Marco Pantani. Ostatni podjazd

2020-05-14
2020-05-14
2006-08-28
Bartosz Sałbut
Marco Pantani depresja kolarstwo sport życiorys

Dobra sportowa książka odajaca hołd jednemu z największych idoli Włoch lat 90. Kapitalne opisy zażartej walki z janem Ulrichem i indurainem, Axelem zuelle i Lancer Armstrongiem. Pięknie opisany dramatyzm " koksujacych " się kolarzy Festiny w Tour the france. Doping w peletonie. Walka Pantaniego samego z sobą, opisy terapii anty narkotykowej. Powroty prletonu po wielokrotnych złamaniach i wypadkach. Warto przeczytać pierwszego biografię człowieka, który jako 1 wygrał tego samego roku dwa klasyki ; Giro di Italia i Tour the France. Kapitalny obraz wspaniałego "górala " Wybitnej żółtej koszulki Tour the france. Poznajcie proszę "Pirata" takim jakim on naprawdę był!

Książka, która obaliła mit jednego z moich wielkich idoli z czasów bycia nastolatkiem. Jeśli miałbym wskazać jedno z najbardziej spektakularnych doznań, które przeżyłem jako sportowy kibic, to bez żadnych wątpliwości powiedziałbym, że wydarzenie to miało miejsce 27 lipca 1998 roku, czyli etap z Grenoble do Les Deux Alpes. Oglądałem legendarny atak Pantaniego w deszczu i zimnie pod Col Du Galibier w Eurosporcie u mojej babci. Niezapomniane to było. Pamiętam, że założyłem się przed etapem z moim kolegą o butelkę coca coli, że Marco wygra ten etap. No i wygrał, na tamten moment zwyciężył rywali, siebie i pogodę i to jeszcze w jakim niewyobrażalnym stylu. A ta książka pokazuje, że to wszystko było oszustwem, możliwym dzięki stosowaniu erytropoetyny. Dla mnie, wielkiego fana Pantaniego książka Rendella była ciężką lekturą. Niemniej jednak warto było ją przeczytać, by dowiedzieć się czym było kolarstwo w tamtej 'EPOce".

Dla fana kolarstwa świetna. Chociaż mega szczegółowa.

Dla fana kolarstwa świetna. Chociaż mega szczegółowa.

Jak dotąd jedyną książką o kolarstwie (sam jestem amatorem),która mnie wciągnęła była ksiazka Hamiltona "Wyścig tajemnic". Ta jest mało ciekawa. Autor skoncentrował się na śledztwie w sprawie śmierci Pantaniego oraz na jego problemach z dopingiem. Za mało tu Marco, za dużo analiz krwi. To był kolarz, który wzbudzał emocje. Ta książka w ogóle tego nie pokazuje. Nie polecam. Nuda. Dodam tylko, ostanie 20 stron przekartkowalem bo się po prostu nie dało...

Wielki Marco był wspaniałym zawodnikiem , dzięki niemu zacząłem interesować się kolarstwem , uważam go za największego kolarz w historii lecz książka za bardzo skupia się na braniu dopingu i rozpisuje się na temat testów dopingowych i rodzajów testów. Historia tragicznego życia wspaniałej gwiazdy kolarstwa .

Kawał solidnej, rzetelnej roboty. Co prawda, mocno dyskredytuje legendę Pantaniego, ale kto choć trochę porusza się w temacie, dobrze wie, że w erze EPO, jak nie brałeś to nie jechałeś. Książka dzieli się na dwie części, pierwszą, tę kolarską, pełną epickich zwycięstw, aż do momentu dyskwalifikacji i drugą, drogę kokainowej autodestrukcji, zwieńczoną tragiczną śmiercią popularnego "Pirata". Mój kolarski top obok "Wyścigu tajemnic", z tzw. momentami: "czekaj, jeszcze jedna strona".

Historia sportu budowana jest w oparciu o legendy. Czy są to legendy o pięknych triumfach czy też wielkich upadkach, to one pociągają kibiców i powodują, że zmagania sportowców potrafią zawładnąć ich umysłami. Nie inaczej było w przypadku Marco Pantaniego. Kolarza, w którego życiu były zarówno wielkie triumfy, jak i upadki na samo dno. Zawodnika, który dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi jazdy, przyciągnął do kolarstwa nowe rzesze fanów. Człowieka, który pomimo tragicznego końca, do dzisiaj jest żywą legendą.
Jego historię fenomenalnie przybliża Matt Rendell. Dziennikarz podjął się trudnego zadania, jakim jest rzetelne przedstawienie życiorysu włoskiego zawodnika, wokół którego wciąż wiele jest niewiadomych. Z tego powodu "Ostatni podjazd" czyta się nie jak biografię, lecz jak sprawozdanie z dziennikarskiego śledztwa. Autor zabiera nas na spotkania z bliskimi Pantaniego, jego współpracownikami, lekarzami, czy tymi, którzy w ostatnich miesiącach próbowali wyrwać go ze szponów nałogu. Jednocześnie wnioski na temat każdej z tych postaci pozostawia czytelnikowi, sugerując jedynie, czy dana osoba mówiła zgodnie z ustaleniami sądów i policji.
Jest to książka brutalna, pokazująca po pierwsze jak wcześnie kolarstwo zostało dotknięte piętnem dopingu i jak szerokie zataczał on kręgi, a po drugie - i co ważniejsze - pokazuje tragedię człowieka. Genialnego kolarza, któremu nikt nie był w stanie pomóc w odpowiednim momencie. Którego sportowy geniusz w dużym stopniu przyczynił się do dramatycznego końca.
We Włoszech postać Pantaniego stała się legendą. Z jednej strony z powodu wielkich triumfów, z drugiej, z powodu dramatycznych wydarzeń po Giro 1999. Niemniej wciąż jest on niepodważalną ikoną kolarstwa, a jego śmierć wśród niektórych fanów, pomimo kolejnych śledztw, dalej budzi kontrowersje. Książka Rendella świetnie wyjaśnia dlaczego tak jest.

Sport......... Kolarstwo i piłka nożna dwóch artystów Pantani i Maradona. Historie bardzo podobne, choć Maradona jeszcze się trzyma.

Świetna analiza kariery sportowej i życia Pantaniego. Szczególnie interesujące wątki jego najbliższego otoczenia i wypływu na Pantaniego.

Wymęczyła mnie ta książka okrutnie. Encyklopedyczna, maczkiem zapisana, ultra szczegółowa. Pomimo sporej ilości "przekartkowania" - polecam.
To były ciemne czasy dla kolarstwa, a intensywność z jaką Marco sam siebie zniszczył, uh.

• Sport
  • Biografie