Inni mają lepiej

2020-06-03
literatura polska

#InniMająLepiej @krystyna.mirek.pisarka #recenzja
#czytamzAgnes
Często narzekamy na swoje życie.Marudzimy i chcemy czegoś innego,lepszego,atrakcyjniejszego .Zamiast cieszyć się, doceniać, widzimy same minusy.Wydaje nam się, że inni mają lepiej niż my,łatwiej ,piękniej,ciekawiej prościej.Zauwazamy tylko "wierzch" tego "lepiej",zewnętrzną otoczkę, która czesto składa się tylko z pozorów i iluzji.Życie jest skomplikowane z całą masą smaków..od słodkich po gorzkie i cierpkie i wszystkich musimy spróbować.
W tej powieści poznajemy Zuzę,Natalię i Jagodę.Kazda ze swoim bagażem życiowych doświadczeń.W innym momencie swojego życia.Niby się przyjaźnią..A tak naprawdę każda z nich stara się pokonywać pozostałym tylko tą lepszą stronę swojego życia,tą pełną blasku,szczęścia "ochów i achów".Każda chce wypaść lepiej ,korzystniej .I niby przyjaciółki a oceniają się wzajemnie,zazdroszczą sobie i w sumie nie mają odwagi rozmawiać szczerze .Autorka dosyć ciekawie przedstawiła relacje które nie do końca są szczere..często podkoloryzowane bo ...tak akurat wypada lub sytuacja tego wymaga.Zwrocila uwagę na to,że nie potrafimy się pogodzić z tym ,że mamy po prostu "inaczej" nie lepiej lub gorzej tylko po prostu inaczej.Czy tak naprawdę chcemy mieć tak jak inni? Czy to co mamy nie jest wystarczające?Może wystarczy inaczej spojrzeć by dostrzec sporo pozytywnych rzeczy?
Książka moim zdaniem z rodzaju tych "do zastanowienia" .Do przemyśleń i wniosków do których nam czasem tak trudno dojść. Polecam.

#InniMająLepiej @krystyna.mirek.pisarka #recenzja
#czytamzAgnes

Nie porwała mnie, nie sprawiła że nie mogłam się od niej oderwać, nie wywołała żadnych emocji. Była poprawna. Średnia. Trochę jestem zaskoczona, bo bardzo lubię książki Pani Mirek, ale wiadomo- nie wszystko się każdemu podoba. Z pewnością jednak sięgnę po inne książki Pani Krystyny.

Przeurocza historia wyjęta z życia, optymistyczna i dająca nadzieję, jak wiele książkę pani Mirek. Tą jednak polubiłam szczególnie, bo uzmysławia, że w szarym, nieraz nieidealnym czy poplątanymi życiu ciągle istnieje szansa na szczęście. Tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy, odważymy się i wyciągniemy rękę.

Miła, lekka, niewymagająca, idealna na wakacje, zwraca uwagę na fakt, ze nie zawsze jest tak jak nam się wydaje. Dobry budzik dla wszystkich instananiaczek. Trochę irytuje mnie tandetna okładka z piękna panią, mogłaby być bardziej ambitna i mniej oczywista, ale to tylko okładka. Kupujcie, autorce na bank przyda się kasa :)

Książka która łatwo się czyta, ale spodziewałam się czegoś lepszego. A koniec gdzie z bardzo trudnych i zawiłych sytuacji nagle w ciągu jednej chwili wszystko się odmienia ot tak po prostu, zrobiło z tej książki typową "bajeczkę".

Książka lekko napisana z bardzo przewidywalną fabułą. Zjadłem ją bardzo szybko, ale nie żałuję.
Lubię pozytywne lektury, zwłaszcza w tych czasach.

Choć muszę przyznać, że kupując ten tytuł spodziewałem się czegoś innego.

Lubię pozytywne lektury, zwłaszcza w tych czasach.

Choć muszę przyznać, że kupując ten tytuł spodziewałem się czegoś innego.

Całkiem sympatyczna pozycja daje do myślenia.

Całkiem sympatyczna pozycja daje do myślenia.

W twórczości Pani Krystyny można znaleźć albo mądre i poważne obyczajówki, albo powieści infantylne i irytujące, ale jednocześnie takie, w których znajdzie się też trochę wartościowych przekazów. W przypadku lektury „Inni mają lepiej” od pierwszej do ostatniej strony jest prościutko, naiwnie i drażniąco, więc bez zbędnego dumania, zaliczam ją do grupy drugiej.

Bohaterkami są tutaj trzy młode kobitki, niby przyjaciółki, ale takie, które zwierzają się sobie tylko z radosnych chwil swego życia. Priorytetem we wzajemnych relacjach jest pokazanie, że ich życie to bajka, w której nie ma miejsca na problemy i niepowodzenia. Każda z tych dziewczyn krępuje się otworzyć się przed drugą, powiedzieć głośno o swych kłopotach, wysłuchać porad i pocieszenia. W zamian wolą pielęgnować w swych głowach toksyczne i dołujące myśli typu „inni mają lepiej” i wierzyć w to, co widzą na pierwszy rzut oka – że koleżanka jest ładniejsza, mądrzejsza, lepiej zorganizowana i w ogóle jest super i hiper pod każdym względem. Przyznam, że z jednej strony ujęła mnie taka tematyka, bo autorka za jej pomocą nawiązała do często występującego problemu społecznego, związanego z brakiem akceptacji siebie i swojego życia. Przez pryzmat myśli i czynów bohaterek pokazała, jak łatwo można ocenić innych, i jak nieprawdziwa może być to ocena. Jak łatwo można wpaść w zastawione przez siebie sidła negatywnych myśli i emocji. I jak łatwo można przez to niszczyć sobie życie. Jednak z drugiej strony, wszystko zostało bardzo mocno uproszczone. Pani Krystyna przedstawiła swe opowiadanie powierzchownie i infantylnie, co mocno kontrastowało z obszernymi treściami iście psychologicznymi. Moim zdaniem, jedno do drugiego w ogóle nie pasowało. Poważne sprawy wymieszane z nieco dziecinnym myśleniem i postępowaniem dorosłych kobiet? Nie, to nie w moim guście. Poza tym, za dużo było tej całej „psychologii”. Tłumaczeń, co i dlaczego ktoś myśli i czuje, czego się boi i do czego ten strach prowadzi. Chwilami odnosiłam wrażenie, jakbym czytała nie powieść a poradnik skierowany do osób niepotrafiących poradzić sobie z własnymi uczuciami i borykających się z niskim poczuciem własnej wartości.

No, niestety, źle mi się tę powieść czytało. Nie dość, że denerwowała infantylnością, to jeszcze obfitowała w negatywne emocje. Niby jest w niej trochę wartościowych uwag, niby pokazuje, że nie warto porównywać siebie do innych, ale w moim odczuciu takie tematy powinny być jednak trochę poważniej przedstawione. Dobrnęłam do końca, lecz bez cienia zainteresowania.

Bohaterkami...

,,Inni mają gorzej-powtarzała, gdy Natalia się skarżyła. Ale tak naprawdę inni mają lepiej."

Pewnie wielu czytających ten cytat może się z nim utożsamić. Jak wiele razy oceniamy ludzi na podstawie tego co widzimy. Tak naprawdę nie wiedząc z jakimi trudnościami muszą mierzyć się każdego dnia. Właśnie o tym jest książka ,,Inni mają lepiej”- opowiada o perypetiach trzech przyjaciółek-Natalii, Zuzy i Jagoda. Przyjaźnią się, jednak nie są ze sobą szczere. Uważają, że inni mają lepiej. Co w wielu przypadkach okazuje się kłamstwem. Wspaniale jest również ukazane jak nieszczęście jednych osób wpływa na innych i odwrotnie.

,,Każdemu trzeba dać szansę."
Z całą pewnością ta książka jest pewnego rodzaju skarbnicą wiedzy. Jak z resztą większość książek Krystyny Mirek. Można czerpać z nich rady garściami.

,,Natalia dopiero teraz uświadomiła sobie, jak dawno już jej nie słyszała. Do jakiego stopniu przyzwyczaiła się do tego, że ich rozmowy sprowadzają się do pytań: gdzie są kluczyki od samochodu, czy kupiłeś chleb po drodze, kto odbierze Lilę z przedszkola albo co na kolację.
"
Pokazuje również jak ważna jest szczerość we wszystkich sferach życia: pracy, przyjaźni, miłości, jak często psujemy sobie nastrój, codzienność przez niedopowiedzenia. Jest to również książka dająca nadzieję, na to, że po wielu trudnościach wreszcie nastaną dobre chwile. Po przeczytaniu tej książki naszły mnie przemyślenia; czy naprawdę inni mają lepiej. Czy nie jest to pewnego rodzaju iluzja, którą kierujemy się w życiu. Z całą pewnością nie należy przesadnie wydawać sądów typu- ,,Inni mają lepiej”. Dlatego z całą szczerością polecam tę książkę.

Niezachwyciła mnie niestety, bez szału i polotu nic wymagającego ani pociągającego. W dodatku lektor sprawiał, że była wręcz nużąca. Czytałam ją dość dawno i kompletnie nie zapadła mi w pamięć ...
Nie mówię nie polecam, przekonajcie się sami i wyróbcie własną opinię.

Nie mówię nie polecam, przekonajcie się sami i wyróbcie własną opinię.

Krystyna Mirek Inni mają lepiej Zobacz więcej
Krystyna Mirek Inni mają lepiej Zobacz więcej