Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości

Jared Diamond Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
2020-07-31
9788382020236
Tomasz Tesznar

1901

"Nie gloryfikując bynajmniej ludów wywodzących się z zachodniej Europy, przekonamy się, że większość najbardziej podstawowych składników ich cywilizacji została stworzona przez ludy zamieszkujące inne części naszego globu, a następnie dopiero sprowadzone do zachodniej Europy."

Ostatnio mam szczęście do sięgania po naprawdę rewelacyjnie napisane książki z gatunku...

Powinnam zacząć od tego, że rzadko sięgam po książki popularnonaukowe, chyba, że dotyczą rozkładu ciał, morderstw, trucizn i właśnie... broni. Tutaj poznajemy nie tylko największe osiągnięcia ludzkości, ale też dlaczego to my właśnie któregoś dnia podnieśliśmy się z czterech kończyn by zacząć biegać na dwóch. Co prawda trochę nam to zajęło, ale popatrzcie gdzie jesteśmy...

"STRZELBY ZARAZKI STAL" JARED DIAMOND
Krótka historia ludzkości

Amerykańska literatura popularnonaukowa. PEREŁKA.
To najdonioślejsze dzieło z tego gatunku napisane i wydane w ostatnich latach - tak czytamy w tekście reklamującym tę pozycję i wiecie co?
Zgadzam się z tym stwierdzeniem - to jedna z najważniejszych książek o historii ludzkości z ostatnich lat.
Absolutnie...

Dlaczego historia naszych przodków zamieszkujących poszczególne kontynenty potoczyła się zupełnie inaczej? Czy powodem są różnice między mieszkańcami tych regionów? A może to „efekt motyla” i w alternatywnej rzeczywistości to Indianie podbili Hiszpanię, a w ślad za nią całą Europę? Czy nauka znajduje wiarygodną odpowiedź na tak sformułowane pytanie?

„Strzelby zarazki...

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jedni cywilizacyjnie rozwinęli się szybciej, a inni są daleko w tyle?
Tą kwestie wyjaśnia autor w tej książce. Pomimo trudnego tematu jest to napisane przystępnym językiem.
Zaczynamy podróż tysiące lat wcześniej, ale jest to idealny star aby wszystko zrozumieć.
Mnie ta pozycja porwała, więc polecam ją ;)

Książka która zainspirowała mnie do studiów doktoranckich.

Co dokładnie spowodowało, że w niektórych regionach świata powstało uprzemysłowione i wykształcone społeczeństwo, a w innym wciąż mamy jedynie wspólnoty łowiecko-zbierackie, które w zasadzie niewiele różnią się od tych sprzed wielu tysięcy lat? To właśnie staje się punktem wyjścia do rozważań autora i jednocześnie udowodnienia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki, czyli...

Trudno jest mi się jednoznacznie odnieść do tej pozycji, gdyż jest ona zarówno ciekawa jak i momentami nużąca, ale na szczęście tych ostatnich rozdziałów jest zdecydowanie mniej. Lektura opowiada o losach ludzkości przez pryzmat geografii i historii, nie jest pozbawiona elementów antropologicznych, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało, przez co lektura mogła być o wiele...

Warto przeczytać punkt widzenia geografa na losy ludzkich społeczeństw. Pamiętajmy jednak, że to bardzo graniczony punkt widzenia, autor nie jest antropologiem i w jego wywodach brakuje holistycznego spojrzenia na wiele kwestii, o których pisze, jak np. dlaczego niektórzy ludzie z tych samych krain wygrali, a inni przegrali w wyścigu o przetrwanie ich rodu.

Pozycja typowo naukowa. Nie dobrnęłam do końca. Na początku czytało mi się bardzo dobrze, ale z każdą następną częścią jakoś trudniej zabierałam się do lektury i czytałam coraz mniejsze fragmenty.

Poznałam pełne trzy części tej pozycji, I właściwie te trzy mnie całkowicie satysfakcjonują. Pierwsza część była najciekawsza, wzbudziła ciekawość, zadała wiele pytań. Dwie...

1 207
  • Popularnonaukowe
  • Historia
  • Chcę w prezencie
  • Do kupienia
  • Literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości