Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa

Okładka książki Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa
W. Bernard Carlson Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tesla: Inventor of the Electrical Age
Wydawnictwo Poznańskie
2020-07-29
2020-07-29
Jan Szkudliński
Nikola Tesla geniusz wynalazcy wynalazki elektryczność fizyka rozwój nowoczesność XIX wiek XX wiek biografia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jeżeli szukasz książki traktującej o tym jak Tesla ujarzmił wolną energię, czymkolwiek by ona nie była, to nie jest książka dla Ciebie. Jeżeli szukasz kolejnej laurki dla bezgranicznego geniuszu niedocenianego Serba, odrzuconego i zaszczutego przez świat, to również nie jest książka dla Ciebie.

Czym jest ta książka? Trudną i niekiedy tragiczną opowieścią o człowieku z jednej strony będącym geniuszem, a z drugiej strony tkwiącym w fundamentalnie błędnych przekonaniach i niepotrafiącym bądź niechcącym dostrzec swojego błędu. O roli PR-u w dziejach wynalazczości. O początkach branży elektrycznej i o niekiedy zabawnych z punktu widzenia dzisiejszych realiów wyzwaniach, z którymi mierzyli się wynalazcy.

Pod względem merytorycznym książka dobra. Odczarowuje nadmiernie zmitologizowany i ocierający się niekiedy o teorie spiskowe obraz Tesli w kulturze, a jednocześnie nie umniejsza jego osiągnięciom. Kariera Tesli rozpoczęła się od przełomu związanego z odkryciem wirującego pola magnetycznego i konstrukcją silnika prądu przemiennego, a także promowaniem prądu przemiennego. Resztę życia Serb poświęcił zagadnieniu bezprzewodowego transferu energii poprzez ziemię. Dzisiaj, z perspektywy czasu, wiemy że był z góry skazany na porażkę. Wzniesiony na piedestał na początku swojej kariery, utknął w ślepym zaułku eksperymentu Wanderclyffe i z czasem jego gwiazda zgasła. Żaden z jego kolejnych wynalazków nie okazał się równie przełomowy co te z początku kariery. Zmarł w biedzie w pokoju hotelowym.

Kluczową rzeczą którą wyniosłem z książki było rozłożenie na czynniki pierwsze pochodzenia mitów na temat Tesli. Wynalazca żył ze sprzedaży patentów. Aby wzbudzać zainteresowanie potencjalnych inwestorów, na rękę była mu otaczająca go aura geniusza o nadludzkich zdolnościach. Część mitów pochodziła od niego samego, pracowicie budowana poprzez efektowne pokazy i to co dziś nazwalibyśmy PR-em. Część powstała samoczynnie i po prostu ich nie zdementował. Wszystkie były mu na rękę bo zwiększały szansę na to, że ktoś gotów będzie zapłacić za jego prace. Czy Tesla był genialnym wynalazcą? Tak. Czy jego rzeczywiste osiągnięcia odpowiadały otaczającej go aurze tajemniczości? Nie.

Mimo że przekaz książki jest ciekawy, to całość traci na etapie warsztatu. Czyta się bardzo ciężko.

Wspominana w innych recenzjach duża ilość technicznych opisów to tylko wierzchołek góry lodowej - to akurat nie sprawiło mi problemu ze względu na posiadany background inżynierski. Prawdziwy problem moim zdaniem tkwi w sposobie prowadzenia narracji, który przywodzi na myśl raport policyjny. Duża ilość nazwisk, opisów firm, stanowisk - wszystko to tworzy kakofonię informacji i z której ciężko jest wyciągnąć esencję.

Efektem są ciekawe informacje zapakowane w nużącą i mało przejrzystą formę. Szkoda, bo temat naprawdę ma potencjał.

Czym jest ta książka? Trudną i niekiedy tragiczną opowieścią o człowieku z...

Bardzo lubię czytać biografie znanych i wyjątkowych postaci, które wpisują się w naszą historię i popkulturę. Do tych najbardziej fascynujących zaliczam Nicolę Teslę. To był niezwykły człowiek o ogromnej sile geniuszu, obdarzony niebywałą wyobraźnią, charyzmą i nietuzinkową osobowiścią.
Sama książka jest przyciężkawa, zbyt szczegółowa, naszpikowana mnóstwem technicznych wyjaśnień wynalazków Czarodzieja. Czytało mi się ją trudno, w drugiej połowie pomijałam już (czego nigdy do tej pory nie robiłam!) techniczne opisy. Książka bardziej naukowa niż popularnonaukowa.

Więcej moich recenzji na:

Bardzo solidna pozycja, która daje całościowy ogląd na postać Nikoli Tesli, na jego role w obecnej kulturze oraz na ogólny rozwój technologii. Wynalazki Tesli są opisanie dokładnie, w związku z czym biografia jest na pewno łatwiejsza w odbiorze dla osób z wykształceniem technicznym.

Szalona książka. Niezwykła opowieść o geniuszu. Książka bardzo detaliczna szczegółowo prezentująca charakter Tesli, jego percepcję rzeczywistości, wielkie pragnienia jak i ograniczenia jakie narzuca świat. Miałem wrażenie, że dzięki tej lekturze mogłem trochę dotknąć jego osobowości, pogoni za marzeniami, rozczarowań. Miejscami jednak lektura była bardzo trudna bo wnikała w szczegóły techniczne jego wynalazków. Ponieważ nie jestem szczególnie mocny te partie musiałem opuszczać czego nie lubię robić. Sumarycznie lektura to ciekawy ale niełatwy czas.

Książka zdecydowanie dla osób, które interesują się elektroenergetyką i lubią rozkładać maszyny na części pierwsze, bo szczegółowych opisów wynalazków Tesli tutaj nie brakuje.
Opinię piszę z perspektywy studentki kierunku technicznego, stąd pojęcia są mi znane, niemniej jednak niektóre rzeczy musiałam "dooglądać", żeby móc zwizualizować działanie niektórych maszyn. Nie jest to wadą - jeżeli ktoś jest typem poszukiwacza, chce zagłębić się w temat i ma już dosyć nudnych historii w formie dziennika, to bardzo polecam.

Czytałem ją przez rok cały. Ciężka lektura, dlatego robiłem przerwy. Zbyt dużo szczegółowych opisów technologii, skomplikowany język, za mało życia prywatnego. Komuś kto ma zajawkę na fizykę pewnie się spodoba bardziej.

rzeczywiście, jak ktoś trafnie skomentował, jest to książka raczej dla elektryków a nie dla przeciętnych czytelników, którzy chcą po prostu poznać losy i charakter Tesli. Zamiast czytać tę cegłę polecam przeczytać autobiografię Tesli

Niestety, autor sprawił, ze fascynująca historia zycia Tesli jawi sie jako nudna. Dałbym 4/10, ale 4/10 wg nomenklatury portalu lubimyczytac.pl to "moze byc", a ta ksiązka jest po prostu słaba.

Bardzo lubię czytać biografię wybitnych ludzi ponieważ mnie inspirują i również tak było z tą książką, tym bardziej że lubię tworzyć, projektować, eksperymentować jak Tesla;-)

Świetnie przybliża sylwetkę Tesli, jednak opisy działania jego wynalazków i eksperymentów mogą być niezrozumiałe dla osób, które nie mają do czynienia z fizyką/elektryką/inżynierią na co dzień.

Dodaj cytat z książki Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa