Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie.

Okładka książki Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie. Jarosław Molenda
Jarosław Molenda Wydawnictwo: Replika reportaż
reportaż
Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie.
Replika
2020-06-09
2020-06-09
Seryjni mordercy zabójstwa podróże kryminał Indie sensacja literatura faktu biografie

To pozycja nie dla czytelników, którzy czytają wszystko od deski do deski.. początek wciąga. Ale od setnej mniej więcej strony n u d y. W kółko jedno i to samo. Styl fatalny. Absolutnie nie polecam. Mam fatalny zwyczaj czytać książkę jak zaczęłam do końca z nadzieją na to , że przecież jak autor znalazł wyawcę to to ma jakąś wartość. A tu niespodzianka n i e ma.

Dzieciństwo oparte na bólu, samotności i serii przykrych wydarzeń, czyli książka o tym, że nawet seryjnemu mordercy można zacząć współczuć.
Częstym zjawiskiem jest to, że lubimy czarne charaktery. Dlaczego? Jednym z powodów może być właśnie ludzki odruch współczucia. Wiedząc o ciężkiej przeszłości, zaczynamy ich usprawiedliwiać, a z czasem nawet darzyć sympatią.

IG @powiedzmyszczerze

IG...

W zasadzie to lekko beletryzowana kompilacja artykułów, książek i innych materiałów dotyczących seryjnego mordercy grasującego na Dalekim Wschodzie.
W Europie szerzej nieznany zaistniał w świadomości za sprawą serialu "The Serpent". W porównaniu z serialem książka bardziej uszczegółowia działania Sobhraja. Inną sprawą jest czy czynienie ze zwykłego, nawet inteligentnego mordercy, celebryty jest moralne. Bibliografii zamieszczonej w książce nie powstydziłby się niejeden laureat nagrody Nobla.

Czy można powołać na świat potwora? Jakie czynniki sprawiają, że z człowieka wyłania się bestia? Myślę, że trudno o jednoznaczną odpowiedź, co taką przemianę w danym przypadku wywołuje. Jarosław Molenda postanawia przyjrzeć się bliżej sylwetce jednego z seryjnych morderców – Charlesa Sobhraja. Czy – analizując jego przeszłość – dowiemy się dlaczego zabijał?

Podejrzany o dwadzieścia zabójstw Charles Sobhraj znany jest pod przydomkami „Wąż” i „Bikini Killer”. Być może w Polsce nie jest bardzo dobrze znany, bo działał głównie w Azji"" – Tajlandii, Nepalu, Malezji i Indiach. Natomiast do najistotniejszych miejsc w jego biografii należą – Wietnam, Indie i Francja. Pozbawiony rodzicielskiej uwagi – „był jednym z szesnastu dzieci i jedynym, którym miotano tam i z powrotem jak niechcianą piłką”[*] – wędrujący między krajami, szkołami, miejscami pracy rodziców, a później także swoimi, ciągnie ku przestępczej drodze, aby zapewnić sobie standard życia, jakiego pragnął, aby za wszelką cenę zrealizować swoje marzenia. Szarmancki, inteligentny i zdeterminowany – potrafił wiele zaryzykować, żeby zrealizować to, co sobie zaplanował.

Przyznam szczerze, że wcześniej nie słyszałam o bohaterze tej książki. Sięgnęłam po nią jako po ciekawostkę i trafiłam na bardzo zajmującą i dobrze napisaną biografię. Myślę, że samego Charlesa Sobhraja nie ma sensu obszerniej przedstawiać – to wyczerpująco zrobił Jarosław Molenda – napiszę za to kilka słów o tym, jak to uczynił.

Fakty z życia przestępcy zostały uporządkowane chronologicznie od momentu jego narodzin w trawionym wojną Wietnamie 1944 roku (a właściwie chwilę szybciej bo punktem wyjścia jest poznanie się jego rodziców). Opowiadając o dzieciństwie Charlesa Sobhraja, jego młodości, dorosłości i kolejnych przestępstwach, autor przedstawia coś więcej niż suche fakty. Próbuje spojrzeć na niego jak na człowieka – pojąć, co czuł, czego pragnął, co pchnęło go do takiego, a nie innego zachowania. Zawsze można dyskutować, czy autor nie popełnia w takim przypadku nadinterpretacji i nie przypisuje bohaterowi nieprawdziwych myśli. Uważam, że Jarosław Molenda dobrze spisał się jako biograf. Jest nienachalny i odnosi się do źródeł. A przy tym jego styl pisania posiada lekkość sprawiającą, że tekst, który wyszedł spod jego pióra, dobrze się czyta.

Podsumowanie
„Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj – jego życie i zbrodnie” nie jest biografią zbeletryzowaną, ale czyta się ją jak dobrą powieść kryminalną. Na każdej stronie widać ogrom pracy, jaką wykonał Jarosław Molenda, zbierając informacje na temat bohatera publikacji. Trudno tego nie docenić.

[*] Jarosław Molenda, „Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj – jego życie i zbrodnie”, wyd. Replika, Poznań 2020, s. 65.

Podejrzany o...

Zapraszamy do obejrzenia recenzji

Zapraszamy do obejrzenia recenzji

Pokaż mimo tovideo - opinia

Po literaturę faktu sięgam bardzo rzadko, a jak już się zdecyduję to szukam naprawdę czegoś sensownego. I właśnie taka wydawała mi się historia jednego z najbardziej przebiegłych i okrutnych morderców jakim był Charles Sobhraj. Tylko czy i tym razem dobrze wybrałam?

Charles Sobhraj – mistrz ucieczki. Był jak kameleon – umiał grać zarówno człowieka Zachodu jak i Wschodu, przedstawiciela różnych profesji. Ze względu na swój modus operandi zyskał przydomki „|Wąż” i „Bikini Killer”. Podejrzewany nawet o dwadzieścia zabójstw, mordował przede wszystkim na słynnym w latach 60. i 70. szlaku hipisów – w Tajlandii, Nepalu, Malezji, Indiach, polując głównie na zachodnich turystów. Inteligentny i bezwzględny. Jego czarująca powierzchowność kryła mężczyznę zdolnego do najpotworniejszych czynów. Zabijał z zimną krwią. Nie znał litości i nie odczuwał wyrzutów sumienia. Potrafił po mistrzowsku manipulować ludźmi, doskonale zacierał ślady i przez wiele lat wodził policję za nos. Do dziś uważany jest za jednego z najbardziej przebiegłych i niebezpiecznych kryminalistów na świecie.

Biografia, którą przedstawia nam tu autor jest naprawdę ciekawa; oczywiście w sumie dla osób lubujących się w czytaniu kryminałów czy thrillerów. Mam wrażenie, że dla innych potencjalnych czytelników czytanie o takich osobach jak Charles będzie wydawać się nie tyle dziwne, co w jakimś stopniu ... chore?
No bo jak normalny człowiek może czytać o "zasługach" takiego seryjnego bohatera jak np. Charles? A no właśnie można.
"Bikini Killer" to naprawdę świetna biografia, dopracowana przez autora w każdym calu. I choć wcześniej co prawda nie słyszałam nic o Charlesie, to książkę pochłonęłam dosłownie jednym tchem. Ogrom pracy oraz wszystkie te fakty jakie przytoczył nam tu autor to właśnie sprawiły- że czyta się ją wyśmienicie!
Historia, którą pokazuje nam P. Jarosław nie pokazuje nam tylko i wyłącznie samych faktów na temat życia oraz tego co robił nasz seryjny zabójca, ale autor także bardzo interesująco sprawił tu, iż czytając tę książkę mamy wrażenie jakbyśmy deptali temu złoczyńcy po piętach oraz śledzili każdy jego zły ruch, co sprawia, że wciąga nas jego biografia coraz bardziej.
Podsumowując:
Biografia Charlesa Sobhraja to naprawdę interesująca pozycja literacka.
Autor w dość ciekawy oraz wciągający sposób przedstawia nam historię życia oraz tego co "dokonał" w swoim czasie jeden z najokrutniejszych oraz najbardziej przebiegłych seryjnych morderców. Myślę, że warto poświęcić mu swój czas i uwagę.
Gorąco polecam !

"Bikini Killer"
Kiedy na świat przychodzi nowy człowiek rodzice starają się wychować i ukształtować go na jak najlepiej by w przyszłości był dobrym człowiekiem. W przypadku naszego głównego bohatera było tak, że problemy z nim zaczęły się pojawiać bardzo wcześnie i już od najmłodszych lat był On nie lada buntownikiem wciąż wpadającym w kłopoty i sprawiającym nie jeden problem. Z wiekiem włamania i kradzieże przerodziły się w coś więcej a nasz bohater miał już tak doskonale opanowany swój "kunszt", że z łatwością zdobywał zaufanie swych niczego nie świadomych ofiar. Żadne z jego działań nie było przypadkowe i spontaniczne, działał według wcześniej opracowanego planu. Nasz główny bohater zmieniał siebie i swoją tożsamość niczym kameleon i niejednokrotnie udawało mu się uciekać. Jednym z jego przydomków było "Wąż" i myślę, że idealnie oddaje ono charakter zachowań Sobhraja bo tak jak wąż usypiał on czujność ofiary by zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie.
Mnie osobiście książka się podobała i śmiało mogę ją Wam polecić. Nie jest to typowa biografia pełna dat a ciekawie opisana historia, zawierająca dodatkowo kolorowe fotografie. Więc jeśli choć trochę Was zaciekawiła postać Charlesa Sobhraja to zapiszcie sobie ten tytuł i czytajcie 😉

"Bikini Killer"

Kto już czytał #bikinikiler od @wydawnictworeplika ?
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji ,to szczerze polecam.
No powiem Wam ,że cwany 🦊 z tego Charles'a . Ileż razy się wywinął nie zdołam policzyć . 🤷 Nie raz ,nie dwa zrobił to po mistrzowsku. Piął się po szczeblach tej swojej przestępczej kariery , bardzo szybko. W dzieciństwie lekko nie miał ,jednak właśnie wtedy nauczył się być przebiegłym i być mistrzem w swoich fachu .
Policja wiadomo jak policja ,chociaż było z czego się pośmiać 🤦😂 . I te podróże ,tak pięknie opisane 😍
Wiecie nie pochwalam tego co robił ,bo kradzieże , przemyt i zabojstwa to nic dobrego ,jednak podziwiam bystrość i zaradność .
Książka opowiada prawdziwą historię więc tym bardziej jest to nieprawdopodobne. Sobhraj kojarzy mi się z Jamsem Bondem kryminału . Historia napisana lekką ręką , bardziej jak sensacja a nie biografia więc jest to plus. Oprawiona pięknymi zdjęciami.
Na pewno nie będziecie się nudzić .

Kto już czytał #bikinikiler od @wydawnictworeplika ?
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji ,to szczerze polecam.

Świat jest pełen potworów, a historia ludzkości pełna okrucieństwa, bestialstwa i krwi. Pośród takich nazwisk jak Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, Paul Bernardo i Karla Homolka, czy Karol Kot, nazwisko Sobhraj brzmi tajemniczo i egzotycznie. Jednak nie ma się co dziwić, gdyż Gurmukh Sobhraj, choć grasował na terenie wielu europejskich krajów, zasłynął przede wszystkim z przestępstw dokonanych w latach 60. i 70. na tzw. szlaku hipisów, który obejmował tereny Tajlandii, Nepalu, Malezji oraz Indii, gdzie jego postać owiana jest czymś na miarę legendy. Myślę, że dla wielu fascynatów kryminalnych opowieści postać Sobhraja jest całkowitym novum, a jego życiorys stanowi tajemnicę, która jak się okazuje za sprawą książki Bikini killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie, jest warta odkrycia.

Dawno nie czytałam tak dobrej biografii. Na pewno jest to zasługa pisarskich umiejętności Jarosława Molendy, ale odnoszę nieodparte wrażenie, że po prostu życie Sobhraja, tak samo jak i jego postać, były po prostu naprawdę wdzięcznym tematem do opracowania. Gurmukh (w pewnym momencie swojego życia zmienił imię na mniej egzotyczne) był człowiekiem o nieodpartym uroku osobistym, szalenie pociągającym, niebezpiecznie inteligentnym - posiadał cechy, dzięki którym mógłby osiągnąć wiele, a jednak wygląda na to, że w jego życiu zabrakło miłości, przede wszystkim tej rodzicielskiej. Nie wiem, jak wielki wpływ na jego decyzje miało jego dzieciństwo i życie w ciągłym poczuciu odrzucenia, ale odnoszę wrażenie, że ogromny. I choć trudno jest współczuć komuś, kto popełnił szereg przestępstw, w tym kilka morderstw, to jednak lekturze tej książki towarzyszy przede wszystkim właśnie ta emocja.

Bikini killer stanowi przekrój przez całe życie Sobhraja, mordercy tak nieodgadnionego, że do tej pory wielu zastanawia się, co motywowało jego działania, próbuje zrozumieć co nim kierowało i okazuje się, że jednoznaczne określenie tego wcale nie jest takie proste... Charles był, jak już wspomniałam, bardzo inteligentny, cierpiał jednak na podręcznikowy przypadek narcystycznego zaburzenia osobowości, a dodatkowo podczas licznych przesłuchań i wywiadów, których udzielał konfabulował, zmieniał swoje zeznania, przywoływał różne, czasem sprzeczne fakty, przez co trudno jest tak naprawdę prześledzić wszystkie jego kroki, ale Molenda podjął tę próbę (na podstawie trzech innych publikacji zagranicznych) i wyszedł z niej obronną ręką - do tego stopnia, że w zasadzie w pewnym momencie czytelnik przestaje się zastanawiać, co tak naprawdę jest tutaj prawdą, a co nie bowiem opowieść jest tak fascynująca, że odbiorca po prostu płynie na fali treści.

Charles Sobhraj jest swoistym celebrytą w przestępczym światku. Całe życie umykał sprawiedliwości i krył się przed wzrokiem Temidy. I teraz, kiedy Wy czytacie tę książkę, znów mu się to udaje, gdyż jestem pewna, że każdemu z Was, przynajmniej przez chwilę, przemknie podczas lektury myśl, że ten cały Sobhraj to całkiem spoko facet, tylko (paradoksalnie) strasznie pogubiony. Z drugiej strony nie ma wątpliwości, że Bikini Killer to okrutny zbrodniarz, który mordował ludzi bez mrugnięcia okiem, by osiągnąć konkretny cel... choć kiedy czytam o jego życiu, to odnoszę wrażenie, że w morderczej hali sław, on jako jeden z niewielu wcale nie był obłąkany czy też nienormalny, wcale nie był szaleńcem, co w pewien sposób sprawia, że świadomość na temat popełnionych przez niego zbrodni przeraża jeszcze bardziej.

Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj... to zupełnie udana próba odtworzenia życia jednego z najciekawszych przestępców z poza Ameryki i Europy. Kto dotąd nie słyszał tego nazwiska z pewnością powinien sięgnąć po książkę Molendy, gdyż jest wspaniale napisana i ciekawa. Dla miłośników kryminalnych zagadek totalny must have.

Wyobrazalicie sobie kiedys pojechac na wakacje za granice zwiedzac , poznawac nowych ludzi? Mieliscie wrazenie, ze poznany znajomy dziwnie sie zachowuje ? Tak bylo wlasnie z Charlsem Sobhrajem. Czlowiek mial bardzo ciemna i niebezpieczna strone. Jesli wlasnie poznalas lub poznales Charlsa to znaczy, ze wydajesz ostanie tchnienie lub dawno niezyjesz. Charles Sobhraj najbardziej niebezpieczny zabojca lat 70 .

• True crime
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie.