Give Me Hope

literatura młodzieżowa
NieZwykłe
2020-07-29
2020-07-29
przemoc psychiczna samookaleczenie szkoła miłość okrucieństwo literatura polska

Give me hope to książka do której nie wiem czemu ale mnie ciągnęło jak tylko pierwszy raz zobaczyłam okładkę.

Jest to historia napisana przez autorkę młodego pokolenia, która opisała jak szkoła do której uczęszczamy może być dla nas prawdziwym piekłem.

Na szkolnych korytarzach dzieje się dużo rzeczy, spotykamy się ze znajomymi, opowiadamy historię swojego życia, wspominamy minione wakacje i śmiejemy się jednak niektórzy są popychadłami, otrzymują mnóstwo obelg w swoją stronę za nic. Istnieją podziały na lepszych i gorszych.

Książka do mnie przemówiła ponieważ porusza ważne tematy takie jak przemoc psychiczna, samookaleczanie, brak poszanowania dla cudzej prywatności.

Hope czyli bohaterka tej powieści ma problemy z samoakceptacją, okalecza się i w szkole jest właśnie taką osobą, której obrywa się najbardziej za nic, dlatego tylko że nie jest silna, nie jest pewna, nie potrafi o siebie zawalczyć. Ma problem z tym żeby się bronić.

Jednak gnębiona dziewczyna dostaje szanse na poprawę swojej sytuacji gdy zmienia szkołę a najpopularniejszy chłopak zwraca na nią uwagę. Wtedy dziewczyna odnajduje prawdziwych przyjaciół, poznaje co to miłość ale również pojawiają się osoby które chcą zniszczyć jej to szczęście.

Co się wydarzyło w szkole i poza nią? To historia którą powinniście poznać.

Język jakim jest ta książka napisana jest prosty. Czasami miałam problem jak kończył się rozdział i zaczynał kolejny w innym czasie ale w sumie miło spędziłam z tą książką czas. Może nie jest to najbardziej porywająca historia ale ważna. Autorka w momencie gdy ją publikowała miała siedemnaście lat. Jak dla mnie jest to całkiem udany debiut mimo że o historii szybko zapomnę nie żałuję czasu który poświęciłam na jej przeczytanie. Dla kogoś to może być książka którą będzie przeżywał, szczególnie gdy ma podobne doświadczenia. Poza tym 5 milionów odsłon na wattpadzie robi wrażenie

GIVE ME HOPE Adrianna Śmiałek @wydawnictwoniezwykle

•Moja ocena to 7.5/10.

•Hope to dziewczyna, która ani przez chwilę nie miała w życiu wytchnienia. Trudna sytuacja finansowa w domu oraz problemy z rówieśnikami nigdy nie dawały jej odetchnąć pełną piersią. Gdy kolejne przykre fakty wychodzą na jaw, musi wyjechać, a w tym zmienić szkołę. W nowej placówce poznaje Lucasa tajemniczego chłopaka, który zdaje się być bardziej skomplikowany niż chce pokazać. Nastolatka zaczyna przeżywać swoje pierwsze rozterki miłosne z dwoma najfajniejszymi chłopakami w szkole w tle mając na głowie wiele obowiązków.

•Książka bardzo poruszająca, podejmuje trudne tematy i bardzo podziwiam autorkę za to, że zdecydowała się je opowiedzieć. Nie potrafię policzyć ile razy się wzruszyłam, nie przejdziecie obojętnie wobec tych opisów, gwarantuje wam. Hope została pokazana jako skrzywdzona przez społeczeństwo dziewczyna, która stara się poradzić z trudami życia. Momentami miałam problem z jej ufnością, którą emanowała do każdego, ale jednocześnie jestem w stanie ją zrozumieć. Po okropnych doświadczeniach w poprzedniej szkole stara się odnaleźć w nowej sytuacji, a w tym od nowo zaufać innym. Lucasa nie polubiłam. Gubiłam się w jego decyzjach, tym jak przekazywał głównej bohaterce swoje uczucia oraz dziwnych zbiegach okoliczności. Jego tłumaczenia nie były dla mnie jasne, jakby sam plątał się w swojej przeszłości. Autorka świetnie ukazała ciemne strony nastolatków. Główny problem Hope, czyli gnębienie przez rówieśników, z którym w szkołach spotyka się bardzo często pokazuje stronę ofiary, jak trudno jest sobie poradzić z nieakceptacją otoczenia. Co do zakończenia również mam mieszane uczucia, nie rozumiem decyzji Hope, dlaczego to się wydarzyło i najważniejsze kiedy?

•Mam nadzieję, że druga część się pojawi i moje wątpliwości zostaną rozwiane.

GIVE ME HOPE Adrianna Śmiałek @wydawnictwoniezwykle

•Moja ocena to 7.5/10.

Z początku może się wydawać, że to opowieść, jakich jest wiele. Gnębiona dziewczyna zmienia szkołę i zwraca na siebie uwagę najfajniejszego chłopaka, o którym marzą wszystkie uczennice. I to nie jednego, ale nawet dwóch. Nastolatka przeżywa rozterki miłosne i stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości, która wcale nie jest taka wspaniała, jak pierwotnie jej się wydawało.

Już od dobrych Kilku miesięcy czekałam na tę książkę z niecierpliwością. Od razu po zainstalowaniu wattpada Give me Hope pojawiła mi się na głównej stronie. Jako że jeszcze się za bardzo nie znam na tej aplikacji to po prostu zaczęłam czytać pierwsze rozdziały dopiero przy drugim się skapnęłam że zostało w aplikacji tylko tyle rozdziałów z racji tego że książka poszła do Wydawnictwa i okaże się w wersji papierowej. Od tego czasu zaczęło się moje czekanie i osobiście jakbym miała powiedzieć, zapowiadało się dla mnie super, a skonczylo się na zwykłym „wow”.

Jak już wiele książek „give me hope” czytało mi się z lekkością, podobał mi się charakter pisma ubieranie słów w zdania. Można było wyczuć coś takiego przyjemnego, pisanego z dużą pasją. Z mojego odbioru również na każdej stronie, w każdym zdaniu można było wyczuć, że pisała to młoda osoba którą jest autorka, bo to w końcu jej debiut literacki.

Książka Give me hope Adrianny Śmiałek wywarła na mnie duże wrażenie.
Nie jest to kolejna romantyczna historia, jakich wiele na rynku. Nie znajdziemy tutaj "cukierkowej" miłości. To opowieść o prawdziwym życiu, o poważnych problemach jakie mogą dotykać wielu z nas.
Książka ta opowiada o losach dziewczyny o imieniu Hope. Wychowywala się ona tylko z ojcem. Matki nie znała. Tata ciężko pracował, żeby ich utrzymać ale i tak było im bardzo ciężko. Żyli skromnie.
Hope zdradzona przez jedynego przyjaciela od dzieciństwa, zostala posmiewiskiem szkoły. Zaczęto się nad nią znecac, zarowno psychicznie jak i fizycznie. Była poniżana i uważana za gorsza on pozostałych. Nie miała przyjaciół ani znajomych. Nie radziła sobie z tą sytuacją, stała się zamknięta w sobie. Ucieczkę od problemów i cierpienia odnalazła w samookaleczaniu się.
Kiedy dowiedziała się, że jej ojciec jest ciężko chory przeprowadzili się do innego miasta, w celu ułatwienia mu leczenia. Hope zmieniła szkole, tam poznała nowych ludzi. Szybko znalazła przyjaciół i znajomych. Zaczęła żyć jak normalna nastolatka. Coraz rzadziej się kaleczyla, czuła się lepiej. Jednak demony przeszłości wciąż wracały, w najmniej oczekiwanych momentach.
W szkole Hope poznała Luccasa, chłopaka który pomagał jej w adaptacji, bronił ja przed złym traktowaniem. Był zawsze przy niej. Uspakajal ja podczas ataków paniki. Wielokrotnie zdradzona i skrzywdzona, bała się mu początkowo zaufać. Jednak szybko oddała mu serce, z wzajemnością. Pierwszy raz w życiu była szczęśliwa. Gdyby nie choroba ojca, któremu zostało coraz mniej czasu...
Mimo, że czula się kochana przez Luccasa to martwiło ją jego zachowanie. W jednym momencie był czarujący, opiekuńczy a za chwilę zamykał się w sobie. Dziewczyna nie naciskala na niego, czekała aż sam opowie jej o swoich problemach.
Jaka tajemnice skrywa Luccas? Czy ich miłość to przetrwa?

Książke czyta się szybko, wciągnęła mnie od pierwszych stron. Opowiada o problemach wielu nastolatek w szkołach. Niestety takie historie się zdarzają. Jak sama autorka mówi, jest to opowieść na faktach, część z życia Adrianny Śmiałek i jej znajomych.
Warto zastanowić się co można z tym tematem zrobić, jak pomóc osobom, które doświadczają przemocy w szkole.

Książka Give me hope Adrianny Śmiałek wywarła na mnie duże wrażenie.

Hope Case to nastolatka o mocno zachwianej samoocenie.
Wyśmiewana, poniewierana, skompromitowana - taki dostała szkolny status. Jednak wszystko zmienia się pewno dnia, kiedy jej tata oznajmia jej, że jest ciężko chory a w związku z tym muszą się przeprowadzić.
Hope rozpoczyna nową szkołę zdala od poprzedniej, gdzie w końcu jest anonimowa.

To właśnie tam już pierwszego dnia poznaje tajemniczego, a zarazem przystojnego Lucasa, Judy wraz z grupą swoich przyjaciół którzy ją 'przygarniają' w pierwszych dniach, Nicole zwariowaną cheerleaderkę i Ashtona.
Niepewna siebie, zamknięta w sobie na otaczający ją dookoła świat Hope zaczyna w końcu powoli ożywać i otwierać się przed ludźmi, a z czasem nawet i zakochać w Lucasie.

Jednak jej spokój nie trwa długo. Szkolna gwiazda, którą jest Stella postanawia pokazać Hope gdzie jest jej miejsce. Kompromitujący film z jej udziałem puszczony na oczach całej szkoły tylko otwiera na nowo ledwo zabliźnione rany, które tak głęboko w sobie ukrywała, a to nie wszystko.

Hope zaczyna z czasem coraz więcej dostrzegać. Pojawia się jej były przyjaciel, który próbuje odkupić swoje winy, przypadkowy chłopak w parku który z czasem staje się jej coraz bliższy, tajemnice Lucasa. Tego wszystkiego jest zbyt dużo aby jedna osoba mogła to wszytko udźwignąć, a co dopiero nastolatka o zachwianej w przeszłości psychice.

Epilog nie da czytelnikowi początkowo wytchnienia. Autorka postarała się do ostatnich słów aby czytelnik zastanawiał się czy główna bohaterka postanowiła popełnić samobójstwo czy jednak nie.

Książkę pamiętam jeszcze z czasów, gdy była opublikowana na wattpad. Miło było móc sobie ją odświeżyć w papierowej wersji. Zakończenie pozostawiło mi jedno pytanie - czy ta historia będzie kontynuowana w jakiś sposób dalej ? Bo przynajmniej ja odniosłam wrażenie jakby autorka pozostawiła sobie otwartą furtkę aby móc kiedyś powrócić do tego jak potoczyły się dalej losy Hope i Nathana w Londynie.

Hope Case to nastolatka o mocno zachwianej samoocenie.
Hope rozpoczyna nową szkołę zdala od poprzedniej, gdzie w końcu jest anonimowa.

To właśnie tam już pierwszego...

Książka od której nie mogłam się oderwać. Bardzo wzruszająca i dająca do myślenia. Tym bardziej że pisana o prawdziwych faktach. Szczerze polecam

świetna książka :)

świetna książka :)

6,5/10

6,5/10

Według mnie jest dobra a jednocześnie średnia książka. Moja opinia jest taka dlatego że wiele książek bardzo podobnych czytałam na wattpadzie. Jednak było to dziwne doświadczenie, czytać coś z wattpada w formie papierowej.

Do "Give me Hope" mam mieszane uczucia. Nie jest to książka, która bardzo mi się podobała, ale nie była też zła, myślę, że jest po prostu średnia. Hope jest zraniona i autorka dobrze to przedstawiła. Przez ważne tematy, z którymi wiele osób może się utożsamić na pewno jest wartościowa. Jednak czegoś mi tam zabrakło. Lucas to bohater, w którym od początku do samego końca książki coś mi nie pasowało i zdecydowanie jest to jeden z tych bohaterów, z którymi mam złe skojarzenia. Zakończenie wielu osobom mogło się nie spodobać, według mnie polepszyło moją opinię o tej książce. Średnio podobał mi się również styl autorki. Jest prosty dzięki czemu szybko się czyta, ale ta prostota jest sporym minusem, ponieważ nie mogłam się wczuć w fabułę, bohaterzy jak i cała historia wydawali się płytcy. Nie było mi również przez to przykro czytając o tak okrutnych rzeczach jakie tam występowały. Wpłynęło to w dużej części na moją opinię, przez co jest ona raczej negatywna. Nie jest to pozycja, którą polecam, ale również nie jest to książka, którą nie warto czytać. Myślę, że są osoby, którym się spodoba i będą się z nią utożsamiać, jednak ja do nich nie należę.

Adrianna Śmiałek Give Me Hope Zobacz więcej
Adrianna Śmiałek Give Me Hope Zobacz więcej