, gdy myślałam że narracja jest wieloosobowa. Historia Olliego i Willa pokazuje jak ciężko czasami może być "wyjście z szafy", gdy jedna osoba oczekuje że druga w końcu się ujawni, może to doprowadzić do wielu kłótni. Ollie nie jednokrotnie daje szansę Willowi aby pokazał co tak naprawdę czuje do niego czuje. Historia ta nie opowiada tylko o problemach z rówieśnikami ale także z problemi w rodzinie, szczególnie po stracie bliskiej osoby. Więc jeśli szukacie przyjemnej książki z wątkiem lgbt, to ta książka jest idealna dla was.

Czasem myślę że jestem za stara na młodzieżówki. A czasem pochłonę książkę Sophie Gonzales w jeden dzień. Cudna od początku do końca <3

bardzo szybko mi się czytało! vardzo przyjemna i komfortowa książka, kocham te liczne nawiązania do disneya, sophie gonzales jakoś mnie tak czaruje swoimi książkami!!

1940

"Only Mostly Devastated. Prawie w totalnej rozsypce" to książka niezwykle prosta i niepogłębiona - Sophie Gonzales prześlizguje się po wszystkich trudnych tematach w ogóle ich, nie pogłębiając.

Jest to nieco zawodzące, bowiem każdy z tych wątków zapowiada się niezwykle ciężko i zarysowuje problematykę, jednak gdy już dochodzi do konkretnych sytuacji, autorka jakoś pomija wszelkie konsekwencje, wpływ wydarzeń na bohaterów. Wykorzystuje jedynie konkretne sytuacje (jak chorobę ciotki Olliego) po to, by popchnąć fabułę/relacje między bohaterami do przodu. Przykre to, szczególnie że autorka szczególnie się z tym nie kryje - nie jestem w stanie powiedzieć czegokolwiek o ciotce Olliego oprócz tego, że jest chora, ma dwójkę dzieci i męża. Jest wspominana tylko wtedy, gdy jest to fabule potrzebne.

Książce nie pomaga też to, że bohaterowie są słabo zarysowani. Do końca nie miałam poczucia, by Ollie był prawdziwą, istniejącą postacią - cały czas był zbyt papierowy. Podobnie wygląda sytuacja z jego przyjaciółkami - Lara, Juliette i Niamh to klisze mające jedną cechę, a to i tak lepiej niż koledzy Willa, którzy są jedną wielką masą.

"Only Mostly Devastated" miało być takim drugim "Simonem...", niestety nie wyszło. Nie jest ani aż tak uroczy (tu przeszkadza zarówno Will, jak i Ollie, którzy są niewiarygodni zarówno jako postacie, jak i protagoniści),ani nie potrafi poruszać trudnych tematów w odpowiedni sposób (bo jedynie wspomina problem, ale nie pogłębia go w żaden sposób).

Książka przedstawia wiele ważnych w życiu człowieka wartości, dlatego młodsi czytelnicy mogą ją źle interpretować. Książka dosyć nudna, styl pisania autorki nie spodobał mi się, w kółko to samo, dopiero pod koniec fabuła nabrała sensu.

Bardzo podoba mi się styl autorki. Humor jest niewymuszony, porusza wiele tematów, przeplatając bardzo istotne aspekty oraz myśli z którymi w pewnym momencie życia mierzy się każdy śmiertelnik. Tworzone postacie są urocze, w bardzo łatwy sposób można się z nimi utożsamić oraz kibicować ich szczęściu.

Niewymagająca, prosta młodzieżówka, idealna na jedno lub dwa popołudnia. Niestety wydała mi się odrobinę zbyt prosta - autorka porusza wiele istotnych tematów, ale prześlizguje się po nich bardzo powierzchownie. Dostajemy więc kilka papierowych postaci definiowanych jedną lub dwiema cechami charakteru czy wyglądu, schematyczną fabułę i zero jakichkolwiek głębszych relacji. Gdyby wyrzucić połowę niepotrzebnych wątków i skupić się na dwóch głównych bohaterach, mogłaby to być książka sensowna i mądra, dostaliśmy niestety wydmuszkę, która sygnalizuje wiele ważnych tematów, ale żadnemu nie poświęca wystarczającej uwagi.

Will i Oliver poznali się w czasie wakacji, które spędzili nad jeziorem w Karolinie Północnej. Połączyło ich płomienne, letnie uczucie, ale musieli się rozstać wraz z początkiem roku szkolnego. Niespodziewanie jednak Oliver wraz z rodzicami przeprowadza się tam na stałe, by pomóc w opiece nad dziećmi chorej na raka cioci i ląduje w jednej szkole z Willem. Willem, który jest gwiazdą drużyny koszykówki i ukrywa przed wszystkimi swoją orientację seksualną. Można się domyślić jak historia toczy się dalej i ku czemu zmierza. Nie przeszkadzała mi tak bardzo sama schematyczność opowieści, a raczej jej powierzchowność. Autorka porusza tematy takie jak przewlekła choroba, żałoba, homofobia, zaburzenia odżywiania - sprawy ważne i jak najbardziej potrzebne w literaturze młodzieżowej - jednak robi to w taki sposób, że żadnej z nich nie poświęca wystarczającej uwagi.

Książka książce nierówna, ale w tym gatunku powstało już tak wiele perełek, że nie ma senesu powielać schematów, jeśli nie robi się tego dobrze.

cuuuuuudowna młodzieżówka, porusza wiele ważnych tematów. Liczę, że więcej osób ją przeczyta.

• LGBT
  • LGBT+

Sophie Gonzales Only mostly devastated. Prawie w totalnej rozsypce Zobacz więcej