Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- Guns, Germs, and Steel. The Fates of Human Societes
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Data wydania:
- 2020-07-31
- Data 1. wyd. pol.:
- 1997-05-09
- Data 1. wydania:
- 2019-01-10
- Liczba stron:
- 700
- Czas czytania
- 11 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382020236
- Tłumacz:
- Tomasz Tesznar
W tej przełomowej książce Jared Diamond odkrywa, co tak naprawdę nadało bieg historii i przyczyniło się do największych przemian, które ukształtowały świat, jaki znamy. Autor, błyskotliwie wykorzystując wiele dyscyplin naukowych, udowadnia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki – strzelby, zarazki i stal – ukształtowały ludzkość. Społeczeństwa, które najwcześniej zajęły się produkcją żywności i udoskonaliły metody jej wytwarzania, najszybciej też porzuciły etap łowiecko-zbieracki, a następnie rozwinęły kulturę pisaną i technologię, równocześnie wyłaniając struktury organizacji państwowej i religijnej. Ale także pośrednio wytworzyły wyniszczające zarazki i udoskonaliły broń, z której pomocą podążyły w świat drogą morską i lądową, aby podbić kultury mniej rozwinięte.
By zilustrować i potwierdzić swoją teorię, autor wyruszył w ekscytującą podroż po naszym globie. Dzięki temu powstała książka wyjątkowa, łącząca wydawałoby się odległe od siebie dziedziny nauki, takie jak geografia, botanika, mikrobiologia czy językoznawstwo i historia, a przy tym napisana językiem niezwykle przystępnym, zrozumiałym dla każdego czytelnika, który chce lepiej zrozumieć otaczającą go rzeczywistość.
Strzelby, zarazki i stal zaliczane są do najdonioślejszych publikacji popularnonaukowych ostatnich lat oraz stanowią jedną z najważniejszych prób zrozumienia funkcjonowania współczesnego świata, obalając jednocześnie wiele rasowych uprzedzeń.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oficjalne recenzje
O tym, jak strzelby, zarazki i stal wpłynęły na historię ludzkości
„Mam jednak nadzieję, że na kartach niniejszej książki zdołałem przekonać czytelnika, że historia to nie jedynie, jak to ujął pewien cynik, jeden cholerny fakt po drugim. Naprawdę istnieją w niej pewne ogólne prawidłowości, a poszukiwanie ich wyjaśnienia bywa równie owocne, co fascynujące”.
Gdybym zadał pytanie, z czym kojarzy się nam historia, to zdecydowana większość odparłaby, że z datami. Daty, fakty, wydarzenia, bitwy, imiona władców i królów. Pełne są ich wszystkie podręczniki do historii. Czasem ich „wkuwanie na pamięć” bywa dla niektórych tak męczące, że posuwają się oni do stwierdzenia, iż historia jest nudna. Tymczasem to jedna z najciekawszych dziedzin nauki.
Zupełnie inne spojrzenie na historię proponuje nam Jared Diamond w swojej książce „Strzelby, zarazki, stal. Krótka historia ludzkości”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Publikacja ta zdobyła nagrodę Pulitzera i została uznana za najlepszą popularnonaukową książkę roku. Naszą uwagę od razu przykuwa jej objętość – całość liczy grubo ponad sześćset stron.
Jednak w tej historii ludzkości nie ma dat, opisów bitew czy genealogii panujących władców. Autor stara się uchwycić pewne ogólne procesy, które sprawiły, że świat, jaki znamy, wygląda tak, a nie inaczej. Czy w ogóle jest to możliwe? Czy można znaleźć przekonującą odpowiedź na pytanie, dlaczego to Europa i Europejczycy zdominowali historię świata? Jak to się stało, że kontynent, który jeszcze w XV wieku ustępował innowacyjności krajom islamu czy Chinom w krótkim czasie zdominował pozostałe cywilizacje? Czy w istocie musiało tak być? Oczywistym jest fakt, że to Europejczycy odkryli Amerykę i podbili tamtejsze państwa. Jared Diamond każe nam się zastanowić, czy mogło być odwrotnie? Czemu to Inkowie nie wyruszyli w drogę i nie podbili Hiszpanii?
Sama książka została podzielona na cztery części. W pierwszej z nich autor proponuje krótki wykład, opisując dzieje człowieka do końca ostatniego zlodowacenia. Drugi rozdział to próba opisania, w jaki sposób środowisko naturalne wpływa na bieg dziejów. Temu zagadnieniu zostało poświęcone w książce sporo miejsca. Dlaczego człowiek udomowił właśnie te konkretne rośliny i zwierzęta? Czy mieszkańcy Afryki mogli udomowić zebry? Jak długo musiała ewoluować kukurydza, aby być zbożem przydatnym dla ludzi? Równie fascynujący jest fragment, opisujący zderzenie Europy i Ameryki. Jak to się stało, że Pizarro, będąc na obcym terytorium, zdołał pokonać imperium Atahualpy? Jakie czynniki o tym przesądziły? Czy wynik tego starcia był z góry przesądzony?
Część II skupia się na „początkach i rozwojowi produkcji żywności”. Istotnie, był to krok milowy w historii ludzkości. Autor udowadnia, że produkcja żywności przyczyniła się do powstania silnych i nowoczesnych państw. Jednak po raz kolejny stawia przed nami pytania. Dlaczego proces ten gładko przebiegał w jednych częściach świata, podczas gdy gdzie indziej prawie w ogóle nie zaistniał? Co o tym przesądziło? Czy wpływ na to miały warunki naturalne, panujące na danym obszarze, czy konkretne cechy zamieszkujących go ludzi? W trzeciej części przeczytamy o ewolucji zarazków, typowych dla dużych skupisk ludności. Prześledzimy także drogę „od żywności do strzelb, zarazków i stali”. Kolejnym ważnym etapem w historii ludzkości jest wynalazek, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie życia. Mam na myśli pismo. Umiejętność pisania i czytania o niezwykle istotny czynnik w rozwoju państwowości.
Ostatnia część publikacji zabiera nas w podróż dookoła świata. Autor stara się odnieść swoje wnioski do konkretnych krajów, takich jak: Australia, Chiny, Japonia czy wyspy Pacyfiku.
Autor ma świadomość tego, że nie sposób w jednej książce wyjaśnić dziejów wszystkich kontynentów w ciągu ostatnich 13 tysięcy lat. Niemniej jednak żywi nadzieję, że zdołał zidentyfikować kilka istotnych czynników, które pomagają nam je zrozumieć
„Strzelby, zarazki, stal. Krótka historia ludzkości” to dość ciekawa pozycja, która proponuje nam inne spojrzenie na historię ludzkości. Niemniej jednak książka jest momentami dość nużąca. Niektóre swoje tezy autor niepotrzebnie powtarza. Lektura dla zainteresowanych odpowiedzią na pytanie: „dlaczego historia ludzkości potoczyła się inaczej na poszczególnych kontynentach”? Czy autor na nie odpowiedział? Przekonajcie się sami.
Wojciech Sobański
OPINIE i DYSKUSJE
Świetna książka, póki co najciekawsza książka jaką czytałem w 2022, autor pod kątem biologicznym, antropologicznym przygląda się historii ludzkości i odpowiada na zasadnicze pytanie - dlaczego dzieje świata w ostatnich 10 000 lat potoczyły się jak się potoczyły. Fascynujące ale gdzieś w 60% autor zaczyna trochę przynudzać.
Świetna książka, póki co najciekawsza książka jaką czytałem w 2022, autor pod kątem biologicznym, antropologicznym przygląda się historii ludzkości i odpowiada na zasadnicze pytanie - dlaczego dzieje świata w ostatnich 10 000 lat potoczyły się jak się potoczyły. Fascynujące ale gdzieś w 60% autor zaczyna trochę przynudzać.
Pokaż mimo toCzy to jest ta sama książka co Strzelby, zarazki, maszyny?
"Maszyny" maszyny mają ponad 400 stron a "stal"700. Czy jest to wznowienie pod innym tytułem i jakieś rozszerzone wydanie czy jakby druga część?proszę o odpowiedź.
Czy to jest ta sama książka co Strzelby, zarazki, maszyny?
Pokaż mimo to"Maszyny" maszyny mają ponad 400 stron a "stal"700. Czy jest to wznowienie pod innym tytułem i jakieś rozszerzone wydanie czy jakby druga część?proszę o odpowiedź.
Uważam tą publikacje za znakomitą syntezę wnoszącą wiele do dyskusji o takim a nie innym sposobie rozwoju różnych cywilizacji.
Co ważne Diamond napisał ją wiele lat temu i robił to wtedy gdy Yuval Harari nie był jeszcze tak modny.
Wiem, że wiele osób krytykuje Autora za rozwlekłość, ja uważam to za zaletę, gdyż każda teza która stawia jest szeroko udowadniania na konkretnym przykładzie - np. dlaczego pomimo faktu wczesnego pojawienia się nowoczesnego rolnictwa na Nowej Gwinei - nie powstała tam zaawansowana cywilizacja. Autor nie rzuca zatem tez, ale potem wyczerpująco opisuje dany przykład - za każdym razem zaś ma aż trzy wymiary swojej analizy. Pokazuje zatem dobitnie główne kwantyfikatory rozwoju, ale zwraca uwagę na pozornie mniej istotne czynniki dodatkowe - gdyż nawet "wielki" kwantyfikator w rodzaju "nowoczesne rolnictwo i wczesne udomowienie roślin" ma dodatkowe istotne szczegóły. Inną fascynującą dyskusją jet wykazanie ograniczeń pozornego dobrobytu Afryki
Inne tezy zostały już podważone - np. jego teza o tym, że gdy pojawiał się Homo sapiens - wybijał i jest odpowiedzialny za wymieranie wielkich ssaków - to do dziś podlega dyskusji z tego co się orientuje (głównie z braku jednoznacznych dowodów).
Uważam to za znakomitą i wiele wnoszącą publikacje.
Uważam tą publikacje za znakomitą syntezę wnoszącą wiele do dyskusji o takim a nie innym sposobie rozwoju różnych cywilizacji.
więcej Pokaż mimo toCo ważne Diamond napisał ją wiele lat temu i robił to wtedy gdy Yuval Harari nie był jeszcze tak modny.
Wiem, że wiele osób krytykuje Autora za rozwlekłość, ja uważam to za zaletę, gdyż każda teza która stawia jest szeroko udowadniania na...
Strzelby zarazki stal to kawał porządnej wiedzy na temat tego jak toczyły się losy różnych ludów zamieszkujących kulę ziemską. Autor wyczerpująco wyjaśnia dlaczego ludzie zamieszkujący określone kontynenty i obszary osiągnęli większe sukcesy i podbijali inne ludy rozwijając się od nich szybciej i dlaczego inni nie osiągali takich sukcesów. Znaczenie ma wiele czynników, ale kilka jest podstawowych np. dostępność łatwych w uprawie roślin i dużych roślinożernych zwierząt, które można udomowić. Te i inne czynniki powodują, że z małej grupy ludzi ostatecznie powstaje silne państwo oddziałujące na sąsiednie tereny, ale również na zamorskie prowincje i ludy. Moim zdaniem jedyną wadą książki jest jej objętość. Gdyby autor bardziej skompresował swoje tezy i wnioski byłoby to z korzyścią dla całej pozycji. Natomiast generalnie opis wpływu różnych czynników na rozwój państwowości danych cywilizacji jest spójny, logiczny i kompleksowo przedstawiony. Jared Diamond zrobił dobrą robotę, polecam.
Strzelby zarazki stal to kawał porządnej wiedzy na temat tego jak toczyły się losy różnych ludów zamieszkujących kulę ziemską. Autor wyczerpująco wyjaśnia dlaczego ludzie zamieszkujący określone kontynenty i obszary osiągnęli większe sukcesy i podbijali inne ludy rozwijając się od nich szybciej i dlaczego inni nie osiągali takich sukcesów. Znaczenie ma wiele czynników, ale...
więcej Pokaż mimo toTo zadziwiające jak "łatwo" można wytłumaczyć fenomen rozwoju równoległego rozwoju cywilizacji w różnych miejscach świata i i jak niewiele czynników przesądziło o ostatecznym wyniku tego rozwoju. Nie zdradzę żadnej tajemnicy jeśli wspomnę tylko o dwóch: geografii i zasobach roślin nadających się do udomowienia. Jeśli myślicie że wszyscy mieli równy start to koniecznie przeczytajcie książkę. To prawda, że momentami jest trochę nużąca a narracja autora jest bardzo osobista (jak na naukowca) ale zakres wiedzy i umiejętność jej prezentacji pozwalają to przetrwać. Dla mnie największym zaskoczeniem był miejsce Nowej Gwinei na mapie pierwotnych osiągnięć ludzkości. Patrząc z tej perspektywy my w Europie jesteśmy po prostu ludźmi którzy urodzili się w odpowiednim miejscu - przynajmniej z punktu widzenia czynników umożliwiających rozwój.
To zadziwiające jak "łatwo" można wytłumaczyć fenomen rozwoju równoległego rozwoju cywilizacji w różnych miejscach świata i i jak niewiele czynników przesądziło o ostatecznym wyniku tego rozwoju. Nie zdradzę żadnej tajemnicy jeśli wspomnę tylko o dwóch: geografii i zasobach roślin nadających się do udomowienia. Jeśli myślicie że wszyscy mieli równy start to koniecznie...
więcej Pokaż mimo toKsiążka opisuje czasy, które w większości książek historycznych zajmują jedną do kilku pierwszych stron, starając się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ludzie z Euroazji skolonizowali pozostałe kontynenty, a nie na odwrót.
Jako najważniejsze czynniki wymienia: położenie geograficzne oraz dostępność roślin i zwierząt do udomowienia i tłumaczy to za pomocą logicznego rozumowania posiłkując się odkryciami archeologicznymi, badaniami, przykładami na mniejszą skalę udokumentowanymi historycznie (odizolowane wyspy) oraz analizami lingwistycznymi.
Autor ciekawie i przystępnie przedstawia początki ludzkości.
Podstawową tezą autora jest : jeżeli mówimy o dużych obszarach na przestrzeni tysiąca lat : ludzie wszędzie są tacy sami - ogranicza nas nasze środowisko.
Na koniec książki autor próbuje także wskazać powody, które sprawiły, że to Europa wygrała z Azją wyścig o dominację, przy czym zaznacza, że tutaj potrzebujemy więcej badań.
Można się zastanowić, czy od teraz ludzie będą mieli większy wpływ na swoją sytuacje, czy za tysiące lat historycy wskażą, że większy wpływ miało gdzie mieszkaliśmy. Przedstawiony w książce przykład Chin w których to ludzie spowodowali spadek ich znaczenia, może nie ...
Książka opisuje czasy, które w większości książek historycznych zajmują jedną do kilku pierwszych stron, starając się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ludzie z Euroazji skolonizowali pozostałe kontynenty, a nie na odwrót.
więcej Pokaż mimo toJako najważniejsze czynniki wymienia: położenie geograficzne oraz dostępność roślin i zwierząt do udomowienia i tłumaczy to za pomocą logicznego...
Znakomita książka, która pokazuje, jak położenie geograficzne i dostępność roślin i zwierząt do udomowienia przełożyły się na poziom rozwoju różnych częśći świata. Wszystko poparte jest dowodami lub, w przypadku braku, autor przeprowadza logiczne rozumowanie, ale przyznaje, że to tylko jego opinia. Z minusów - książka jest trochę przegadana.
Znakomita książka, która pokazuje, jak położenie geograficzne i dostępność roślin i zwierząt do udomowienia przełożyły się na poziom rozwoju różnych częśći świata. Wszystko poparte jest dowodami lub, w przypadku braku, autor przeprowadza logiczne rozumowanie, ale przyznaje, że to tylko jego opinia. Z minusów - książka jest trochę przegadana.
Pokaż mimo toMam mocno mieszane uczucia po przeczytaniu. Z jednej strony duża dawka ciekawej wiedzy, z drugiej nieprzyjemna maniera autora, który tworzy z siebie jedynego oświeconego, wiele z przytoczonych przez niego faktów po zastanowieniu nadal zasługuje tylko na miano opinii, ale co najgorsze powtarza się raz za razem - tak często opisując jeszcze raz to co już raz dokładnie opisał, że posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że 1/3 objętości można by wyciąć, bo to zwykłe lanie wody. Gdzie była redakcja tego tytułu? Część wniosków nie ma racji bytu na podstawie przytoczonych argumentów, polemika z tym tytułem mogłaby być naprawdę długa.
Jako powieść popularno-naukową raczej nie polecam. Skupia się generalnie na tym jak położenie geograficzne wpłynęło na rozwój rolnictwa. Warto upewnić się, że wiemy po co sięgamy, ja oczekiwałem więcej suchych faktów, a także szerszej perspektywy.
Mam mocno mieszane uczucia po przeczytaniu. Z jednej strony duża dawka ciekawej wiedzy, z drugiej nieprzyjemna maniera autora, który tworzy z siebie jedynego oświeconego, wiele z przytoczonych przez niego faktów po zastanowieniu nadal zasługuje tylko na miano opinii, ale co najgorsze powtarza się raz za razem - tak często opisując jeszcze raz to co już raz dokładnie opisał,...
więcej Pokaż mimo toNaprawdę pożywne danie niestety średnio smaczne. Opornie i z trudem mieliło mi się łyżką podczas czytania. To taka zupa pełna naprawdę zdrowej zieleniny, tylko w smaku nieszczególna. Z książki dowiedziałem się naprawdę sporo. Wyciągnąłem niemało cennej wiedzy ale czytanie jej szło mi naprawdę opornie. Publikację na okładce reklamuje sam pan Harari. Gdyby autor miał jego pióro i talent to mógłby być hit, a tak. Odkładam lekturę ukontentowany, ubogacony i zmęczony oraz wynudzony. Mimo wszystko uważam, że dla wiedzy zawartej w tej książce warto się pomęczyć. Ja nie żałuję.
Naprawdę pożywne danie niestety średnio smaczne. Opornie i z trudem mieliło mi się łyżką podczas czytania. To taka zupa pełna naprawdę zdrowej zieleniny, tylko w smaku nieszczególna. Z książki dowiedziałem się naprawdę sporo. Wyciągnąłem niemało cennej wiedzy ale czytanie jej szło mi naprawdę opornie. Publikację na okładce reklamuje sam pan Harari. Gdyby autor miał jego...
więcej Pokaż mimo toKsiążka dobra, ciekawa, napisana w miarę przystępnym językiem, lecz mam wrażenie, że spokojnie mogłaby być krótsza i nic by na tym nie straciła.
Książka dobra, ciekawa, napisana w miarę przystępnym językiem, lecz mam wrażenie, że spokojnie mogłaby być krótsza i nic by na tym nie straciła.
Pokaż mimo to