Zagadki logiczne

Septem
2020-04-21
2020-04-21
zagadki

„Zagadki logiczne” to zbiór ośmiu grup zadań, które dotyczą np. matematycznych żartów, zabaw liczbą, geometrycznych psikusów czy procentowych igraszek. Może brzmią śmiesznie i łagodnie, ale nic bardziej mylnego! Niektóre zadania są trudne, trzeba się naprawdę nakombinować, żeby je rozgryźć. Czasem zdarzyło się, że kilka dobrych godzin myślałam nad rozwiązaniem jednego z nich.
Kilka zagadek jest typowo matematyczna, powiedzmy taki poziom podstawowej matury z matematyki. Inną grupę stanowią zadania, których rozwiązanie jest nie do wymyślenia, ale im dalej idziemy tym poznajemy więcej schematów, więc jest troszkę łatwiej i przewidywalnie. Na szczęście autor pozostawił nam na końcu rozwiązania.

Ćwiczenie logicznego myślenia może być z tą książką niezłą zabawą. Spędziłam z mężem kilka ciekawych chwil wymieniając się pomysłami na rozwiązanie danej zagadki. Często okazywało się, że te bezsensowne myśli były strzałem w dziesiątkę.
Wiecie jak z połowy zabrać pół i mieć więcej niż jeden?

Bardzo słaba.

Zadania są bardzo zróżnicowane pod względem trudności. Są zadania, z którymi kilkuletnie dziecko poradzi sobie bez problemu, ale i takie, z którymi będzie miał problem maturzysta. Książka, zatem kompletnie nie ma grupy docelowej, do której jest kierowana. To po prostu zbiór przypadkowych zadań z matematyki.

Na końcu książki są rozwiązania zadań. Co ciekawe, nie wszystkich. Czasem musimy się zadowolić krótkim: „Znalezienie rozwiązania tego zadania pozostawiam czytelnikowi.” WTF!? Czasem rozwiązanie pojawia się bez obliczeń, a czasem jest tylko enigmatyczna podpowiedź bez rozwiązania. Zadania są wieloznaczne, polecenia nieprecyzyjne, odpowiedzi nie ma, albo są niejasne. Nie polecam. Frustruje i zniechęca do matematyki.

Kupiłem dziecku i chciałem sprawdzić, czy nie będzie za trudna, ale od razu wylądowała w koszu.

Bardzo słaba.

Na końcu książki są rozwiązania zadań. Co ciekawe,...

Dodaj cytat z książki Zagadki logiczne