Szwedzka broń pancerna 1920–1989

Tetragon
2020-01-01
2020-01-01

Okładka książki Historia wojsk pancernych Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło
Historia wojsk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Bezpieczeństwo publiczne Mirosław Banasik, Tomasz W. Grabowski, Paweł Grzywna, Krystyna Iglicka, Artur Jasiński, Barbara Kaczmarczyk, Mariusz A. Kamiński, Kazimierz Kraj, Krzysztof Kubiak, Miron Lakomy, Marek Leszczyński, Karolina Lis, Piotr Mickiewicz, Andrzej Misiuk, Piotr Musiewicz, Mikołaj Rakusa-Suszczewski, Marcin Rojszczak, Jan Swół, Jerzy Trocha, Sebastian Wojciechowski, Helena Wyligała
Bezpieczeństwo... Mirosław Banasik, T...
Okładka książki Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1 Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło, Juliusz S. Tym
Państwo średni... Krzysztof Kubiak, Ł...

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana broni pancernej.
Autor - uznany specjalista od tematów niszowych i tu nie zawodzi. Tym razem przybliża nam meandry tworzenia broni pancernej w Szwecji. Nie jest to po prostu przegląd kolejnych typów wraz z tonami danych technicznych - które same w sobie niewiele znaczą. Ta książka objaśnia, jak tworzy się broń pancerną - jak określa warunki w jakich przychodzi działać i jaj do tego dostosowuje założenia broni - a w Szwecji wbrew pozorom w ogóle tylko część terenu nadaje się do skutecznego użycia czołgów.
Autor pokazuje wady i zalety projektowanych typów - w tym najsłynniejszego chyba okładkowego Stridsvagn 103 który wyróżniał się bardzo niską sylwetką dzięki brakowi wieży - konstrukcja miała jednak wbrew pozorom sporo wad o których Autor sporo pisze.

Generalnie naprawdę znakomita pozycja.

Obowiązkowa pozycja dla każdego fana broni pancernej.

Pasjonujący przewodnik po dziejach szwedzkiej broni pancernej od jego początków aż po koniec zimnej wojny. Interesujące są w niej czołgi o interesującym kształcie jak Strv 103 itp.

"Wymień trzy czołgi szwedzkie"
Wielu z nas z ledwością wskaże jeden, inni może dwa i to współczesne, ale potem jest problem. Chyba, że przeczytacie tą książkę.
Autor Krzysztof Kubiak gwarantuje wysoki poziom i nie zmienia się on z publikacji na publikację. Głęboka penetracja źródeł to gwarancja sukcesu. Tutaj analizując bibliografię widzimy dużo pozycji szwedzkich. A kto będzie lepiej znał się na czołgach z neutralnego kraju, jak nie rodacy?
Zaczynamy od wyjaśnienia zasadniczej kwestii "po co Szwedom w ogóle czołgi i dlaczego nie są rozmieszczone na całym terytorium kraju. Doktryna przewidywała jednego wroga i był nim Związek Radziecki, więc należało prześledzić kierunki uderzeń i tam rozmieszczać czołgi. No i jeszcze jeden drobny szczegół - pół kraju jest nieprzystosowane do działań pancerniaków... itd. Krok po kroku poznajemy plany obrony skandynawskiego kraju. Potem przychodzi nam zapoznać się z trudnymi początkami rozwoju broni pancernej.
Na marginesie wspomnę, że pod koniec drugiej wojny światowej Szwedzi byli zachwyceni niemieckim Panzer V, gdyż ich czołgi były lekko mówiąc mocno przestarzałe.
Zakupy kolejnych mocno utrudnione...
Jak już poznamy, co i jak... przechodzimy do prezentacji typów czołgów, samochodów pancernych, dział samobieżnych i wielu innych. Wszystko w porządku chronologicznym.
Każda konstrukcja jest omówiona pod kątem powstania i uzbrojenia. Znamy też jej wady i zalety. Możemy zobaczyć jej sylwetkę na starannie dobranym zdjęciu, a na końcu w tabeli dostaniemy podsumowanie najważniejszych danych technicznych.
Ktoś naprawdę się napracował przy materiale ilustracyjnym.
Na koniec załączniki a w nich kolejne konstrukcje nieujęte w tekście.
Czyta się znakomicie, ale trzeba być średnio zaawansowanym w temacie. Wydanie bardzo staranne - twarda oprawa i bardzo dobrej jakości papier.
Pięknie na nim prezentują się zdjęcia i mapy.
Wada niezmienna - mikroskopijna czcionka BARDZO CIEKAWYCH przypisów.
Podsumowując - niszowy temat, bardzo interesująco opracowany. Starannie zredagowany, przez co książka jest obowiązkowa dla każdego miłośnika broni pancernej. Polecam.

"Wymień trzy czołgi szwedzkie"

Wydawnictwo Tetragon potrafi umiejętnie podtrzymać napięcie, a jednocześnie jest konsekwentne, zapowiedź i realizacja. Nawet w dobie zapaści z powodu pandemii. Zakupiłem wiec pozycję w momencie pojawienia się w sprzedaży i przeczytałem zaskakującym tempie- dwa popołudnia. Cykl monografie w jakim zostało wydania książka nie oznacza że będziemy mieli do czynienia z wyczerpującymi opisami technicznymi. Zresztą znając dotychczasowe prace autora wiedziałem jakiego charakteru będzie to monografia. Książka opisuje rozwój konstrukcji pancernych w Szwecji na tle warunków politycznych, historycznych terenowych, kulturowych. Na polskim rynku dotyczą można było się spotkać tylko z monografiami wybranych konstrukcji ze Szwecji. Można przytoczyć przykład artykułów w nowej Technice Wojskowej, Poligonie lub wydawanych przez wydawnictwo Lampart czyli poprzednika Magnum-X serii Ilustrowana Encyklopedia Techniki Wojskowej. Przegląd konstrukcji pancernych ze Szwecji, jednak tylko gąsienicowych znalazł się we Współczesnych Gąsienicowych Wozach Bojowych D. Użyckiego i T.Begiera. Jednak w żadnej z opisanych publikacji temat szwedzkich wojsk pancernych nie został potraktowany w sposób kompleksowy.
Recenzowana publikacja obejmuje okres od 1920r do końca Zimnej Wojny, tematy poza te ramy czasowe przedstawione zostały tylko w podsumowaniu. Książka składa się zasadniczo z dwóch głównych części, początku powstania wojsk pancernych w Szwecji do zakończenia Drugiej Wojny Światowej i drugi etap do końca Zimnej Wojny. Opis rozpoczyna się od wprowadzenia które zawiera opis uwarunkowań geograficznych i koncepcji obrony przez cały omawiany okres. Następnie pisana została ewolucja struktur w analizowanym przedziale czasu. Następnie wspominany już opis konstrukcji i rozwoju. Na końcu opracowania znajdziemy próbę podsumowania opisanego okresu i załączniki. Nazwanie ostatniego rozdziału załącznikami jest trochę umniejszaniem ich zawartości ponieważ znaleźć można w nich opis kilku interesujących konstrukcji używanych w szwedzkich siłach zbrojnych. W rozdziale tym znajdziemy zmilitaryzowane ciągniki rolnicze, rowery wojskowe i opis całego powiązanego z tymi konstrukcjami systemu. Lekkie i ciężkie wojskowe pojazdy terenowe i przeciwpancerne. Następnie pojazdy sztabowe, wozy zabezpieczenia technicznego, ciągniki balastowe. Załączniki o użyciu wycofanych z eksploatacji czołgów i wież czołgowych jako stałe punkty oporu. Załącznik o pociągach pancernych używanych w szwedzkim wojsku i uzbrojeniu występującym na opisywanych w książce pojazdach.
Do zalet publikacji mogę zaliczyć:
-W jakiś sposób talent pisarski autora którego publikację znam i czytam od wielu lat i który poziomem nigdy nie rozczarowuje. Znam jego reportaże z licznych podróżny miedzi innymi ze Szwecji wiec w pewien sposób daje to gwarancję, że autor zna lokalne uwarunkowania kulturowe, mentalne opisywanego kraju i jego sił zbrojnych.
- opisanie drogi rozwoju konstrukcji w powiązaniu z systemem w którym miały działać. Konstrukcji które na południu Europy były by w jakiś sposób przestarzałe lub niedopasowane
- podjęty temat jako historia wybranego rodzaju wojsk szwedzkich dzięki czemu całość tematu mogła zostać potraktowana w sposób pogłębiony, jednoczenie nie tworząc grubego tomiska za absurdalną cenę.
- autor konsekwentnie używa nazewnictwa opisywanych konstrukcji nie korzysta ze skrótów, synonimów wiec w każdym punkcie książki czytelnik wie o jakiej konstrukcji w danej chwili jest narracja.
-opisano użycie, metodę pozyskania każdej nawet egzotycznej konstrukcji pancernej jaką pozyskano lub wprowadzono do uzbrojenia, jak np. radzieckie samochody pancerne.
- przypisy na dole strony które zawierają mnóstwo interesujących ciekawostek lub uzupełniają tekst główny.
- właśnie w przypisach można znaleźć informację o szwedzkim programie atomowy, przypis w kontekście używania amunicji jądrowej w haubicy Bandkanon 1 w podrozdziale poświęconym tej konstrukcji.
- nie wyłapałem literówek i innych błędów, czyli korekta w Tetragonie działa.

Wady jakie zauważyłem w trakcie lektury, które nie wpłynęły zasadniczo na moją ocenę.
- zabrakło mi opisu konstrukcji które opracowano i podano próbą w ramach programów UDES, a niektóre konstrukcje obejmowały czasowo przyjęte w książce ramy czasowe. Autor pisze o projekcie Ikv 91 którego klasyczna konstrukcja miał być votum nieufności dla Strv 103, ale w programie USES Szwedzi próbowali konstrukcji jeszcze bardziej udziwnionych, wiec zabrakło mi rozpisania tej kwestii.
- przyjęte ramy czasowe spowodowały, że z kontekstu wypadły współczesne konstrukcie jak CV-90, a chętnie bym przeczytał o kontekście ich powstania na poziomie jakim opisano wcześniejsze konstrukcje. Wiec pewną wadą dla mnie jest przyjęty w opracowaniu górny przedział czasowy
- znów jak przy poprzednich publikacjach brak kolorowych zdjęć (oprócz okładki)

Książka jest lekturą obowiązkową dla każdego pasjonata broni pancernej. Jest klamrą spinającą wszystkie wydane dotychczas w języku polskim publikacje o szwedzkich konstrukcjach pancernych. Pozycja ciekawie napisana, akcenty dobrze rozłożone w przyjętej objętości.

• Środkowa
  • Militaria