Morderstwo na Sekwanie

Mourir sur Seine
Świat Książki
2020-08-12
2020-08-12

To morderstwo miało osiem milionów świadków.
Szóstego dnia Armady na nabrzeżu odnaleziono zwłoki . Marynarze z czterech stron świata łączy pakt który ma na celu odnalezienie smarków spoczywających na śnie Sekwany.
Jeden z marynarzy ginie ,rozpoczyna się śledztwo i wyścig z czasem aby uniknąć kolejnych ofiar przed parada statków.
Niestety ginie kolejny z nich...

Trzy razy wytypowałem sprawcę ! Jednak daleka byłam od prawdy ! Niesamowicie spleciona intryga i wtapianie w całość wątków pobocznych które zdawały mi się zbyteczne ułożyły się w niesamowita całość! Jakie to było świetne! Piękna historia żeglugi na Sekwanie w tle ,nabrzeża Rouen,cmentarz w Villequire,średniowieczne uliczki i bagna tworzące scenerię śledztwa sprawiły że tam byłam, tak moi drodzy ja też brałam udział w śledztwie!
Piraci,przeklęty skarb ,pakty,klątwy... To było rewelacyjne!

To morderstwo miało osiem milionów świadków.
Niestety ginie kolejny z nich...

Trzy razy...

Znakomity,rewelacyjny kryminał,czytało się mi świetnie.

Znakomity,rewelacyjny kryminał,czytało się mi świetnie.

Kolejna książka Michela Bussiego za mną i kolejny raz przekonuję się, że lubię francuskie kryminały. Co prawda ta powieść różni się od innych, które miałam przyjemność przeczytać tym, że jest mniej psychologiczna, struktura książki też jest nieco inna, jednak wciąż jestem przekonana, że to świetny tekst, a autor ma ogromny talent do kreowania postaci. Oprócz samego rozwiązywania zagadki Bussi opisuje miejsce, w którym rzecz się dzieje, oddaje jego klimat, więc ta otoczka, która jest dla mnie ważna, jest tutaj zachowana. Nie przepadam za suchymi śledztwami wyrwanymi z kontekstu. W tym przypadku rzecz dzieje się na Sekwanie, z okazji święta L'Armady w Rouen. Cudne opisy miasta, widoków, statków robią swoje. Jest nawet polski akcent, a mianowicie wspomniany jest Dar Młodzieży (w więcej niż jednym zdaniu),który również bierze udział w fecie na Sekwanie. Jest dużo morza, które kocham, opowieści o pirackich skarbach, które dodają lekkości, piękna pogoda. I postaci. Prawdziwe, nieidealne, inteligentne. Mnóstwo zakamarków psychologicznych, nie wprost tym razem opisanych, ale jednak. Bohaterów jest sporo, a każdy z nich jest jakiś. Bussi pokazał piękno L'Armady, piękno Normandii i charaktery ludzkie. Zrobił to lekkim, bardzo dobrym piórem, z miłością do tego regionu. I to jest to, lubię. Polecam :)

Uwielbiam książki tego autora, ale ta jakoś wyjątkowo nie przypadła mi do gustu. Brakowało zwrotu akcji i nagłego zaskoczenia podczas wyjaśnienia zagadki. Także opisy Armady i opowieści pirackie nie porywały ... Szczerze mówiąc, wiało nudą.

Momentami przyjemnie się czytało. Ale końcówka rozwleczona i wszelki czar prysł.

Szybka akcja, giną kolejne osoby, tajemnice z przeszłości, piraci, żaglowce, szukanie skarbu i wyścig z czasem ...

W Rouen podczas trwania Armady zostają znalezione zwłoki marynarza. Początkowo wszystko wskazuje na zwyczajne porachunki awanturników. Jednak na ciele marynarza śledczy odnajdują ślady, które mogą wskazywać, że ta zbrodnia jest o wiele bardziej skomplikowana, a jej wyjaśnienia należy szukać w przeszłości sięgającej czasów, kiedy to po Sekwanie grasowali piraci.
Śledztwo prowadzi komisarz Paturel wraz z zespołem. Jemu zależy na jak najszybszym zamknięciu sprawy, gdyż śledztwo koliduje z jego prywatnymi sprawami. Czy uda mu się znaleźć kozła ofiarnego i zamknąć sprawę? Nie, ponieważ nad wyjaśnieniem zabójstwa pracuje błyskotliwa dziennikarka Maline Abuzze…

(cd recenzji na fb)

Śledztwo...

Bardzo przyjemna książka do przeczytania, jeżeli ktoś lubi klimaty tajemniczych zagadek. Praktycznie w ostatnim momencie dowiadujemy się kto jest sprawcą. Ciekawe w książce jest to, że miejsca, w których rozgrywa się akcja są autentyczne.

Nie porywa, przewidywalne i strasznie wlokące się zakończenie.

Nie porywa, przewidywalne i strasznie wlokące się zakończenie.

Bardzo mi się podobała ta książka przygodowa dla dorosłych chociaż nie jest dobra. Po prostu świetnie się ją czytało. Ukryty skarb, piraci, morderstwa, piękne żaglowce biorące udział w Armadzie na Sekwanie (plus za Dar Młodzieży) i w drugim wątku przygody uwolnionych piersi słodkiej dzieweczki, tajemniczej Malin. Dużo fascynujących ciekawostek historycznych i morskich opowieści snutych przy piwie i rumie i opisów reakcji mężczyzn na boskie piersi Malin w ruchu. Książkę pochłonęłam z uśmiechem na ustach (mimo śmierci kilku marynarzy – taka zepsuta jestem),więc polecam ją szczerze bo jej lektura to dobra zabawa.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • E-booki