Erna Nieplanowana przygoda

literatura dziecięca
Grey-Deer
2020-05-22
2020-05-22
literatura dzicięca literatura młodzieżowa przygodowa akcja humor tajemnica sekret fantasy

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o książce, w kolejnym odcinku podcastu CoolCórki Kulturki- rozmowy z dziećmi o książkach dla dzieci.

Rafał Bulski stworzył wspaniałą historię, w której pojawiają się niespotykane nigdzie indziej istoty, wyjątkowa księga, wymyślne urządzenia, wielkie zamki, groźny zakon i przepiękna, bardzo wyjątkowa wyspa. Autor garściami czerpie ze znanych motywów fantastycznych, ale robi to w sposób ciekawy i wyważony bardzo skutecznie wciągając nas w historię. To wszystko sprawiło, że "Erna. Nieplanowana przygoda" okazała się intrygującą, ale jednocześnie teoretycznie możliwą do spełnienia, historią. Jestem pewna, że nie jedno dziecko mogłoby wieczorami podczas czytania bać się Turfenów, albo z lekką obawą marzyć o spotkaniu z widzącą Imaru albo z niedźwiedzio-ludźmi, zupełnie tak jakby mogły je spotkać za tydzień lub dwa. Ja sama chciałabym poznać niezwykle pomysłowych wynalazców - Irmututeńczyków - inspirowanych zapewne ludem Atlantydy! Jestem też przekonana, że wcale nie tak trudno uwierzyć w niepoznaną jeszcze rodzinę mieszkającą w zamku albo w przygodę na nieznanej wyspie - któż z nas nie marzył w dzieciństwie o takiej niezwykłej przygodzie?

Przyznaję się, że Erna. Nieplanowana przygoda bardzo skutecznie mnie zaczarowała! Po raz kolejny wybrałam się w podróż teoretycznie dla dzieci, a wróciłam z niej ogromnie usatysfakcjonowana. Szczerze polubiłam chłopców, ich nieco szaloną ciocię Matyldę, odważną Henriettę czy dumnych Hubrysów i prawdę mówiąc ogromnie się cieszę na takie otwarte zakończenie. ;)

Na półkach: , , , ,

Wielu z nas tęskni za przygodami – nie byle jakimi, ale takimi powodującymi wzrost adrenaliny, uczucie niecierpliwego oczekiwania na to, co nieoczekiwane i wcale nie takie oczywiste jakby się mogło wydawać. Niestety życie to nie film, chociaż ono samo może być traktowane jako przygodę. Na całe szczęście pozostają jeszcze książki, które od pierwszej do ostatniej strony potrafią wciągnąć i sprawić, że czytający mają okazję brać udział w czymś, co pobudza wyobraźnię, dostarcza wrażeń , a na samym końcu powoduje niesamowitego kaca książkowego. Taką właśnie powieścią jest "Erna. Nieplanowana przygoda" autorstwa Rafała Bulskiego.

Uporządkowane życie dwóch braci – Victora i Tima, zmienia się w chwili, gdy na dom wychowującej ich ciotki Matyldy napadają nieznani sprawcy. Dyspozycje jakie wydaje znajdująca się w szpitalu starsza pani, swojemu kierowcy, nie pozostawiają złudzeń – chłopcy muszą natychmiast opuścić Nowy Jork i udać się do swoich dziadków, o których istnieniu wcześniej nie mieli pojęcia. Bracia wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż, która na zawsze odmieni ich życie. Jedno jest pewne – nic nie będzie już takie, jakie było przedtem.

Nie spodziewałam się, że "Erna" tak bardzo zawładnie moją codziennością, że nie będę w stanie skupić się na niczym innym niż tylko na czytaniu tej pasjonującej powieści. Już dawno przestałam zaliczać się do młodzieży, ale wcale nie przeszkadzało mi to w tym, by dać się porwać Przygodzie (przez wielkie „P”). Czytelnicy w trakcie czytania mogą się zderzyć z kilkoma gatunkami zawartymi w powieści, które daje się bez trudu zauważyć. Wita ich powieść szpiegowska z pościgiem i wielką ucieczką, nieśmiało wkrada się historia, a to wszystko otoczone jest naprawdę dobrą fantastyką pozwalającą wczuć się w klimat książki.

Nie da się nie powiedzieć o bohaterach "Erny". Zarówno chłopcy, jak i ich bliscy, to osoby, których nie da się nie lubić. Mimo swojego młodego wieku Tim i Victor z wrodzonym sobie dziecięcym urokiem i optymizmem przyjmują wszystko to, co zgotował dla nich los. Strach, który im towarzyszy nie jest w stanie zdominować żadnego z nich ponieważ są razem i wiedzą, że zawsze mogą na sobie polegać. Braterska miłość i wrodzony spryt jest w stanie pokonać najgorszych wrogów. Miejsce w moim sercu zajęła także ciotka Matylda i Henrietta. Te nie w ciemię bite kobiety potrafią skutecznie zwalczyć z osobami, które śmią nadepnąć im na odcisk (i to za pomocą wszystkiego, co w danej chwili mają pod ręką). Zadarcie z nimi kończy się tylko jednym – olbrzymią boleścią.

"Erna" wydana jest w twardej oprawie, a czcionka, którą jest napisana sprawia, że czyta się ją niezwykle szybko, bez zbędnego męczenia oczu. Z tego miejsca chciałam podziękować autorowi za specjalną, imienną dedykację, która znalazła się w moim egzemplarzu. Zrobił pan wspaniałą robotę i już nie mogę doczekać się następnego tomu powieści (mam nadzieję, że nastąpi to szybciej niż szybko).

Panie Rafale nie wstyd panu? 6 dziesiątek z fake kont, w dwóch nawet nie raczył Pan zmienić swojego imienia. Szkoda gadać, później ludzie sie dziwią, że nikt nie chce czytać debiutów.

Dziękuję Autorowi za wspaniałą, ciekawą i wzruszającą podróż do świata fantazji, magii i beztroskich czasów dzieciństwa.

"Erna" to nie tylko nieplanowana, lecz przede wszystkim niezapomniana przygoda.

Gorąco polecam książkę i czekam na jej kontynuację. A motyw z kopertą i pomysł na otwarcie akcji - majstersztyk.

Serdecznie gratuluję Panu Rafałowi Bulskiemu i czekam na kolejne przygody Viktora i Tima.

"Erna" to nie tylko nieplanowana, lecz przede wszystkim niezapomniana przygoda.

Serdecznie gratuluję Panu Rafałowi Bulskiemu i czekam na...

Wiarygodni bohaterowie i oryginalne pomysły autora trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony sprawiły, że czytanie o przygodach braci Burner, było dla mnie czystą przyjemnością.

Ta historia po prostu wciąga - Już czekam na kolejną część!

Ta historia po prostu wciąga - Już czekam na kolejną część!

Świetna książka dla młodszych jak i tych starszych. Niesamowicie pobudza wyobraźnie przenosząc w świat fantastycznej Erny, tak że aż nie chce się przerywać...

Książka Erna nieplanowana przygoda jest nie tylko dla dzieci młodzieży. Sama z wielką przyjemnością ją przeczytałam. Polecam serdecznie

Książkę czyta się jednym tchem, "wciąga" w ten niezwykły świat od pierwszego zdania. Im dalej tym ciekawiej.
Gorąco polecam!!!!!

Gorąco polecam!!!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Polecam!

Polecam!

Pokaż mimo to video - opinia

Dodaj cytat z książki Erna Nieplanowana przygoda

Video