Franka. W obcym domu

Okładka książki Franka. W obcym domu Wioletta Sawicka Patronat LC
Okładka książki Franka. W obcym domu
Wioletta Sawicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wiek miłości, wiek nienawiści (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Wiek miłości, wiek nienawiści (tom 2)
Prószyński i S-ka

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Oleńka. Wojenna poniewierka.

569 76 445

Dla mnie super,powinni ją przeczytać wszyscy miłośnicy Ukraińców, chyba mało kto wie, że pogrom na Wołyniu nie był pierwszym,już był w 17 roku,czyli jaja gwarancja że i teraz Ukraińcy przestali by rezacać Lachów,to jest wredny na nacjonalistyczny naród i niektórzy z nich byli gorsi od hitlerowców

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część.
Kawał historii polskich kresów.
Nie wiedziałam, że pogrom Polaków na Kresach pierwszą odsłonę, trochę " łagodniejsza" bo w mniejszej skali, jednak z tym samym okrucieństwem miał miejsce w latach 1917-20.
Przypadki, które opisała autorka istotnie miały miejsce, przez co książka jeszcze zyskuje.
Zdecydowanie polecam

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część.
Kawał historii polskich kresów.
Zdecydowanie polecam

Już dawno nie czytałam tak wspaniałej książki losy Aleksandry i czas w którym dzieje się akcją zachwycają.Ja sięgam po kolejny tom i polecam tym którzy jeszcze nie czytali.A dla mnie Aleksandra jest wielką kobietą chodź hrabianką to potrafi zachować jak i poradzić sobie w każdej sytuacji

Drugi tom uważam za zdecydowanie lepszy od poprzedniego, z wciągającą akcją, choć nie pozbawioną pewnych naiwności. A ten wątek lesbijski...ani na miejscu, ani potrzebny. Reszta jak najbardziej interesująca, toteż sięgnę po następną część.

Ależ mi się podobała ta książka! O wiele bardziej niż pierwsza część! Oleńka teraz już Franka zamieszkuje z mężem kowalem. Poświeca się gromadce dzieci którą ma pod swoimi skrzydłami. Teraz jest chłopką. Mąż prosty człowiek nie rozumie jej potrzeb. Niekoniecznie to wszystko się dobrze kończy. Podobała mi się Oleńka. Jej przemiana. Kolejny mąż Kostek. Cieszyłam się ogromnie że w końcu spotkała szczęście. Niestety los postanowił po raz kolejny pokazać jak potrafi być przewrotny. Końcówka mnie rozwaliła! Zaraz po przebudzeniu popędziłam do biblioteki po kolejną część aby znowu przenieść się w te trudne czasy o zobaczyć czy w końcu szczęście wyciągnie ręce do młodej hrabianki

Niesamowicie wciągająca książka.
Niebawem sięgnę po III tom.

Niesamowicie wciągająca książka.
Niebawem sięgnę po III tom.

Na półkach: , , , , , ,

Długo nie czytałam tak fascynującej książki.
Nie można oderwać się od dalszych losów Oleńki , której nie omijają tragedie .
Jest świadkiem a zarazem współuczestniczy wraz z dziećmi w bestialskiej rzezi
Ukraińców i w walce z bolszewikami.
Musi znosić złe traktowanie jednego męża,
a jakiś czas później otoczona jest miłością drugiego.
Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie.
Tym bardziej jestem ciekawa co z tego wyniknie.

Długo nie czytałam tak fascynującej książki.
Nie można oderwać się od dalszych losów Oleńki , której nie omijają tragedie .
Jest świadkiem a zarazem współuczestniczy wraz z dziećmi w bestialskiej rzezi
Ukraińców i w walce z bolszewikami.
Musi znosić złe traktowanie jednego męża,
a jakiś czas później otoczona jest miłością drugiego.
Bardzo zaskoczyło mnie...

No naprawdę nie wiem o co chodzi, ale czytając tą książkę często towarzyszyła mi irytacja. Z jednej strony historia wciąga, z drugiej drażni. Postaram się uwypuklić, z czego to wynikało.

Bohaterowie: W przeciwieństwie do poprzedniej części lepsi, mniej czarno biali, choć kreacja głównej bohaterki bardziej irytująca niż w poprzednim tomie. Było w niej pewna duma, którą dało się wyczuć, a mierziła mnie ona niemiłosiernie.

Kontrast społeczny: To chyba mój największy zarzut względem tej pozycji. Mam wrażenie, że lektura okrutnie zarzuca nas wizją głupich jak but chłopów, i szlachetnych ponadprzeciętnie inteligentnych szlachciców/klasę wyższą. Tak było w poprzedniej części, w tej widać było że autorka starała się odrobinę odejść od tej wizji, niemniej nadal dało się to wyczuć bo większość bohaterów ze wsi nie dało się polubić. Co jest smutne, bo we mnie wymuszało pewnego rodzaju bunt wewnętrzny. Czym innym bowiem jest prostactwo, a czym innym bycie prostym człowiekiem.
Prostakiem może być bogaty pan tak samo jak biedak. Dobrym przykładem tego niefortunnego przekazu, jest akcja w książce, w której główna bohaterka ubrana jak typowa wieśniaczka, zostaje od razu uznana przez nieznajomego za panią/szlachciankę, tylko dlatego że ,,czuć było" że jest ,,inna". Okrutnie krzywdząca wizja. Każdy nawet najbogatszy człowiek ubrany w wiejskie odzienie, gospodarz chaty na wsi, nie zostanie uznany za szlachcia tylko dlatego, że unosi wysoko głowę i umie się wysławiać.

Zakończenie: Przewidywalne, absurdalnie niemożliwe chyba że dobrze zostanie to poprowadzone w trzecim tomie. Dużo bardziej podobało mi się to, z pierwszej części.

Fabuła: Naszprycowana niepojętymi do zrozumienia wydarzeniami. Za dużo akcji a za mało tła. Moim zdaniem w 1 części zostało to lepiej przeprowadzone. Tutaj mam wrażenie że autorka na siłę próbuje wzbudzać emocje.

Budowa książki: Ta lektura to głównie dialogi, narracja prowadzona jest w ten sposób że w zasadzie jesteśmy zasypywani ogromem informacji, jeszcze bardziej niż w pierwszej części, tak jakby pisarka chciała upchnąć na te 400 stron jak najwięcej akcji. Momentami wydarzenia były ciekawe i dość ekscytujące, chwilami trudno było się połapać o co w zasadzie chodzi. Mam wrażenie że autorka nie potrafi wprowadzać tła wydarzeń. Opisów prawie nie było, a jak już się tam znajdowały, to były zbyt przesycone milionami różnych wiadomości. Sama w sobie książka ciekawa, interesująca, tylko wykonanie jakieś takie, byle jakie.

Język: Dałam szansę tej pozycji tylko dlatego, że marzyłam o tym iż poziom literacki się zmieni. Trochę tak było. Albo przyzwyczaiłam się już do języka autorki, albo faktycznie ta część była napisana trochę lepiej. Stylizacja językowa nadal średnia, da się jednak do tego przyzwyczaić.

Czy przeczytam kolejną część? Sama nie wiem. Zakończenie mnie nie porwało. Dużo było absurdalnie nielogicznych zawiłości w fabule. Ja nie przepadam za taką tanią sensacją. Może kupię trzeci tom, jednak nie w najbliższym czasie, to napewno.

'Frankę' przeczytałam w 3 wieczory.. jest to naprawdę wciągająca historia dalszych losów Oleńki. Wojna wymaga poświeceń i bohaterka poświęca siebie dla dobra dzieci. Na szczęście przestaje być kobietą idealną i dopadają ją chwile słabości.
Jej losy są naprawdę burzliwe, wręcz niewiarygodne, ale dzięki temu akcja płynie wartko. Zakończenie dość przewidywalne. Na pewno sięgnę po kolejną część.

Wioletta Sawicka Franka. W obcym domu Zobacz więcej
Wioletta Sawicka Franka. W obcym domu Zobacz więcej