The Holdout

Graham Moore Wydawnictwo: Random House Books kryminał, sensacja, thriller
Random House Books
2020-02-18
2020-02-18

„Niewinny” pozwala nam poznać od wewnątrz ławników - ich życie prywatne i proces, który doprowadza do tej funkcji. Oprócz tego fabuła dość przeciętna, szybko ulatuje z pamięci. Tzw. szybka rozrywka, bo czyta się bardzo szybko.

Lubię thrillery prawnicze zarówno książki, jak i filmy.Tym razem wzięłam się za "Niewinnego".

Cała historia toczy się wokół głośnego procesu dotyczącego nastolatki, rzekomo zamordowanej przez jej nauczyciela. Ława przysięgłych musi ogłosić wyrok. To wydarzenie odciśnie na każdym z dwunastu osób piętno, które nawet po 10 latach będzie miało na nich niebagatelny wpływ.

Uważam, że powieść jest warta uwagi.O amerykańskim systemie sądowym wiem wiele, a w książce cały proces, jego elementy są świetnie opisane i przedstawione. Autor pokazał jak wielka odpowiedzialność ciąży nad powołanym "z tłumu" ławnikiem. I to jest ogromny plus tej powieści. Oczywiście, zagadka jest dobrze skonstruowana, logiczna i spójna, a końcówka może zaskoczyć. Wydarzenia poznajemy z perspektywy różnych osób, co sprawia, że powoli wnikamy w ich świat.

Książka jest intrygująca, ciekawa i z każdą stroną nabiera prędkości. Myślę, że będzie idealnym przerywnikiem między krwawymi thrillerami. Mnie się, w każdym razie, podobała.

Ławniczka Maya przekonuję resztę przysięgłych , że nauczyciel , który został oskarżony o zamordowanie swojej uczennicy jest niewinny. I tak mija 10 lat i Maya jest teraz prawnikiem i jest także kręcony dokument o procesie nauczyciela i tam jeden z ławników(Rick) twierdzi , że ma dowody na to , że nauczyciel był winny. Jednak tuż przed ujawnieniem dowodów zostaję zamordowany , a Maya zostaję oskarżona o to morderstwo i sama musi odkryć prawdę. I oczywiście Ją odkrywa , a także rozwiązuję sprawę uczennicy. Powiem szczerze , że miałem problem z oceną tej książki , ponieważ są momenty , które trzymają w napięciu i takie które sprawią , że książka wciąga , ale są również takie momenty , które powodują , że książka nudzi. Jednak mimo wszystko zdecydowałem się na ocenę 7 i nie żałuję , że przeczytałem. Jednak jeśli chodzi o zakończenie to jak dla mnie było bardzo przewidywalne. Zarówno morderstwo Ricka jak i wyjaśnienie wątku uczennicy i oskarżonego o morderstwo nauczyciela

Ławniczka Maya Seale przekonuje pozostałych ławników, że oskarżony o zabójstwo uczennicy nauczyciel jest niewinny. Mija 10 lat. Maya kończy prawo i zostaje adwokatem. Do mec. Mai Seale zgłasza się jeden z tamtych ławników i namawia ją do udziału w telew. rekonstrukcji procesu. Twierdzi, że znalazł dowód winy nauczyciela. Maya nie chce w tym uczestniczyć, ale...

Książka jest wielowątkowa, w charakterystykach postaci można się pogubić. Niektóre są tam zwykłym zapychacze. Momentami książka wciąga. Co do fabuły - Maya przez całą książkę pozostawała wierna swoim ideałom po to, aby w rozwiązaniu je porzucić. Jeśli nie jest pewna to nie podejmie decyzji - winny, ale gdy ma już pewność co do innego morderstwa to całkiem zmienia zdanie. Trochę rozczarowało mnie zakończenie dotyczące Jessici. Jej matka wolała pomóc w upozorowaniu jej śmierci niż oskarżyć swojego męża i stracić majątek.

Totalnie nie moja estetyka i forma. Postaci nie rozróżniam bo ich charakterystyki nie ma. Dialogi bardzo ubogie w styl i treści. Realizm prawie magiczny, bo z realiami świata współczesnego nie wiele ma wspólnego. Liczyłam na ostrą jak brzytwa historię współczesnego świata wymiaru sprawiedliwości. Niestety. Co do pomysłu Autora jestem na tak. Co do realizacji zdecydowanie nie. Szkoda….

Jedna przysięgła wpłynęła na zmianę werdyktu całej ławy. A co jeśli się myliła?
Nauczyciel Bobby Nock zostaje oskarżony o uwiedzenie i zamordowanie swojej uczennicy, Jessiki Silver, dziedziczki fortuny potentata rynku nieruchomości. Dzięki decyzji ławników zostaje uznany za niewinnego. Dziesięć lat później kręcony jest serial dokumentalny o tej sprawie. Ławnicy spotykają się ponownie, a jeden z nich twierdzi, że ma dowody, które się obciążają Nocka i tym samym udowadniają, że przed laty popełnili błąd wypuszczając na wolność podejrzanego o tę zbrodnię. Noc przed ujawnieniem dowodów Rick zostaje zamordowany, a Maya, która przed laty przekonała wszystkich o niewinności Nocka, zostaje oskarżona o jego morderstwo.
Mam hopla na punkcie prawniczych thrillerów, w których dodatkowo występują ławnicy. Czy to serial, film czy książka, każda z tych pozycji w tym klimacie dostarcza mi dużej dawki emocji. Tak było również przy okazji tej książki. Zgadzam się z osobami, które mają za złe autorowi, że wątku sądowego nie było za dużo, bo ja też liczyłam, że poświęci temu znacznie więcej czasu. Dlatego też moja końcowa ocena to 9. Mimo wszystko ja się świetnie bawiłam, bo nie mogłam się spodziewać oderwać od powieści, ciekawa tego jak to wszystko się zakończy.

Jedna przysięgła wpłynęła na zmianę werdyktu całej ławy. A co jeśli się myliła?

Ksiazka ciekawa, a zakonczenie nawet mnie zaskoczylo! To ostatnio nie zdarza sie czesto. Nie oczekiwalam wiele, a milo sie zaskoczylam. Czyta sie szybko, nie ma zbytniego przeciagania akcji. Siegne po wiecej pozycji autora.

Muszę przyznać, że autor miał dość ciekawy koncept na fabułę. Książka intrygująca i warta przeczytania.

Nie wiem czy podoba mi się zakończenie. Chociaż pierwsza połowa książki zrobiła na mnie dobre wrażenie.

• Kryminał
  • Przeczytane 2022