Huawei kontra USA. Ren Zhengfei i era 5G

Dom Wydawniczy Kontinuum
2020-05-04
2020-05-04
Huawei Chiny USA 5G Ren Zhengfei relacje chińsko-amerykańskie

Audiobook niewątpliwie porusza temat niezwykle interesujący, będąc zapisem wydarzeń jak się okazuje już nieco zdezaktualizowanych. Przyspieszenie nurtu wydarzeń okresu pandemii koronawirusa rzuca na tematykę rywalizacji amerykańsko-chińskiej zupełnie nowe światło. Jednocześnie opis rywalizacji technologicznej nie traci nic ze swej aktualności, rywalizacja zyskuje wręcz na intensywności. Prezentowany punkt widzenia jest bez wątpienia jawnie prochiński, nie przeszkadza to jednak w wyłowieniu najważniejszych faktów. Istotnie wskazują one, że firma Huawei może być rywalem dla amerykańskich firm technologicznych, dysponując technologią, której firmy amerykańskie jeszcze nie opracowały. Przykrym wnioskiem płynącym z lektury jest świadomość, że świat nie jest wcale miejscem gdzie wszyscy mają równe szanse, tocząca się gra interesów tak widoczna w sferze gospodarczej bez wątpienia przeczy tezie, iż kapitał nie ma narodowości oraz, że rywalizacja odbywa się według takich samych reguł dla wszystkich. To Amerykanie chcą ustanawiać zasady, które mają z kolei służyć utrzymaniu ich przewag technologicznych i gospodarczych. Zahamowanie rozwoju rywala jest w tym kontekście ważniejsze niż swoboda wymiany gospodarczej i wzajemna współpraca. Choć to prawdy znane realistom wciąż warto je powtarzać by eliminować pewien naiwny idealizm tak często słyszalny w polskiej debacie publicznej. Niniejsza pozycja zaś jest jednym z głosów będących świadectwem nieustannych zmian dokonujących się na świecie, zmian, które w czasach współczesnych są szybsze i bardziej gwałtowne niż kiedykolwiek wcześniej.

• Storytel
  • Audiobooki