Szansa na start

literatura młodzieżowa
Novae Res
2020-06-03
2020-06-03
muzyka rock trudne wybory talent marzenia los literatura polska

„Szansa na start” autorstwa Daniela Zbiórga to ciekawa propozycja książkowa dla wszystkich nastolatków. Dla mnie to niestety już nie ten przedział wiekowy, jednak gdybym miała młodsza siostrę to chętnie pożyczyłabym jej tę książkę, która jest idealną opcją na jeden wieczór z racji swojej małej objętości. Szesnastoletni Mike nie potrafi wyobrazić sobie życia bez muzyki. Jego rodzice jednak zupełnie nie podzielają jego pasji i starają się wybić mu z głowy marzenia o zostaniu wielką gwiazdą rocka. Na szczęście Mike może liczyć na wsparcie swojego najlepszego przyjaciela, Willa, który w dniu urodzin wręcza mu bilet na koncert ulubionego zespołu. Niezwykły zbieg okoliczności sprawi, że Mike zaprezentuje swój talent szerszej publiczności, a jego życie zacznie się zmieniać w zawrotnym tempie....
Powieść czyta się szybko, łatwo i przyjemnie, chodź w trakcie lektury nie można oprzeć się wrażeniu, że jestem już po prostu za stara na takie książki i nie robią na mnie tego typu historie wrażenia🤷🏼‍♀️ Myślę, że wśród młodszych czytelników wypadnie znacznie lepiej i zachęci do tego, że zawsze Warto walczyć o swoje marzenia, co oczywiście jest przesłanką dla Nas wszystkich a nie tylko młodzieży!

Książka jest chłopcu, który marzy o karierze muzycznej. Niestety nie ma wsparcia ze strony swoich rodziców. Jego patologiczny ojciec wręcz wyzywa chłopaka, wyśmiewa jego pasję. Nike nocami, w swoim niebieskim zeszycie, zapisuje potajemnie teksty swoich piosenek. Brak subiektywnej oceny jego talentu tylko potęguje zwątpienie w swoją pasję. Na swoje 16 urodziny dostaje wspaniały prezent od swoich rodziców- bon do sklepu muzycznego. Pełen nadziei i szczęścia nastolatek dzwoni do swojego przyjaciela, by pochwalić się niezwykłą niespodzianką, którą dostał. Okazje się, że to nie jedyna niespodzianka tego dnia. Will daje mu dwa bilety na jego ulubiony koncert. Uradowany chłopak nie zdaje sobie sprawy, że jest to początek kłamstw i bardzo trudnych wyborów.
Czy jest na tyle pewny siebie i zdeterminowany, by spełniać marzenia? Co będzie musiał poświęcić?
Bardzo lekka, przyjemna książka, która pomoże się odstresować i odzyskać gdzieś głęboko schowane marzenia. Niewątpliwie, zaliczam tę książkę do top książek tego roku.
Polecam !! ❤️😍
----
"Nigdy nie wahaj się sięgać po marzenia!"

Mike ma szesnaście lat i własne plany na przyszłość, niestety zupełnie inne niż jego rodzice. Kocha muzykę i z tym chce związać swoje życie. Bilet na koncert ulubionego zespołu, który otrzymuje od przyjaciela na urodziny oraz przypadkowa szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności daje mu szansę, by spełnić marzenia. Czy się uda? Czy rodzice zrozumieją jego wybory? Czy zaakceptują decyzję? Czy Mike będzie miał w sobie wystarczająco determinacji, aby pokonać problemy?

Książkę przeczytała córka ( 13 letnia Amelka) i wszelkie odczucia są z jej punku widzenia. Historia się jej podobała. Przeczytała ją z wielkim zainteresowaniem, mocno kibicując głównemu bohaterowi. Po dotarciu do ostatniej strony stwierdziła, że była super, ale dla niej to historia mało realistyczna. Owszem część przygód może się faktycznie zdarzyć, ale większość jest mało realistycznych, za dużo zbiegów okoliczności.
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/07/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-szansa.html

Szesnastoletni Mike nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Gdy nikt nie patrzy, chłopak bierze zeszyt i pisze a pisze nie byle co, tylko teksty piosenek oparte o uczucia, o to, co w danej chwili przeżywa. To jego słodka tajemnica i której nie wie nawet jego najlepszy przyjaciel. Mike dostaje od rodziców na urodziny możliwość kupna gitary. Nastolatek staje się niewyobrażalnie szczęśliwy. To jednak dopiero początek możliwości, jakie Mike dostanie od życia.
Opis fabuły, jak widać, jest krótki i nieskomplikowany, taka też jest cała powieść. Na dwustustronicowej książce zamieszczone są przeżycia chłopaka, który ma wielkie marzenia. Mike jest marzycielem, gdy jego o dwa lata starsza siostra ma już plan na życie, on niczego nie jest pewien, nie ma planów i nie potrafi planować. On ma duszę artysty, marzy, buja w obłokach. W chwili złości, czy szczęścia układa teksty piosenek. Chciałby mieć normalną rodzinę, taką, jaką ma jego przyjaciel, ale nie dogaduje się z rodzicami, a w szczególności z ojcem. Jako że ma trzy siostry, stara się być tym odpowiedzialnym i przykładnym, chroniącym swoich bliskich. Postać Mike została wykreowana w taki sposób, że nie miałam problemów, aby go polubić. Elementy przedstawione w powieści w dużym stopniu są mało realne, takie rzeczy nie dzieją się na co dzień. Nie każdy nastolatek mający marzenia dostaje taką szansę na spełnienie ich jak główny bohater, ale w chwili, gdy święta Wielkiej Nocy należy spędzić, prawie że w samotności, a duża część z nas została zamknięta w czterech ścianach. Każdy się martwi o siebie i swoich bliskich, to czas, kiedy takie powieści, w których marzenia się spełniają, dają nam nadzieje i mogą podnieść a duchu. Mimo swojej niewielkiej objętości ta lektura, przepełniła mnie emocjami, zrozumiałam Mike. Możliwość spotkania swojego idola, stres przed występem, szczęście, gdy ludzie, którzy cię słuchają, biją brawa, to wszystko jest niesamowite. Doświadczenie tego, choć w małym stopniu to emocje, których się nie zapomina. Tak jak dla Mike, tak dla mnie muzyka jest ważna, z muzyka zasypiam i się budzę. Może dlatego tak ta króciutka książka mi się spodobała, bo mogłam w niej odnaleźć cząstkę siebie.
Historia opowiadana jest z perspektywy głównego bohatera, więc jesteśmy w stanie dobrze go poznać, jego myśli i uczucia. Powieść napisana lekkim, przyjemnym językiem co sprawia, że przez całość się płynie. „Szansa na start” to książka na jeden wieczór, która może się spodobać osobom młodszym, jak i starszym, a ci, co kochają muzykę i mają marzenia z tym związane, mogą w głównym bohaterze odnaleźć siebie. Przy sięganiu po tę lekturę warto mieć na uwadze, przewidywalność i fakt, że zdarzenia mogą być mało realne.

Książka na jeden wieczór.
Dla mnie średnia, ani mnie nie wciągnęła, ani odrzuciła.
To historia 16-letniego Mike, którego pasją jest muzyka, pisze teksty piosenek, komponuje, ale rodzice nie podzielają jego pasji.

Książka na jeden wieczór.
Dla mnie średnia, ani mnie nie wciągnęła, ani odrzuciła.

“Posłuchaj, wzięliśmy Cię ze sobą, bo uznaliśmy, że jesteś dobry. Dzisiaj tylko to potwierdziłeś”
Szesnastoletni Mike żyje muzyką, jednak jego rodzice nie akceptują jego pasji i robią wszystko, żeby syn zrozumiał, kariera muzyka rockowego to zły pomysł. Chłopak może liczyć jedynie na wsparcie swojego najlepszego przyjaciela, Willa. W dniu urodzin Mike dostaje od przyjaciela bilet na koncert ulubionego zespołu. Przez przypadek Mike może zaprezentować swój talent i piosenki szerszej publiczności, a jego życie zaczyna się zmieniać. Chce spełnić swoje największe marzenie, a żeby to zrobić będzie musiał zmierzyć się z przeciwnościami losu.
“Szansa na start” to debiut, niestety moim zdaniem niezbyt udany. Myślałam, że będzie to historia o marzeniach i o muzyce. Jednak zawiodłam się. Historia Mike jest jak dla mnie częściowo nierealna, a chwilami infantylna. Część dialogów jest zupełnie niepotrzebnych. Uważam, że głównym problemem tej książki jest to, że jest bardzo krótka. Historia ma potencjał, ale mam wrażenie, że autor bardzo się śpieszył pisząc to i nie wykorzystał do końca tego co można by z nią zrobić.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl.

Daniel Zbiróg w powieści Szansa na start przedstawia historię szesnastoletniego Mike. Chłopak ma głowę pełną marzeń, dużą wyobraźnię, kocha muzykę i nie potrafi bez niej żyć. Marzy o zostaniu gwiazdą, o koncertach i własnych fanach. Mieszka razem z rodzicami i trzema siostrami.
Nie był to dom pełen miłości ani dobrych wzorców do naśladowania, ale był to mój dom. Innego nie miałem.

Mike jest narratorem, to jego myśli poznajemy w czasie akcji. Jego przyjaciel Will w dniu urodzin wręcza mu kopertę, w której znajduje się bilet na koncert jednego z ulubionych zespołów młodego muzyka. W tym czasie zdarza się wiele sytuacji, które pozwolą chłopakowi spełnić marzenia, ale nie będzie to takie proste. Ciężkie wybory i problemy sprawią niemały kłopot.
Pytanie: czy starczy mu sił i chęci? Czy uda mu się zaistnieć, postawić na swoim? I czy słowa Mike „Urodziłem się gotowy” okażą się prawdą?

Zamysł autora na powieść jest dobry, jednak brakuje jej tego „czegoś”, co wciągnie nas w historię i zaskoczy. Powieść jest na pewno dobrą odskocznią od książek poważnych, ciężkich. Książka jest idealna na wieczorny relaks czy chwilę odpoczynku, gdy po prostu nie mamy co robić.
Jednak nic w niej nas nie zaskoczy.
To czy książka się Wam spodoba zostawiam do samodzielnej oceny, mnie ona w żaden sposób nie zachwyciła.

Przewidywalne sytuacje, krótkie sceny, wiele pominiętych chwil, nie pozwolą nam się wczuć w historię. Nie wiem jak inni czytelnicy, ale w książkach młodzieżowych oczekuję czegoś czego nie da się zapomnieć, czegoś co nas pouczy. W Szansie na start mamy tylko sytuację, która opowiada o tym czy warto podążać za marzeniami.
Dużym minusem, jeśli chodzi o książkę z motywem muzycznym jest brak jakichkolwiek teksów piosenek. Czy to autorskich bohatera, a za razem autora, czy nawet znanych zespołów.
Książka z motywem muzycznym kojarzy mi się z tym, że będziemy mogli zobaczyć jaki gust muzyczny ma dana osoba. Bez względu na to, czy jest podobny do naszego i czy nam się będzie podobał. Umożliwia to poznanie bohatera.
Może za dużo wymagam, ale tak mnie kojarzą się powieści dla młodzieży z motywem muzyki.

Powieść Daniela Zbiróga ani mnie nie zachwyca, ani nie odrzuca. Jest po prostu średnią książką na jeden wieczór, która da nam chwilę odsapnąć. Może komuś przypadnie do gustu, więc jeśli tylko macie chwilę i chcecie poznać historię Mike, młodego chłopaka z marzeniem to sięgnijcie po tę książkę.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl.

Nie był to dom pełen miłości ani...

"... dam z siebie wszystko i nigdy nie odpuszczę w pogoni za swoimi największymi marzeniami."
Mike ma 16 lat i już teraz wie, że chce w przyszłości profesjonalnie zająć się muzyką. Jest gitarowym samoukiem, pisze teksty piosenek, do których komponuje melodie i... wychodzi mu to całkiem nieźle. Ogromnym wsparciem dla chłopaka są siostry i przyjaciel Will. Jego muzyczna pasja niestety nie jest podzielana przez rodziców, wychodzących z założenia, że z muzyki, żyć się nie da. Przed chłopakiem otwierają się jednak ogromne możliwość, jego talent zostaje dostrzeżony oraz dostaje - szansę na start - propozycję uczestnictwa w trasie koncertowej z ulubionym zespołem. Czy weźmie los w swoje ręce i na przekór wszystkim przeciwnościom z niej skorzysta?
"Tak właśnie zamierzałem zrobić - chwycić moją szansę, i to obiema rękoma."
Czy uda mu się spełnić marzenia?
Nasz główny bohater musi podjąć bardzo trudną decyzję, która będzie definiować jego dalsze losy. Czy ma w sobie aż tyle odwagi i siły?
Autor ukazuje w swojej powieści niełatwe relacje międzyludzkie w domu rodzinnym chłopaka, zmuszając czytelnika do refleksji nad tym jak destrukcyjne mogą okazać się niechęć oraz brak zrozumienia i akceptacji w życiu dojrzewającego człowieka. Jak wpływa to na dalsze kształtowanie się relacji rodzinnych oraz samej osobowości młodej osoby.
Choć w głównej mierze historia jest pozytywna i napawa optymizmem, zwraca też uwagę na dokonywanie trudnych życiowych decyzji i wyborów, będących nieodłącznym czynnikiem naszego życia...
Reasumując, to miła, lekka i przyjemna młodzieżówka na jeden wieczór. Jak najbardziej polecam młodym czytelnikom. Jest to pozycja warta uwagi.
"Całe moje życie obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni, a był to dopiero początek. Przynajmniej taką miałem nadzieję. Wszystko stanęło na głowie. Żyłem chwilą, z dnia na dzień. Miałem cel, dostałem szansę i byłem szczęśliwy."
PS Życzę Wam, by najmilsze sercu marzenia zawsze mogły się spełniać. 🍀

• Jeden tom