Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa

Okładka książki Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa W. Bernard Carlson
Okładka książki Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa
W. Bernard Carlson Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Tesla: Inventor of the Electrical Age
Wydawnictwo Poznańskie
2020-07-29
2020-07-29
Jan Szkudliński
Nikola Tesla geniusz wynalazcy wynalazki elektryczność fizyka rozwój nowoczesność XIX wiek XX wiek biografia

Książka faktograficzna, praktycznie bez refleksji, oceny osób i wydarzeń, bardzo bogata kompilacja listów, artykułów, książek innych autorów, wspomnień zaangażowanych postaci oraz innych dostępnych dokumentów.

A zarazem bogata w szczegóły, pozwalająca zbudować sobie dobry obraz końca XIX w. i środowiska związanego z wynalazcami i pracami nad wynalazkami związanymi z zastosowaniem prądu elektrycznego i nie tylko.

Autor pozwala sobie na swoją refleksję tylko na kilku stronach epilogu, dla kogoś kto chce sobie samemu zbudować z faktów obraz postaci Tesli to pozytyw, dla kogoś ko szuka ekscytującej książki biograficznej raczej minus.

Bardzo dużo konkretnych informacji na temat dobrze udokumentowanych zdarzeń - silnik elektryczny, elektrownia w Niagarze itd., natomiast jeśli chodzi o bardziej kontrowersyjne fakty jak Wardenclyffe i konfiskatę dokumentów Tesli przez FBI (promienie śmierci),autor mimo, że jak pisze, zapoznał się z nimi nie przedstawia żadnej swojej interpretacji.

Reasumując, jeśli szukasz faktów i chcesz się dowiedzieć kim w rzeczywistości był Tesla to strzał w dziesiątkę, jeśli chcesz dowiedzieć się ile prawdy jest w historiach o darmowej energii, ukrytych przez FBI wynalazkach mogących zmienić nasze życie i innych teoriach, to niestety nie znajdziesz tego w tej książce.

Są różne biografie. Tą stawiam na półce książek ciężkich. Samo życie N. Tesli jest napisane bardzo prosto i ciekawie, ale niestety większość książki zajmują dosyć szczegółowe opisy projektów Nikoli i jego konkurentów. Ciągłe techniczne wrzutki zmuszają do odpoczynku i książka wręcz zniechęca do siebie. Czytelnik zaznajomiony z tą dziedziną nauki zapewne przebrnie przez książkę z dużo większym entuzjazmem.
Osobiście nie żałuję lektury, ale przez dłuższy czas biografii nie przeczytam.

Świetnie przybliża sylwetkę Tesli, jednak opisy działania jego wynalazków i eksperymentów mogą być niezrozumiałe dla osób, które nie mają do czynienia z fizyką/elektryką/inżynierią na co dzień.

Jeżeli szukasz książki traktującej o tym jak Tesla ujarzmił wolną energię, czymkolwiek by ona nie była, to nie jest książka dla Ciebie. Jeżeli szukasz kolejnej laurki dla bezgranicznego geniuszu niedocenianego Serba, odrzuconego i zaszczutego przez świat, to również nie jest książka dla Ciebie.

Czym jest ta książka? Trudną i niekiedy tragiczną opowieścią o człowieku z jednej strony będącym geniuszem, a z drugiej strony tkwiącym w fundamentalnie błędnych przekonaniach i niepotrafiącym bądź niechcącym dostrzec swojego błędu. O roli PR-u w dziejach wynalazczości. O początkach branży elektrycznej i o niekiedy zabawnych z punktu widzenia dzisiejszych realiów wyzwaniach, z którymi mierzyli się wynalazcy.

Pod względem merytorycznym książka dobra. Odczarowuje nadmiernie zmitologizowany i ocierający się niekiedy o teorie spiskowe obraz Tesli w kulturze, a jednocześnie nie umniejsza jego osiągnięciom. Kariera Tesli rozpoczęła się od przełomu związanego z odkryciem wirującego pola magnetycznego i konstrukcją silnika prądu przemiennego, a także promowaniem prądu przemiennego. Resztę życia Serb poświęcił zagadnieniu bezprzewodowego transferu energii poprzez ziemię. Dzisiaj, z perspektywy czasu, wiemy że był z góry skazany na porażkę. Wzniesiony na piedestał na początku swojej kariery, utknął w ślepym zaułku eksperymentu Wanderclyffe i z czasem jego gwiazda zgasła. Żaden z jego kolejnych wynalazków nie okazał się równie przełomowy co te z początku kariery. Zmarł w biedzie w pokoju hotelowym.

Kluczową rzeczą którą wyniosłem z książki było rozłożenie na czynniki pierwsze pochodzenia mitów na temat Tesli. Wynalazca żył ze sprzedaży patentów. Aby wzbudzać zainteresowanie potencjalnych inwestorów, na rękę była mu otaczająca go aura geniusza o nadludzkich zdolnościach. Część mitów pochodziła od niego samego, pracowicie budowana poprzez efektowne pokazy i to co dziś nazwalibyśmy PR-em. Część powstała samoczynnie i po prostu ich nie zdementował. Wszystkie były mu na rękę bo zwiększały szansę na to, że ktoś gotów będzie zapłacić za jego prace. Czy Tesla był genialnym wynalazcą? Tak. Czy jego rzeczywiste osiągnięcia odpowiadały otaczającej go aurze tajemniczości? Nie.

Mimo że przekaz książki jest ciekawy, to całość traci na etapie warsztatu. Czyta się bardzo ciężko.

Wspominana w innych recenzjach duża ilość technicznych opisów to tylko wierzchołek góry lodowej - to akurat nie sprawiło mi problemu ze względu na posiadany background inżynierski. Prawdziwy problem moim zdaniem tkwi w sposobie prowadzenia narracji, który przywodzi na myśl raport policyjny. Duża ilość nazwisk, opisów firm, stanowisk - wszystko to tworzy kakofonię informacji i z której ciężko jest wyciągnąć esencję.

Efektem są ciekawe informacje zapakowane w nużącą i mało przejrzystą formę. Szkoda, bo temat naprawdę ma potencjał.

Czym jest ta książka? Trudną i niekiedy tragiczną opowieścią o człowieku z...

Bardzo lubię czytać biografie znanych i wyjątkowych postaci, które wpisują się w naszą historię i popkulturę. Do tych najbardziej fascynujących zaliczam Nicolę Teslę. To był niezwykły człowiek o ogromnej sile geniuszu, obdarzony niebywałą wyobraźnią, charyzmą i nietuzinkową osobowiścią.
Sama książka jest przyciężkawa, zbyt szczegółowa, naszpikowana mnóstwem technicznych wyjaśnień wynalazków Czarodzieja. Czytało mi się ją trudno, w drugiej połowie pomijałam już (czego nigdy do tej pory nie robiłam!) techniczne opisy. Książka bardziej naukowa niż popularnonaukowa.

Więcej moich recenzji na:

Bardzo solidna pozycja, która daje całościowy ogląd na postać Nikoli Tesli, na jego role w obecnej kulturze oraz na ogólny rozwój technologii. Wynalazki Tesli są opisanie dokładnie, w związku z czym biografia jest na pewno łatwiejsza w odbiorze dla osób z wykształceniem technicznym.

Czytałem ją przez rok cały. Ciężka lektura, dlatego robiłem przerwy. Zbyt dużo szczegółowych opisów technologii, skomplikowany język, za mało życia prywatnego. Komuś kto ma zajawkę na fizykę pewnie się spodoba bardziej.

Kiepskie tłumaczenie.

Kiepskie tłumaczenie.

Książka przybliżająca postać Nikoli Tesli, a raczej jego pracy. Prywata bardzo skąpa. Będzie ciężka w odbiorze dla osób niezwiązanych z fizyką. Tłumaczenie jest dość toporne. Zdarzyło się kilka dowcipnych fragmentów.

Ilość stron imponująca. Doceniam wysiłek autora aby przedstawić sprawę kompleksowo jednakże szczegółowe opisy poszczególnych wynalazków nawet mnie jako inżyniera lekko znudziły. W biografii zamieniłabym opisy inżynierskie na wątki biograficzne.

• Biografie
  • Popularnonaukowe