War lord

Okładka książki War lord Bernard Cornwell
Okładka książki War lord
Bernard Cornwell Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Wojny Wikingów (tom 13) powieść historyczna
powieść historyczna
Wojny Wikingów (tom 13)
War lord
HarperCollins
2020-10-15
2020-10-15

Jako całość super, ale ja bym skończył na 10 tomie. Trzy ostatnie moim zdaniem troch męczące.

Świetne zwieńczenie, wspaniałego cyklu.

Świetne zwieńczenie, wspaniałego cyklu.

Ostatni mur tarcz, "wielka rzeź" na wrzosowiskach Wirhealum-bitwa pod Brunanburhem w 937 roku zakończona zwycięstwem Sasów, marzenie Alfreda dziadka Aethestana o Englalandzie, zjednoczeniu czterech królestw spełniło się.
To już ostatni z tomów który zamyka opowieść o Uhtredzie Niegodziwym.
Jak kolejny z tomów, polecam, książka przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania w 2023 roku.

To już ostatni z tomów który zamyka opowieść o Uhtredzie Niegodziwym.

Od dawna przymierzają się by przeczytać całą serię po obejrzeniu dwa razy w serialu w telewizji przeczytałem z zapalcem tchem całą serię 13-tomową od początku do końca dokładnie analizując wydarzenia daty i kolejnych władców którzy stworzyli podwaliny zjednoczonej Anglii bardzo ciekawe pokazane i opowiedziane historia i całkowicie nie przeszkadza fakt że niektóre wydarzenia i fakty są fikcyjne można w bardzo ciekawy sposób porównać te wydarzenia w podobnym czasie do wydarzeń stworzącym się państwie polskim bardzo dobra seria że świetnie wykreowaną główną postacią utreda

Cała seria pt. "Wojny Wikingów" jest niesamowita. Historia Uthreda z Bebbanburga jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Styl autora jest bezsprzecznie MISTRZOWSKI, o czym świadczą między innymi opisy batalistyczne. Fikcja idealnie wpasowuje się w wątki historyczne. Główny bohater jest inteligentny, mądry, brawurowy, ale i bywa ostrożny. Bawiły mnie wszystkie jego cięte riposty i trafne spostrzeżenia na temat hipokryzji przedstawicieli kościoła katolickiego. Wielokrotnie też zaskakiwał mnie mnogością pomysłów i forteli na przechytrzenie swoich wrogów.
Szczerze polecam wersję papierową, jak i audiobooka czytanego przez Filipa Kosiora.

Aż żal kończyć 🙂 ale jak już kończyć to w takim stylu. Opisy bitew i walk to mistrzostwo, ciekawe czy komuś szkoda że nie musi dzisiaj stawać w takich murach tarcz 😎

Tak jak wszystko ma swój koniec, tak nie inaczej jest z serią Wojny Wikingów Bernarda Cornwella. Trzynasty tom nie zawiódł, ani nie był też wybitnie spektakularny. Niemniej jednak był to bardzo ciekawie spędzony czas z Uhtredem, jego kumplami od miecza i tarczy, wieloma pięknymi kobietami, które zawsze mu towarzyszyły oraz historią powstania państwa Anglów.
Za cały cykl należy się mocna dziewiątka, była to świetna zabawa, a każdy tom czytało się jednym tchem.
Bardzo polecam

Za cały cykl...

Świetne zakończenie świetnej historii. Jeśli ktoś lubi klimaty średniowiecza, bitwy, królów, wikingów, to ten cykl jest obowiązkowy!

Trochę czasu minęło kiedy czytałam tom 12 i trochę zdążyłam zatęsknić za Uthredem. Wystarczyło parę akapitów żeby przypomnieć sobię jak dobrze spędza się z nim czas.

Poświęciłem na całość tego epickiego cyklu kilka dobrych tygodni i aż szkoda, że to już koniec. Cała saga jest wspaniała, nie ma tu słabego tomu, od początku świetnie się czyta i wręcz pochłania kolejne strony, bo akcja jest fantastyczna, a kunszt Cornwella nie do podrobienia. No, ale nastał koniec. W wielkim stylu, bo "Pan wojny" to imponujące zwieńczenie wojny o zjednoczony Englaland. I wielka bitwa ze Szkotami, Walią i Norwegami. Jedyne, co rozczarowuje to samo zakończenie, potraktowane tak jakoś streszczeniowo, w kilku słowach. Trochę to słabe, niemniej nie zmienia mojego wrażenia co do całej sagi. Wspaniała rzecz.

• Powieść historyczna
  • Historyczne