Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości

Okładka książki Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości
2019-01-10
9788382020236
Tomasz Tesznar

Oficjalne recenzje i

O tym, jak strzelby, zarazki i stal wpłynęły na historię ludzkości

521 74 402

Świetna książka, póki co najciekawsza książka jaką czytałem w 2022, autor pod kątem biologicznym, antropologicznym przygląda się historii ludzkości i odpowiada na zasadnicze pytanie - dlaczego dzieje świata w ostatnich 10 000 lat potoczyły się jak się potoczyły. Fascynujące ale gdzieś w 60% autor zaczyna trochę przynudzać.

Czy to jest ta sama książka co Strzelby, zarazki, maszyny?
"Maszyny" maszyny mają ponad 400 stron a "stal"700. Czy jest to wznowienie pod innym tytułem i jakieś rozszerzone wydanie czy jakby druga część?proszę o odpowiedź.

Czy to jest ta sama książka co Strzelby, zarazki, maszyny?

Uważam tą publikacje za znakomitą syntezę wnoszącą wiele do dyskusji o takim a nie innym sposobie rozwoju różnych cywilizacji.
Co ważne Diamond napisał ją wiele lat temu i robił to wtedy gdy Yuval Harari nie był jeszcze tak modny.

Wiem, że wiele osób krytykuje Autora za rozwlekłość, ja uważam to za zaletę, gdyż każda teza która stawia jest szeroko udowadniania na konkretnym przykładzie - np. dlaczego pomimo faktu wczesnego pojawienia się nowoczesnego rolnictwa na Nowej Gwinei - nie powstała tam zaawansowana cywilizacja. Autor nie rzuca zatem tez, ale potem wyczerpująco opisuje dany przykład - za każdym razem zaś ma aż trzy wymiary swojej analizy. Pokazuje zatem dobitnie główne kwantyfikatory rozwoju, ale zwraca uwagę na pozornie mniej istotne czynniki dodatkowe - gdyż nawet "wielki" kwantyfikator w rodzaju "nowoczesne rolnictwo i wczesne udomowienie roślin" ma dodatkowe istotne szczegóły. Inną fascynującą dyskusją jet wykazanie ograniczeń pozornego dobrobytu Afryki

Inne tezy zostały już podważone - np. jego teza o tym, że gdy pojawiał się Homo sapiens - wybijał i jest odpowiedzialny za wymieranie wielkich ssaków - to do dziś podlega dyskusji z tego co się orientuje (głównie z braku jednoznacznych dowodów).

Uważam to za znakomitą i wiele wnoszącą publikacje.

Strzelby zarazki stal to kawał porządnej wiedzy na temat tego jak toczyły się losy różnych ludów zamieszkujących kulę ziemską. Autor wyczerpująco wyjaśnia dlaczego ludzie zamieszkujący określone kontynenty i obszary osiągnęli większe sukcesy i podbijali inne ludy rozwijając się od nich szybciej i dlaczego inni nie osiągali takich sukcesów. Znaczenie ma wiele czynników, ale kilka jest podstawowych np. dostępność łatwych w uprawie roślin i dużych roślinożernych zwierząt, które można udomowić. Te i inne czynniki powodują, że z małej grupy ludzi ostatecznie powstaje silne państwo oddziałujące na sąsiednie tereny, ale również na zamorskie prowincje i ludy. Moim zdaniem jedyną wadą książki jest jej objętość. Gdyby autor bardziej skompresował swoje tezy i wnioski byłoby to z korzyścią dla całej pozycji. Natomiast generalnie opis wpływu różnych czynników na rozwój państwowości danych cywilizacji jest spójny, logiczny i kompleksowo przedstawiony. Jared Diamond zrobił dobrą robotę, polecam.

To zadziwiające jak "łatwo" można wytłumaczyć fenomen rozwoju równoległego rozwoju cywilizacji w różnych miejscach świata i i jak niewiele czynników przesądziło o ostatecznym wyniku tego rozwoju. Nie zdradzę żadnej tajemnicy jeśli wspomnę tylko o dwóch: geografii i zasobach roślin nadających się do udomowienia. Jeśli myślicie że wszyscy mieli równy start to koniecznie przeczytajcie książkę. To prawda, że momentami jest trochę nużąca a narracja autora jest bardzo osobista (jak na naukowca) ale zakres wiedzy i umiejętność jej prezentacji pozwalają to przetrwać. Dla mnie największym zaskoczeniem był miejsce Nowej Gwinei na mapie pierwotnych osiągnięć ludzkości. Patrząc z tej perspektywy my w Europie jesteśmy po prostu ludźmi którzy urodzili się w odpowiednim miejscu - przynajmniej z punktu widzenia czynników umożliwiających rozwój.

Książka opisuje czasy, które w większości książek historycznych zajmują jedną do kilku pierwszych stron, starając się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ludzie z Euroazji skolonizowali pozostałe kontynenty, a nie na odwrót.
Jako najważniejsze czynniki wymienia: położenie geograficzne oraz dostępność roślin i zwierząt do udomowienia i tłumaczy to za pomocą logicznego rozumowania posiłkując się odkryciami archeologicznymi, badaniami, przykładami na mniejszą skalę udokumentowanymi historycznie (odizolowane wyspy) oraz analizami lingwistycznymi.
Autor ciekawie i przystępnie przedstawia początki ludzkości.
Podstawową tezą autora jest : jeżeli mówimy o dużych obszarach na przestrzeni tysiąca lat : ludzie wszędzie są tacy sami - ogranicza nas nasze środowisko.
Na koniec książki autor próbuje także wskazać powody, które sprawiły, że to Europa wygrała z Azją wyścig o dominację, przy czym zaznacza, że tutaj potrzebujemy więcej badań.
Można się zastanowić, czy od teraz ludzie będą mieli większy wpływ na swoją sytuacje, czy za tysiące lat historycy wskażą, że większy wpływ miało gdzie mieszkaliśmy. Przedstawiony w książce przykład Chin w których to ludzie spowodowali spadek ich znaczenia, może nie ...

Znakomita książka, która pokazuje, jak położenie geograficzne i dostępność roślin i zwierząt do udomowienia przełożyły się na poziom rozwoju różnych częśći świata. Wszystko poparte jest dowodami lub, w przypadku braku, autor przeprowadza logiczne rozumowanie, ale przyznaje, że to tylko jego opinia. Z minusów - książka jest trochę przegadana.

Mam mocno mieszane uczucia po przeczytaniu. Z jednej strony duża dawka ciekawej wiedzy, z drugiej nieprzyjemna maniera autora, który tworzy z siebie jedynego oświeconego, wiele z przytoczonych przez niego faktów po zastanowieniu nadal zasługuje tylko na miano opinii, ale co najgorsze powtarza się raz za razem - tak często opisując jeszcze raz to co już raz dokładnie opisał, że posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że 1/3 objętości można by wyciąć, bo to zwykłe lanie wody. Gdzie była redakcja tego tytułu? Część wniosków nie ma racji bytu na podstawie przytoczonych argumentów, polemika z tym tytułem mogłaby być naprawdę długa.

Jako powieść popularno-naukową raczej nie polecam. Skupia się generalnie na tym jak położenie geograficzne wpłynęło na rozwój rolnictwa. Warto upewnić się, że wiemy po co sięgamy, ja oczekiwałem więcej suchych faktów, a także szerszej perspektywy.

Naprawdę pożywne danie niestety średnio smaczne. Opornie i z trudem mieliło mi się łyżką podczas czytania. To taka zupa pełna naprawdę zdrowej zieleniny, tylko w smaku nieszczególna. Z książki dowiedziałem się naprawdę sporo. Wyciągnąłem niemało cennej wiedzy ale czytanie jej szło mi naprawdę opornie. Publikację na okładce reklamuje sam pan Harari. Gdyby autor miał jego pióro i talent to mógłby być hit, a tak. Odkładam lekturę ukontentowany, ubogacony i zmęczony oraz wynudzony. Mimo wszystko uważam, że dla wiedzy zawartej w tej książce warto się pomęczyć. Ja nie żałuję.

Książka dobra, ciekawa, napisana w miarę przystępnym językiem, lecz mam wrażenie, że spokojnie mogłaby być krótsza i nic by na tym nie straciła.

Dodaj cytat z książki Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości

Ciekawostki historyczne