Voksne mennesker

2019-07-19
2019-07-19
norweski
Inne

Co ze mną zrobiła ta książka…. Krótka, a tak mocno uczuciowa, że aż kipi od niewypowiedzianych słów i gestów. Historia rodziny, w której z pozoru wszystko się układa, a pod powierzchnią są jak małe, niekochane dzieci, które chcą zwrócić na siebie uwagę.

Książka wprowadziła mnie w ponury nastrój, atmosfera jest tam bardzo ciężka, ale łatwo można sobie wyobrazić, że tak mogłyby wyglądać rodzinne relacje. Smutne, ale niektóre uczucia głównej bohaterki znajome.

Ciekawa historia o problemach dorosłości... o tym jak dzieciństwo wpływa na naszą przyszłość i o ludzkich pragnieniach oraz potrzebach. Bardzo naturalistyczna. Niestety większość bohaterów nie wzbudza dobrych odczuć- jak to ludzie.

Książkę oceniłam jako dobrą, szybko przeczytałam i dała mi trochę tematów do dyskusji. Niestety nie polubiłam żadnego z bohaterów a koniec książki to taka urwana historia. W zachowaniu głównej bohaterki nie widać tego, by ona wyciągają wnioski z dziejących się wydarzeń , raczej postępuje jak zazdrosna nastolatka a nie czterdziestolatka! Temat bezdzietności i samotności to temat ważny, ale tutaj nie został rozwinięty niestety:(

Kolejna po "Wcale nie jestem taka" książka Autorki, której bohaterami są wzajemnie toksyczni członkowie jednej rodziny. Do kompletu Marie dorzuca nam różne spojrzenia na macierzyństwo potencjalnych: matki, ciotki czy ojca. Wyjątkowo zdenerwowało mnie pominięcie konsekwencji obciążenia genetycznego matki. Autorka obdarzyła jedną z głównych bohaterek chorobą Leśniewskiego- Crohna, nie zająknąwszy się później o potencjalnej kilkudziesięcioprocentowej szansie na odziedziczenie tej nieuleczalnej choroby. Książka, która szkodzi.

Bardzo miło spędzony czas. Jak zaczęłam tak nie mogłam się oderwać. Mądra historia, czasem smutna z przesłaniem.

To co urzekło mnie w tej książce to fakt, że działania głównej bohaterki i jest sposób myślenia są absolutnie do zakwestionowania i tak naprawdę w gestii czytelnika leży ocena jej postępowania. Tak samo w przypadku reszty postaci co daje duże pole to przemyśleń i wyciągnięcia własnych niepodyktowanych niczym wniosków.

Dawno żadna książka nie podniosła mi tak ciśnienia. Główna bohaterka chyba zamieniła się na rozum z chomikiem, a i te zwierzęta są mądrzejsze od tej toksycznej kobiety. Myślę, że nawet terapia by jej nie pomogła.

Nie spodziewałam się, że tak krótka książka uderzy we mnie tak mocno.

Do może połowy byłam dość sceptyczna, jednak narratorka, panujące w historii nienazwane napięcie i gorycz sprawiły, że chwyciła mnie gdzieś tam w środeczku i jestem przekonana, że mimowolnie będę do niej wracać myślami w dłuższej perspektywie.

Nie spodziewałam się, że tak krótka książka uderzy we mnie tak mocno.

Ej, ma to coś w sobie

Ej, ma to coś w sobie