Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości

Okładka książki Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości Jared Diamond
Okładka książki Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości
2020-07-31
2020-07-31
9788382020236
Tomasz Tesznar

O tym, jak strzelby, zarazki i stal wpłynęły na historię ludzkości

W powieści „Cywilizacje” francuski pisarz Laurent Binet „odwraca” historię. Przy pomocy przypadku „majstruje” tak, że to Inkowie pierwsi docierają do Europy. Jakie mogłyby być tego skutki? To co stworzył Laurent Binet to tylko literacka zabawa. Fascynująca – nie przeczę – ale to tylko wyobraźnia. Natomiast bardzo na serio analizuje dzieje świata Jared Diamond w książce „Strzelby, zarazki, stal. Krótka historia ludzkości”. Biolog pomaga nam odpowiedzieć, czy wizja Bineta jest prawdopodobna. Zastanawia się, „dlaczego historia ludzkości potoczyła się inaczej na poszczególnych kontynentach?”[1]Nie wierzy w przypadek. Wymienia, co dało pewnym ludom przewagę nad innymi, ale drąży też „dlaczego zatem to właśnie Europejczycy, a nie Afrykanie czy rdzenni Amerykanie znaleźli się w posiadaniu strzelb, najbardziej śmiercionośnych zarazków i stali?”[2]

Gdyby kazać Jaredowi Diamondowi wykopać dół, przekopałby się na przeciwległy kraniec Ziemi. Facet drąży temat pytając po raz kolejny: „Dlaczego?”, „Co było przyczyną?” i w tym drążeniu dociera dość daleko w dziejach ludzkości. Jak sam napisał: „(…) przyczyny dysproporcji występujących we współczesnym świecie sięgają korzeniami daleko w głąb prehistorii”[3]. I właśnie tam Jared Diamon nas zabiera.

Jest to arcyciekawy spacer, acz długi i z lekkimi wybojami. Zakładam, że skoro zainteresowaliście się tą książką to historia i antropologia zajmują pewne miejsce wśród waszych zainteresowań. Od razu wam powiem, żebyście pobiegli po tę publikację do sklepu, biblioteki itp. Co bym o niej nie napisała, jest to książka dla was. Jared Diamnod stawia jasne tezy i pokazuje, jak daleko jest się w stanie udać, aby je udowodnić. Jego wywód jest wciągający i klarowny oraz wyjątkowo szeroki. Biolog pisze zajmująco, ale rozwlekle. Mówiąc prosto zdarza mu się powtarzać. Jego analizy są szczegółowe i poparte bandanami, jednak mi dzwoni w głowie pytanie, czy nie mógłby swoich myśli jakoś skonsolidować.

„Strzelby, zarazki i stal” to wspaniała geneza tego, gdzie teraz są ludzie. Jared Diamond „wynosi” kolebkę ludzkości daleko do prehistorii i szczegółowo maluje nam, jak się kształtowała cywilizacja. Dostajemy wspaniały i dający do myślenia wywód. Może nieco rozwlekły, ale i tak wart przeczytania.

[1] Jared Diamond, „Strzelby, zarazki, stal. Krótka historia ludzkości”, tłum. Tomasz Tesznar, Poznań 2020, s. 11.
[2] Tamże, s. 30.
[3] Tamże, s. 31.

Jaka to toporna cegła,dziadek jared się zestarzał i ględzenie ciągle o tym samym nie ma końca,ponadto daty z maniakalnym uporem podawane są tyle a tyle lat przed Chrystusem jakby to miała być reklama światopogladu.Ta pozycja tylko dla wytrwałych,rozwlekła i nudna,ale widocznie ma swoich fanów sądząc po ocenach,mnie było żal straconego czasu

Kolejny argument w dyskusji o tym, że nauka może łączyć, a nie dzielić ludzi. Książka analizuje przyczyny różnego tempa i poziomu rozwoju ludności na naszej planecie. Udowadnia, że to nie wybitne zdolności jednej czy drugiej ludzkiej grupy pozwoliły na osiągnięcie technologicznej przewagi nad inną. Autor wykonał żmudną pracę, by przedstawić spójną i logiczną hipotezę tłumaczącą czynniki, które wpłynęły na ukształtowanie dzisiejszego "geoporządku".
Książka, którą należy znać, i której treść warto przyswoić.

Bardzo ważna książka porządkująca widzę o świecie i pozwalająca zrozumieć dlaczego rozwój cywilizacji postępował w różnym tempie i czasie na różnych kontynentach oraz jakie tego konsekwencje nadal odczuwamy. Na minus to, że niektóre rozdziały są trochę zbyt rozwlekłe i niektóre treści powtarzane kilka razy. Ale i tak naprawdę warto przeczytać. Koniecznie razem z książkami Harariego.

a ksiażka odpowiada właściwie tylko na jedno pytanie: dlaczego na różnych kontynentach, w różnych miejscach powstały cywilizacje tak zasadniczo różniące sie od siebie poziomem rozwoju. Ale jak odpowiada.
Na wstępie odrzuca wszelakie teorie rasistowskie, a na późniejszym etapie dowodzi dlaczego.
Potem jesteśmy zasypywani niezliczonymi argumentami, l wynikami badań ukazujących wpływ warunków geograficznych i środowiskowych na powstanie i rozwój poszczególnych cywilizacji.
To robi wrażenie.
Trudno jest znaleźć pytanie, na które autor nie odpowiada i trudno jest znaleźć niewygodne zagadnienie, które pomija.
Nie jest to książka do poduszki i być może łatwiej się z prezentowanymi ideami zapoznać za pośrednictwem chociażby Harariego.
Nie chcę w ten sposób powiedzieć, że książka w jakimś stopniu jest ciężka w odbiorze. Po prostu wałkuje pewne tematy z tego rodzaju skrupulatnością, że może się wydać nadmiernie szczegółowa. Nie mniej jednak zachwyca spojrzeniem na naszą przeszłość i wyjaśnia wiele z tego, co się obecnie dzieje i będzie się działo.

Potem jesteśmy zasypywani niezliczonymi argumentami, l wynikami badań...

Lektura obowiązkowa dla fanów Harariego "Sapiens" i tych którzy są ciekawi życia. POLECAM

Nie jest to łatwa książka do czytania. Zapewne mogłaby być o połowę krótsza nie tracąc nic na merytoryce, ale i tak ta książka jest bardzo dobra. Czytałam na raty po jednym rozdziale, bo szczerze przy tym zasypiałam, ale nie zmienia to faktu, że ta książka to WUCHTA informacji!

Strzelby, zarazki i stal to książka stawiające ciekawe tezy o tym, dlaczego świat wygląda jak wygląda oraz co do tego doprowadziło. Druga część książki zdecydowanie trudniejsza i zbyt szczegółowa.

Książkę oceniam na 7+
Zdarzają się rozdziały, które mam wrażenie zostały zbyt rozciągnięte i powodowały, że kilkukrotnie zastanawiałem się nad odłożeniem ksiażki "na później"- mowa tutaj o rozwoju rolnictwa oraz rozwoju różnych języków- zbyt szczegółowo. Warto jednak zaznaczyć, że pozycja ta dostarcza bardzo wnikliwej analizy nt. dlaczego jesteśmy w tym konkretnym miejscu i jakie czynniki się na to złożyły. Polecam

Książkę oceniam na 7+

Co prawda przeczytałem wydanie z 2000 roku pod tytułem "Strzelby, zarazki, maszyny - losy ludzkich społeczeństw", ale to nie ma większego znaczenia. Treść i przesłanie w nowym wydaniu jest takie samo, mianowicie o tym, jak rozwijały się dane społeczności, kultury i cywilizacje, decydowały przede wszystkim warunki geograficzne, w jakich koegzystowały, w tym przede wszystkim urodzajność gleb, dostępność zwierzyny oraz sąsiedzka wymiana myśli i idei. A myśli i idee przenoszone były zdecydowanie szybciej i efektywniej z kierunku wschód-zachód, niż z kierunku północ-południe. Mając na uwadze powyższe, przede wszystkim dlatego świat wygląda dziś tak, a nie inaczej.

Jak już ktoś wspomniał, ta książka to doskonałe lekarstwo na rasizm i plemienne zabobony.

• Popularnonaukowe
  • Do kupienia