Clap When You Land

Clap When You Land
Quill Tree Books
2020-05-05
2020-05-05

Niesamowicie męcząca książka. Jest milion innych książek o podobnej tematyce, dużo lepiej napisanych.

Niesamowita opowieść o siostrzeństwie, traumie, stracie, rodzinie, tajemnicach i kobietach. Książka napisana jest w poetyckim wręcz stylu, który bardzo przypadł mi do gustu. Na jej kartkach przedstawione są dwa światy, dwie córki i jeden ojciec. Autorka każdym zdaniem kreuje obrazy - raz są piękne i wzniosłe, a raz przerażająco ludzkie i zaganiają nas w ślepy zaułek. Jest to bardzo wzruszająca powieść, którą ciężko odłożyć.

Polecam również dostępny na Storytel audiobook.

"Maybe anger is like a river.
Maybe it crumbles everything around it. Maybe it hides so many skeletons beneath the rolling surface"
Słowo "WOW" - chyba najlepiej oddaje tę książkę. Jestem zaskoczona, bo zupełnie nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba i bez żadnego "ale" będę mogła wystawić jej 5/5 ⭐.
Zdecydowałam się na tę pozycję w ramach akcji #styczenpoangielsku, organizowaną przez @reading.honeybun i bardzo się cieszę, że w końcu odważyłam się na książkę w języku angielskim. Ba! Na audiobook w tym języku, mimo że nigdy nie byłam przekonana do tej formy, a język obcy skutecznie mnie odstraszał. Teraz wiem, że nie diabeł taki straszny, a ja koniecznie muszę zaopatrzyć się w tę książkę, aby móc jeszcze raz do niej wrócić. Język jest bardzo prosty i nawet jeśli czegoś nie zrozumiecie, myślę, że łatwo jest to wyciągnąć z kontekstu i szybko się odnaleźć. To, co również mi się spodobało, to że książka napisana jest poezją - chyba nigdy nie spotkałam się z takim zabiegiem i było to dla mnie coś nowego.
Fabuła nie jest skomplikowana - ojciec dwóch dziewczyn ginie w wypadku samolotowym, a one muszę poradzić sobie ze stratą i zmierzyć się z nową rzeczywistością. Jednak to mnie poruszyło! Przechodzenie przez żałobę, to jak dziewczyny wspominają swojego ojca, jak powoli odkrywamy, co kierowało tym mężczyzną i dlaczego postąpił tak, a nie inaczej - no wow, zostało to naprawdę dobrze pokazane. Możemy dokładnie zauważyć, jak to straszne wydarzenie wpłynęło na główne bohaterki i jak próbują sobie z tym poradzić. Kolejną rzeczą, która mnie poruszyła, była różnica między życiem Camino a Yahairy. Byłam przerażona tym, jak wyglądało życie tej pierwszej, która mimo wszystko była bardziej uprzywilejowana niż pozostali mieszkańcy Dominikany. Obie bohaterki zostały wspaniale wykreowane przez autorkę. Camino, jak i również Yahaira, zyskały moją sympatię. Każda z nich była inna, a równocześnie, w pewien sposób taka sama.
Jest to jedna z najlepszych młodzieżówek, z jakimi miałam styczność i bardzo się cieszę, że na tę pozycję trafiłam. Jest ona poruszająca, ale również wartościowa i z całego serca polecam ją każdemu! Czekam, aż jakieś wydawnictwo zdecyduje się na wydanie "Clap when you land", aby więcej osób mogło poznać tę cudowną historię. Myślę, że właśnie takich książek dla młodzieży potrzebujemy.

"Maybe anger is like a river.
Zdecydowałam się na tę pozycję w ramach akcji...

Clap When You Land" to piękna, słodko-gorzka historia o rodzinie, miłości, stracie i po prostu życiu. Tematyka jest jednocześnie prosta, ale także skomplikowana, wzbudza wiele różnych emocji zarówno w bohaterkach tej historii, jak i w czytelniku. Uważam, że każdy wyniesie coś z tej książki na pewnym etapie swojego życia.
Jestem też pod dużym wrażeniem formy, z którą spotkałam się po raz pierwszy. Z początku nie byłam przekonana, czy można za jej sposobem wiele przekazać, ale jakże się myliłam!! Totalnie mnie urzekła 💕

Zapraszam na https://www.instagram.com/p/CFR6goxhjOE/

Jestem też pod dużym wrażeniem formy, z którą...

Bardzo wartościowa historia. Początkowo musiałam przywyknąć do wierszowanego stylu autorki, ale z każdą kolejną stroną było coraz lepiej!

Jest to jedna z tych książek Young Adult, która się w pewien sposób wyróżnia. Nie dość, że została napisana w dość nietypowy sposób, bo wierszem, to porusza temat straty bliskiej osoby. I to w jaki sposób! Nie mamy tutaj tylko wychwalania zmarłego i żałoby. Jest i złość, i zawiść. Minusem dla mnie jest zakończenie, wszystko dzieje się bardzo szybko, zbyt szybko i moim zdaniem niepotrzebnie. Rozumiem, że punkt kulminacyjny jest istotny, ale tutaj był on, jak dla mnie, trochę niedopracowany.

Wspaniała powieść o dwóch zupełnie różnych światach, które łączy tragedia. Książka o śmierci, żałobie, złości, miłości, współczuciu, rodzinie, biedzie, marzeniach, molestowaniu, homoseksualiźmie, pasji i o masie innych bardzo głębokich tematach. Przepadłam

• Po angielsku
  • Audiobooki