Czas białych nocy

Okładka książki Czas białych nocy Maria Paszyńska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Czas białych nocy
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Wiatr ze wschodu (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Wiatr ze wschodu (tom 1)
Książnica
2020-06-03
2020-06-03
literatura polska

Powieść, która jest więcej niż genialna

Podobają mi się powieści z historią w tle. A w tej książce tłem są burzliwe czasy schyłku caratu. Miejscami przydługie rozważania i opisy, ale ogólnie podobało mi się na tyle, ze sięgnę po dalsze części

Pierwsza część cyklu "Wiatr ze wschodu" przenosi nas w czasy, gdy Polski nie było na mapie świata, a w Rosji następował schyłek caratu. Na tle ówczesnej historii, zostały przedstawione losy dwojga młodych ludzi - Polaka i Ukrainki. Niezwykle barwna opowieść o miłości naznaczona okrucieństwem i walką o przetrwanie.
Bohaterowie ciekawi, charyzmatyczni, barwni.
Duża dawka historii podane w bardzo przystępny sposób.
Piękny język! Miałam wrażenie malowania słowem.
Z ciekawością sięgnę po kolejne części.

Bohaterowie ciekawi, charyzmatyczni, barwni.
Duża dawka...

Książka opowiada o losach Anastazji Szewczenko i Kazimierza Stawskiego. Autorka bardzo ładnie opisała ich losy. Operuje naprawdę bardzo przyjemnym, momentami malarskim językiem. Ku mojej radości narracja trzecioosobowa, ukazana z dwóch perspektyw, dopóki, dopóty bohaterowie nie zaczynają działać razem. Bardzo podoba mi się początek, w którym autorka ukazuje dzieciństwo bohaterów. Jak dla mnie, autorka opisała te losy w bardzo interesujący sposób. Podoba mi się również dynamizm akcji pod sam koniec. Środek przespałam. Zwykle daje wyższe oceny, ale Wiatrowi ze wchodu dam 7 gwiazdek nie dlatego, że mi się ta pozycja spodobała mniej przez sposób pisania autorki. Historia Anastazji i Kazimierza, jest opisana świetnie. Ujęłam gwiazdkę bardziej, przez moje spaczone gusta, albo to, że ostatnio przesiąkłam bardziej brutalnymi i krwawymi historiami fantasy, darkfantasy, horror itd. Dla osoby wrażliwej jest to idealna pozycja. Opowiada o miłości, przyjaźni i o tym, jak poglądy polityczne mogą łączyć lub dzielić ludzi w czasach Bolszewickich. Polecam.

Sięgnęłam po powieść „Czas białych nocy” zachęcona opiniami znajomych.

Akcja zaczyna się na początku XX wieku.
Poznajemy głównych bohaterów, Ukrainkę Anastazję Szewczenko i Polaka Kazimierza Stawickiego, gdy są dziećmi.
Przypadek sprawia, że właśnie wtedy spotykają się, ale na krótko.
Oboje, z różnych powodów, darzą się sympatią. Potem jednak to wydarzenie odchodzi w przeszłość.

Czas płynie… Bohaterowie dojrzewają, dorastają, zostają uwikłani w Wielką Historię, na którą nie mają wpływu.
Spotykają się po latach i od tej pory ich życie zmienia się całkowicie…
Jak potoczą się ich losy?
O tym właśnie opowiada pierwszy tom cyklu „Wiatr ze wschodu”.

Wraz z bohaterami przeżywamy ich smutki i radości, nadzieje, rozczarowania i bolesne życiowe dramaty.
Akcja bardzo wciąga, tym bardziej, że autorka opisała perypetie postaci w sposób wiarygodny, a tło historyczne ukazała ze znajomością tematu (a nie na poziomie szkolnego podręcznika, co ostatnio coraz częściej zdarza się w polskich powieściach niesłusznie pretendujących do miana prozy historycznej).

Całość napisana jest barwnie, gawędziarskim stylem, z dbałością o poprawność i bogactwo języka.

Sięgnęłam po powieść „Czas białych nocy” zachęcona opiniami znajomych.

Akcja zaczyna się na początku XX wieku.
Przypadek sprawia, że właśnie wtedy spotykają się, ale na krótko.

Ogromne rozczarowanie. Akcja ciągnie się niemiłosiernie, opisy i dialogi literacko na niskim poziomie. Czytalam juz Owoc granatu i nie spodziewalam się tak słabej kolejnej ksiażki autorki.

Piękna i wzruszająca książka.

Piękna i wzruszająca książka.

Lubię historię. A tu jest .Tu mamy Rosję przed rewolucją .A i są tu ciekawe postacie.Choćby jest Anastazja /

“Czasem niewracanie do przeszłości jest jedyną drogą. Można żyć, gdy człowiek nie ogląda się wstecz”.
“Czas białych nocy” to początek czterotomowego cyklu “Wiatr ze wschodu”. Ta powieść długo czekała na swoją kolej na mojej półce, jednak gdy nadszedł jej czas, przepadłam. I cieszę się, że pod ręką mam część drugą 😊

Bohaterami są Anastazja i Kazimierz- Ukrainka i Polak, a akcja rozpoczyna się na początku XX wieku. Poznajemy ich gdy są jeszcze dziećmi. Śledzimy ich losy i miłość na tle przemian społecznych, politycznych, wojny i mnóstwa przemian, które przypadają właśnie na lata, gdy ich uczucie rozkwita. Czy będzie im dane ze sobą być i przetrwać wszystkie burze?

Książkę czytało mi się wyjątkowo szybko, choć początek raczej nie obfituje w zbyt wiele zdarzeń i bohaterów. Z czasem jednak Nuti i Kaza dają się polubić, a ich losy splatają się w niecodzienny sposób. Ta para jest jak ogień i woda- każde ma nieco inny temperament, pochodzenie, poglądy, a mimo to łączy ich uczucie silniejsze niż wszystko, co dotąd znali. Nie jest to jednak miłość bez poświęceń, wyrzeczeń i strachu. W czasach, których przyszło im żyć jutro jest bardzo niepewne, ciężko planować przyszłość w kraju owładniętym rewolucją, z ciążącą przeszłością i wrogami u boku.

Są momenty, które zapierają dech w piersiach i nie pozwalają odłożyć książki. Dobro tej pary mocno leży czytelnikowi na sercu i bardzo pragnie się ich szczęścia. Powieść kończy się tak, że polecam mieć od razu kolejne części pod ręką... piękna, wzruszająca, momentami spokojna, innym razem pełna napięcia i bólu.

Bohaterami są Anastazja i Kazimierz- Ukrainka i Polak, a...

XX wiek przyniósł upadek starego porządku, który pociągnął za sobą miliony ofiar. To czas rewolucji i wojen, czas niespotykanego wcześniej ludobójstwa i okrucieństwa. Maria Paszyńska w serii Wiatr ze Wschodu przenosi czytelnika w czasie, do pierwszych trzydziestu lat ubiegłego stulecia i snuje przejmującą opowieść o miłości i poplątanych ludzkich losach.

Karol Stawicki samotnie wychowuje syna Kazimierza. Chłopiec dorasta w domu pełnym opieki i troski. Kiedy w raz z ojcem udaje się w podróż do Petersburga, do majątku Bogdanowów spotyka tam pasierbicę pani domu, Anastazję Nikołajewicz Szewczenko. Dziewczynkę o wyjątkowym talencie snucia niezwykłych baśni i wyjątkowej wyobraźni. Dzieci szybko znajdują wspólny język, a wspólnie spędzony dzień na zawsze zapisze się w ich pamięci. Mijają lata. Anastazja i Kazimierz dorastają i nadchodzi czas ponownego skrzyżowania ich dróg. Na tle ideologicznej burzy wstrząsającej Rosją będą musieli odnaleźć siebie i zmierzyć z rozdzielającym ich wiatrem historii.

Maria Paszyńska ukazuje historię jednego spotkania, które na zawsze połączy dwie samotne dusze. Później już tylko czekamy, kiedy los na nowo połączy Polaka i Ukrainkę, zwłaszcza, że ten rzuca kochanków w wir wielkiej polityki. Pierwsza wojna światowa, rewolucja bolszewicka, wojna 1920 roku i nastanie nowych rządów w Rosji. Za każdym razem wychodzą oni poranieni, naznaczeni piętnem bólu i cierpienia, ale jednego tylko nigdy nie potrafią zrobić, zapomnieć o sobie i swojej miłości. Jednak na ich życie wpływają również osobiste dramaty i walka z piętrzącymi się przeciwnościami. A te z pewnością nie będą im oszczędzone. Na ich rękach będą odchodzić ważni dla nich ludzie, do tego intrygi wrogiego dziewczynie jej przyrodniego brata Borysa sprawią, że wystawieni zostaną na trudne próby. Autorka z charakterystyczną dla siebie umiejętnością oprowadza czytelnika po uliczkach miasta białych nocy, po ukraińskich rubieżach i Polsce dwudziestolecia międzywojennego. Prezentuje nie tylko fikcyjne postaci, ale również historyczne. Opowiada o walce o władzę w budowanym na naszych oczach Związku Radzieckim, politycznych spiskach i nastawaniu terroru budzącego grozę i wywołującego paniczny lęk. Oprowadza po polskich więzieniach, a wreszcie - to, co najbardziej wywołuje przerażenie w czytelniku Hołodomor czyli wielki głód na Ukrainie pochłaniający wiele istnień ludzkich. Ludobójstwo na niespotykaną skalę, o którym przez dziesięciolecia milczano i któremu trudno było dać wiarę. Przez trzydzieści lat spotykamy ludzi, którzy nie pozostawiają nas obojętnymi na ich losy. Kibicujemy im, no może z jednym wyjątkiem, a rozstania z nimi za każdym razem są bolesne. Autorka nieustannie wywołuje cały wachlarz emocji, który towarzyszy nam przez wszystkie cztery tomy. Konsekwentnie buduje nie tylko dzieje wielkiej miłości ale też przywołuje wydarzenia, których nie wolno zapomnieć. Takie, które wymagają utrwalenia i należy chronić, jak również wyciągnąć z nich lekcje. Takie, które rozbrzmiewają niczym wielkie ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń.

Maria Paszyńska kolejny raz udowodniła, że jest niepodważalną mistrzynią powieści historycznej. Od samego początku tworzy niepowtarzalny klimat, wykazuje olbrzymi szacunek dla ludzi opisywanych przez nią czasów i próbuje zrozumieć to, co na lata ich naznaczyło. Łączy ze sobą ludzi różniących się pochodzeniem, światopoglądem ale zawsze szuka w swych bohaterach, cechy wspólnej dla nich. Raz jest to moc miłości, innym razem miłość do medycyny czy patriotyzm. Porywa namiętnościami będącymi udziałem bohaterów, tragicznym uczuciem, urzeka stylem i językiem. Sprawia, że serię tę czyta się jednym tchem, pochłania się z pazernością kolejne części i z drżącym sercem czekamy na finał, który nie pozostawi czytelnika obojętnym.

Karol Stawicki...

Szczerze mówiąc przemęczyłam 1 tom i odpuszczam. Trochę jestem zdziwiona, bo "Owoc granatu" pochłonęłam w dwa dni .

Dodaj cytat z książki Czas białych nocy

Video

Video