Okładka książki Nowa psychologia zarządzania. Jak błyskawicznie zmotywować tych, którym chce się najmniej Tomasz Gordon
Tomasz Gordon Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2020-03-10
2020-03-10
biznes motywacja

Audiobook. Uważam, że jest to dobra książka, a na pewno potrzebna. Ktoś poniżej zwrócił uwagę na fakt, że podawane przez autora rady nie są wcale takie nowe - w pewnym sensie się z tym zgadzam, jednak uważam, że taka wiedza nigdy nie jest "przestarzała". Autor postuluje motywację pracowników poprzez coaching, a przede wszystkim przez budowanie relacji na obopólnym szacunku - czego w obecnych realiach jest na rynku pracy bardzo mało. Podobają mi się pomysły Gordona dotyczące sprzężenia celów pracodawcy z celami osobistymi pracownika, a także jego metodologia rozwiązywania problemów. Jedyne czego żałuję, że wszystko pięknie wygląda w książce, a realia są realiami. Nie twierdzę, że książka zawiera mnóstwo "coachingowego bełkotu" - ona zawiera dużo cennych informacji i porad, do których jednak w realiach polskich praktycznie nikt się nie stosuje - co jest niezmierne smutne. Jak wspaniale mógłby wyglądać świat pracy, gdyby chociaż w połowie stosowane były te mechanizmy, które Gordon przedstawił w tej publikacji?
Reasumując: myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy, kto w swojej pracy zarządza ludźmi czy zespołami. Wszelacy kierownicy, managerowie, leaderzy powinni z niej wyciągnąć to clue, którym jest podejście do pracownika oparte na szacunku i rozwoju. Bo tak naprawdę jest to sytuacja win-win. Zyskuje pracownik, a przez to i firma zyskuje - wielka szkoda, że wielu dzisiejszych zarządzających nie potrafi zrozumieć tego prostego faktu. Czytajcie więc i bądźcie lepszymi szefami - bo o dobrego pracownika trudno, nie zrażajcie i nie traćcie ludzi, którzy mogą pomóc Wam odnieść sukces.

Autor użył tytułu kompletnie nieadekwatnego do tresci. Ta ksiazka to poradnik konsultanta biznesowego nie będącego nawet psychologiem. Jeśli "nowościami" są analiza transakcyjna z wczesnych lat 50-ych czy ogólniki na temat psychologii pozytywnej to gratuluje. Przypowiesci iscie z amerykanskich podręczników dla motywowania handlowcow - w stylu bajki o Pani w czerwonym płaszczyku która kochała czerwone Porsche w pełni oddaje "nowatorskość" tej ksiazki. Kolejny "odgrzewany kotlet" taniej pseudomotywacji, powielanie wiecznie tych samych treści polskich "paraguru" biznesu.

Na pewno porady z tej książki przydadzą się w życiu zawodowym.

Na pewno porady z tej książki przydadzą się w życiu zawodowym.

Autor zaproponował ciekawe podejście do świata motywacji. Wcale nie wypunktował w pierwszym rozdziale podstawowych technik motywacyjnych, a zaczął od tego co przeważnie jest najważniejsze - świadomości.
Przez to, że autor przekonał mnie swoimi metodami oceniam książkę bardzo wysoko. Ale poza treściami merytorycznymi na uwagę zasługuje wiele postawionych pytań i tez do przemyśleń, bardzo ciekawe ćwiczenia, wiele przykładów oraz podsumowania rozdziałów.

Książka świetnie przedstawia zagadnienia motywowania pracowników. Jest również wiele przykładów od autora, które wydarzyły się faktycznie podczas jego pracy/rozmów z ludźmi. Wiedzy jest dużo, ale podana jest w praktyczny sposób dzięki czemu dobrze przyswajalna. Naprawdę polecam!

Jak błyskawicznie zmotywować tych, którym chce się najmniej?
Dlaczego coaching (nie) działa, a biznes ma zazwyczaj awersję do "kołczów"?
Jak wykorzystać dorobek psychologii pozytywnej i analizy transakcyjnej, by skuteczniej zarządzać?
Dlaczego inteligencja emocjonalna stanowi dominujący prognostyk sukcesu zawodowego i spełnienia prywatnego?
Jak dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody motywacyjno-korygującej skrócić czas i podnieść efektywność procesów rozwojowych?

Jak błyskawicznie zmotywować tych, którym chce się najmniej?
Dlaczego coaching (nie) działa, a biznes ma zazwyczaj awersję do "kołczów"?
Jak dzięki zastosowaniu...

• Nie mam