Jak zrozumieć się w rodzinie

Okładka książki Jak zrozumieć się w rodzinie Monika Szczepanik
Okładka książki Jak zrozumieć się w rodzinie
Monika Szczepanik Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: seria rodzicielska nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
seria rodzicielska
Wydawnictwo Natuli
2020-01-01
2020-01-01
Seria rodzicielska rodzicielstwo rodzina dziecko patenting psychologia

Okładka książki Montessori w twoim domu. Przewodnik dla rodziców małych dzieci, chcących wychować ciekawych świata i odpowiedzialnych ludzi Simone Davies, Hiyoko Imai
Montessori w t... Simone Davies, Hiyo...
Okładka książki Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały Julie Adair King, Joanna Faber
Jak mówić, żeb... Julie Adair King, J...
Okładka książki Sensoryczne niemowlę Aleksandra Charęzńska, Joanna Szulc
Sensoryczne ni... Aleksandra Charęzńs...
Okładka książki Cesarskie cięcie i poród po cesarskim cięciu Magdalena Hul, Katarzyna Osadnik
Cesarskie cięc... Magdalena Hul, Kata...

„Szczęśliwe rodziny się nie kłócą”.
Ile konfliktów i nieporozumień jest w rodzinie? Mam na myśli zwłaszcza między rodzicami a dziećmi i dziadkami. Ta książka nie ukrywam, spodobała, mi się i zainteresowała wieloma tematami. Czy ją polecam? Myślę, że tak...
„Konflikt pojawia się dopiero wówczas, gdy nasze myśli, argumenty, stanowisko są ważniejsze od stanowiska partnera relacji”.
Przyznaję, że dowiedziałam się ciekawych rzeczy z tej pozycji. Słowa mają dużą moc. Wychowanie dzieci nie jest łatwe i nie dziwię się, że momentami można stracić cierpliwość. Uważam, że komunikacja w rodzinie jest ważna, ale nie zawsze jest satysfakcjonująca. Nawet bywa, że w ogóle jej nie ma. Jednak, co zrobić, kiedy ktoś nie potrafi rozmawiać? Nie potrafi rozmawiać o uczuciach i swoich potrzebach? Ta książka nie jest rozwiązaniem, może jedynie pomóc.
Jak zrozumieć się w rodzinie może przydać się wielu osobom. Pamiętajcie, że to nie jest lekarstwo na wszystkie wasze spiny. Przeczytałam z serii rodzicielskiej inne tytuły i, z pewnością sięgnę po kolejne.

#Jakzrozumiećsięwrodzinie#seriarodzicielska#komunikacja#małedramaty#kłótniebezcelu#frustracjeinerwy#Stop#uczicia#potrzeby

„Szczęśliwe rodziny się nie kłócą”.

Książka mało odkrywcza, ale przyzwoita. Warto przeczytać od czasu do czasu, żeby sobie przypomnieć podstawowe kwestie związane z komunikacją i konfliktem w duchu Porozumienia Bez Przemocy.

Książka, która porusza bardzo ważny temat porozumienia się w rodzinie. Skupia się na dwóch głównych tematach: uczuciach oraz potrzebach. Że warto o nich rozmawiać, szukać ich u najbliższych bez oceniania i interpretowania oraz samemu okazywać je na zewnątrz. Tylko te nienaturalne przykłady są dla mnie niezbyt trafne.

Książka przedstawia zasady dobrej komunikacji w rodzinie, które można streścić jako słuchanie bez osądzania. Część teoretyczna (na temat naszych myśli, uczuć i potrzeb) została napisana dosyć ciekawie i przejrzyście. Część praktyczna nieco mnie zawiodła, przykładowe dialogi często brzmią nienaturalnie.

Konflikty są naturalną częścią życia. To w rodzinie uczymy się budować relacje, ale także odpowiadać na pojawiające się wyzwania czy trudności, które powstają z oczekiwań i przekonań na temat relacji, wychowania czy stylu życia. Autorka porusza wiele ważnych tematów m.in. porozumienia w rodzinie, uczuć i potrzeb, filarów rodziny czy słowie nie, które aż nazbyt często gości w naszych dialogach. W książce znajdziemy wiele propozycji jak poprawić relacje w rodzinie. Na końcu znajdziemy listę potrzeb i uczuć, która pomoże nam przyjrzeć się sobie lub lepiej zrozumieć innych. Jak każda pozycja z serii rodzicielskiej książek pierwszego wyboru ma mnóstwo wartościowych treści, a czyta się ją przyjemnie i lekko. Choć wydaje mi się, że 'Jak zrozumieć się w rodzinie' dobrze jest przeczytać kilka razy, żeby w naszej głowie sugestie autorki zostały na długo. Dążmy do świadomego rodzicielstwa.

Emocje - te dobre i te niekoniecznie pozytywne, kto z nas się z nimi nie zmaga, nie ma problemu aby je opanować, ujarzmić, trzymać w ryzach? Jeśli macie z tym problem to polecam Wam zajrzeć do książki, która może pomóc nauczyć się Wam je regulować.

„Jak zrozumieć się w rodzinie” Moniki Szczepanik to druga warta uwagi pozycja z serii rodzicielskiej wydawnictwa Natuli, którą miałam okazję czytać.
A o czym właściwie jest ta książka? W wielkim skrócie o rodzinie o tym, czym rodzina w ogóle jest i jaki ma wpływ na nasze życie bez względu na to jaką pełnimy w niej rolę. Autorka rozkłada nam na czynniki pierwsze temat komunikacji i jej wpływu na rozwój dzieci i na relacje w rodzinie.

W tej niespełna liczącej 200 stron książce znajdziemy wskazówki dotyczące skutecznej komunikacji z członkami rodziny oraz przekonamy się, że mimo dzielących różnic - można się dogadać. Nie bez znaczenia jest też samo podejście do konfliktu, o czym także będziecie mogli przeczytać.

"Jak zrozumieć się w rodzinie" to pozycja dla każdego, kto chciałby poprawić jakość swoich relacji z najbliższymi. Na korzyść książki przemawia fakt, że Autorka jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy, która wskaże nam sposoby radzenia sobie z rodzinnymi wyzwaniami.

Książka jest zarówno fajnym poradnikiem, jak i przewodnikiem po złożonych relacjach w rodzinie.
Książka mocno porusza się w kontekście relacji dziecko-rodzic, ale można je tez odnieść na poziom rodziców czy partnerów w relacji. Czytanie wymaga skupienia - ja staram się często odnosić do swoich doświadczeń, autorka odwołuje się do realnych sytuacji (nie metafor),a dla mnie to duży plus.
Szczególnie zainteresował mnie rozdział o emocjach i uczuciach oraz ocenianiu i obserwacji - nigdy nie powinniśmy wykorzystywać wieku czy pozycji w relacjach, gdyż dziecko zawsze będzie na straconej pozycji. A dziecko i jego potrzeby to równoprawna część rodziny. Czy możemy mu jednak na wszystko pozwalać? Tutaj polemizowałabym w kilku fragmentach z autorką. W książce znajdziemy również kilka propozycji rozwiązywania konfliktów - niektóre według mnie zbyt wyidealizowane - dlatego właśnie przy najbliższej okazji sprawdzę je w praktyce.

Odkąd pamiętam chciałam zostać mamą. To była myśl, która kiełkowała gdzieś głęboko w sercu od kiedy zaczęłam postrzegać siebie jako odrębną osobę.

Spotkałam na swojej drodze wartościowego człowieka z którym zaczęliśmy budować własny świat i założyliśmy rodzinę.

Wtedy nie miałam jeszcze pojęcia jakim rollercosterem jest trwanie razem i ile pracy i samodyscypliny potrzeba, aby stworzyć bezprzemocową relację i trafną komunikację.

Przecież "razem zdobędziemy świat ", prawda?

W myśl zasady, że "samo się nie zrobi" po 9 (!!!) latach bycia razem miałam niewątpliwą przyjemność otrzymać od Wydawnictwa @natuli książkę, która kierunkuje emocje, choć wydaje się, że już dawno powinny być ukształtowane i w pełni rozwinięte.

"Jak zrozumieć się w rodzinie" to jedna z genialnych, zachwalanych już z resztą przeze mnie, książek z serii rodzicielskiej. Ta konkretna , autorstwa Moniki Szczepanik, jest zbiorem praktycznych rozwiązań aby relację pogłębić z poszanowaniem każdej, nawet najmniejszej osóbki w ramach Porozumienia bez Przemocy.

W rodzinie bywa trudno.
Od tego najłatwiej jest zacząć.
Brzmi naturalnie i prawdziwie, przecież tak właśnie jest.
Ale mało kto zdaję sobie sprawę co za tym stoi.
Oczekiwania i przekonania.
Mamy różne wizje swojego życia, wspólnej przyszłości i wychowania dzieci.
Dodatkowo jesteśmy obciążeni już własnym doświadczeniem, a nawet doświadczeniem naszych bliskich, których rozterki obserwowaliśmy w dzieciństwie.

Co zrobić?
Zrozumieć siebie samych.

Od tego zaczyna rozważania autorka. Zręcznie przeprowadza czytelnika przez potencjalnie trudne sytuacje, rozmowy. Pokazuje reakcje, które nie tworzą napięcia we wspólnym życiu i daje alternatywy dla komunikacji, aby stała się jasna i przejrzysta.

Daje do zrozumienia, że nie istnieją potrzeby ważne mniej i bardziej. Wszystkie są takie same i należy je z rozwagą spełniać, przy pomocy właściwych narzędzi.

Przypomnij sobie te wszystkie kryzysy.
Głośne NIE na placu zabaw. NIE przy prędkości wyjsciu z domu i zakładaniu butów. Albo NIE przy pysznym, ciepłym obiedzie.

Konflikty to nieodłączna część naszej rzeczywistości rodzinnej, ale nieodłączną jej częścią może być też wzajemnego poszanowania i umiejętność rozmowy.

Tego właśnie możesz się nauczyć sięgając po tą lekturę.
Ja ogromnie polecam🥰

Samoregulacja brzmi obco?
Wcale nie musi.

Nie musi szczególnie jeśli w Twoim życiu i domu pojawił się mały człowiek i z uważnością obserwuje Twoje emocje i reagowanie na sytuację potencjalnie stresowe. Za moment, lub kilka lat, najpewniej je powtórzy.

Rodziny mogą być różne - pełne, niepełne, patchworkowe, itp. Niezależnie od rodzaju rodziny mogą się w niej pojawiać różne problemy. Najczęściej wynikają one z trudności w komunikowaniu się.

"Jak porozumiewać się w rodzinie" to jedna z książek z serii rodzicielskiej od wydawnictwa @natuli_dziecisawazne

Tak jak w innych książkach z tej serii spotkacie w niej mnóstwo praktycznych wskazówek, przykładów, merytorycznej treści oraz wsparcia, które nam rodzicom, jest tak bardzo potrzebne ❤️

Z książki dowiecie się tego, kiedy zaczyna się rodzina jakie pełni role ale także tego, dlaczego w rodzinie czasem bywa trudno? Konflikty są naturalną częścią naszego życia. Autorka książki Monika Szczepanik - certyfikowana trenerka Porozumienia bez przemocy z wprawą przeprowadzi Was przez ten temat lekkim językiem, ze zrozumieniem i w poczuciu rodzicielstwa bliskości.

Znajdziecie tu obszerny rozdział dotyczący filarów rodziny, które sprawiają, że nawet z największych konfliktów i trudności wychodzi ona cało. Czasem poobijana, zawsze wyłania się na powierzchnię.

No i wreszcie, to na co najbardziej liczymy. Książka wskazuje konkretne techniki (np. podczas kłótni rodzeństwa),które można wykorzystać w swojej rodzicielskiej codzienności.

Książkę czyta się z dużą przyjemnością. Jest trochę jak rozmowa z przyjaciółką, na pewno nie jestg wydumanym, oderwanym od rzeczywistości poradnikiem.

Tak jak w innych książkach z tej serii spotkacie w niej mnóstwo...

Bardzo dobra książka. Treść metryczna. Idealna na wstęp do NVC

Bardzo dobra książka. Treść metryczna. Idealna na wstęp do NVC