Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy

Okładka książki Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy Lauren Child
Okładka książki Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy
Lauren Child Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Ruby Redfort (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ruby Redfort (tom 1)
Ruby Redfort. Look into my eyes
Dwie Siostry
2020-05-01
2020-05-01
2013-04-09
Ewa Rajewska

Jeśli ktoś lubi sporo tajemnic i łamigłówek, ta książka jest dla niego marzeniem!
Sporo sekretów, ale także dużo śmiechu!

Sporo sekretów, ale także dużo śmiechu!

„Ruby Redfort” to książka niezwykle współczesna - szybka akcja, bardzo podkręcone tempo, za to mało opisów i budowania fabuły jako konstrukcji. Trochę jak strzelanie z karabinu, a nie malowanie obrazu.
Przyjemnie się czyta, wciąga, ale nie jest to wielka literatura.
Kontrast pomiędzy bystrą i wygadaną nastolatką, a jej głupiutkimi i pustymi rodzicami może drażnić, chociaż rozumiem, że dla nastoletnich czytelników może też byc zaletą.
Miłe czytadło na wakacje.

Przyjemnie się czyta, wciąga, ale nie jest to wielka literatura.

Lauren Child jest autorką znaną przede wszystkim z ilustrowanych książek dziecięcych o „Charlim i Loli” oraz o „Clarice Bean”. I to właśnie przez tą ostatnią serie zrodził się pomysł o napisaniu młodzieżówki. Clarice zaczytywała się bowiem w przygodach nastoletniej tajnej agentki Ruby, a Lauren postanowiła powołać tę bohaterkę do życia tworząc prawdziwą serię o Ruby Redfort. Tutaj też na wstępie wyjaśnia się motyw, który osobiście w tej serii mi nie podszedł – czyli zbytnio odrealnione, wręcz komiksowe życie nastolatki, jednak rozumiem, że jest to celowy zabieg, szczególnie gdy wie się, że nasza bohaterka została stworzona jako „książka w innej książce” 😉 Skomplikowane? To już przechodzę do fabuły, która wcale taka zagmatwana nie jest.

Ruby to trzynastolatka, która od zawsze miała głowę do łamania wszelkich matematycznych szyfrów i kodów. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia zostaje zwerbowana do agencji wywiadowczej by pomóc w rozwikłaniu pewnej zagadki (przy której jej poprzedniczka zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach). Niestety, największym problemem okazuje się nie tyle ucieczka przed śmiertelnym niebezpieczeństwem ale dochowanie podwójnego życia przed najlepszym przyjacielem.

Książka wciąga i te prawie 400 stron czyta się bardzo szybko. Na plus są mini zagadki poukrywane na stronach powieści. Sięgnę pewnie po drugą część, ale raczej przy okazji wolnego czasu a nie z ciekawości. 7/10

Dobra książka z elementami kryminalnymi dla dzieci i młodzieży.

Dobra książka z elementami kryminalnymi dla dzieci i młodzieży.

Świetna książka , polecam osobom które lubią dreszczyk emocji i uczucie żalu gdy musimy przerwać czytanie pasjonujące książki . Szkoda że na razie nie ma więcej niż dwie książki z serii.

Cudowna,rewelacyjna książka, świetnie się czyta,zafascynowała mnie,z czystą przyjemnością przeczytałam.

Literatura dziecięca jest mi ostatnimi czasy naprawę bliska. Nie powinno więc dziwić, że przychodzę dziś do Was z kolejną recenzją takiej właśnie powieści. No ale cóż ja poradzę, że te historie naprawdę są dobre i czuję potrzebę, by je czytać? Spójrz na mnie, czyli pierwszy tom serii o Ruby Redfort przyciągnął mnie do siebie swoją okładką, a następnie opisem. Młoda tajna agentka? Błagam, to nie może być złe!

Ruby Redfort jest niezwykle inteligentna jak na swój wiek: 13 lat na karku, a potrafi złamać każdy szyfr. Nawet ten, nad którym łamią się profesorowie Harvardu. Ze swoim najlepszym przyjacielem porozumiewa się szyfrem, a na nudnych lekcjach czyta rosyjskie powieści. W oryginale. Trzeba coś tutaj jeszcze dodawać? Dzięki temu dostrzegają ją tajni agenci, którzy przyjmują ją w swoje szeregi. Liczą, że będzie ona nadzieją na rozwiązanie ogromnej zagadki. Jednak to wiąże się z ogromną presją oraz utrzymaniem tajemnicy. Czy Ruby się to uda?

Główna bohaterka, Ruby to postać, o której trzeba mówić i o której nie mogę zapomnieć. Choć trudno mi raczej zżyć się z tak młodą osobą, to przy tej historii mi się to udało. Momentami Ruby była głupiutka i załamywałam ręce nad jej zachowaniem, jednak zaraz udowadniała mi, że poza tym jest naprawdę inteligentna i potrafi powalić na łopatki nawet najlepszego agenta.

Autorka ma lekki styl pisania, dzięki czemu Spójrz mi w oczy to lektura na dosłownie kilka godzin. Kiedy się ją zaczyna, nie da rady jej odłożyć - trzeba ją po prostu skończyć. Nie można zapomnieć też o tym, że w tej powieści dzieje się naprawdę sporo. Porwania, szyfry, naprawdę źli ludzie i pędząca akcja – to wszystko można znaleźć na kartach tej powieści. Dacie się skusić?

Mogłabym z ręką na sercu polecić tę powieść każdemu fanowi powieści młodzieżowych, przygodowych i dziecięcych. Jednak polecę ją każdemu. Myślę, że powieść o rezolutnej Ruby Redfort może przypaść do gustu nawet czytelnikom innych powieści, zarówno tym młodszym, jak i tym znacznie starszym. Zresztą, sama jestem na to świetnym przykładem.

Z ciekawością śledziłam rozwój zdarzeń w tej powieści, a zakończenie zaskoczyło mnie na tyle, że nawet po jej skończeniu, nie potrafiłam dojść do siebie. To jest ten typ książki, o której nie da się zapomnieć i którą ma się ochotę przeczytać raz jeszcze od razu po jej skończeniu. Dlatego też z niecierpliwością teraz czekam na kontynuację i mam ogromną nadzieję na to, że już niedługo będzie mi dane przeczytać następny tom przygód Ruby.

Halo, czy są tu jacyś młodzi miłośnicy książek (lub filmów) o tajnych agentach? Oto powieść dla Was! A ci którzy obchodzili tego typu historie z daleka, coś czuję, że też się wciągną. Trudno nie polubić Ruby Redfort – odważnej, ciekawskiej, inteligentnej nastolatki, która od najmłodszych lat miała oczy szeroko otwarte! Oto pierwsza część bestsellerowego sensacyjnego cyklu o nastoletniej tajnej agentce.

Chociaż nie zaliczam się już do grona młodzieży, czytając „Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy” bawiłam się przednio. Jestem pozytywnie zaskoczona jakością, pomysłem, błyskotliwością tej książki. Niejeden „dojrzały” kryminał powinien czerpać swą inspirację z tej książki. Historia wciąga już od pierwszej strony, zagadka, którą musi rozwiązać główna bohaterka nie należy do banalnych, jest zabawnie i czasem czuć powiew grozy, a co najważniejsze główna bohaterka skrada serce bezkompromisowo i nie da się jej nie lubić. Jestem przekonana, że młodzież, czytając książkę Lauren Child będzie bawiła się równie dobrze, jak nie stokroć lepiej niż ja. Myślę, że gdybym sięgnęła po ową książkę, mając około 11 lat, chciałabym więcej i więcej i nie mogłabym się doczekać kolejnych części.

Oprócz świetnej historii, która naprawdę jest przemyślana, ciekawa i wzbudzająca napięcie, najmilej wspominam Ruby. Takich bohaterów literackich chciałoby się spotykać na co dzień – zdecydowanie. Ma trzynaście lat i nie lada wyzwanie – została zwerbowana przez tajną agencję wywiadowczą. Nie ma się co dziwić, że wybór padł właśnie na nią. Nie jest to zwyczajna, przeciętna nastolatka. Ma łeb jak sklep. Jej zdolności nie niszczą jej życia prywatnego, ma przyjaciół z którymi mogłaby konie kraść i… porozumiewa się z nimi szyfrem. Myślałam, że będzie mnie irytować fakt, że jest wszystkowiedząca, ale nic bardziej mylnego – Ruby skradła moje serce i nie mogę doczekać się dalszych części tej serii. Uwielbiam jej życiowe motta i nie mogę wyjść z podziwu jak świetnie radzi sobie ze wszystkimi problemami, nie poddaje się, dochowuje tajemnic, rozwija swoje umiejętności i potraf odróżnić to, co niezbędne od niepotrzebnych informacji.

Muszę Wam przyznać, że już bardzo dawno nie bawiłam się tak dobrze podczas lektury. Jedna nocka z Ruby Redfort to świetna podróż, za którą już tęsknię. Wydawnictwo Dwie Siostry – czekam na więcej!

Moje opinie na www.startyourdaywithbooks.pl

Kocham książki młodzieżowe, w których akcja pędzi na złamanie karku, a główni bohaterowie są bardzo wyraziści. Lubię rozwiązywać różnego rodzaju zagadki, to daje mi ogromną frajdę. Dlatego cieszę się, że trafiła w moje ręce książka „Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy”, czyli pierwszy tom nowej serii detektywistycznej Wydawnictwa Dwie Siostry, bo to prawdziwa petarda. Jestem totalnie zaskoczona i zachwycona tym jak Lauren Child (jakie to jest genialne nazwisko!) poprowadziła akcję i jak stworzyła niesamowitą nastoletnią bohaterkę! Może i wg niektórych z Was jestem za stara na książki młodzieżowe, ale błagam, nie piszcie mi tego :) Ja po prostu świetnie się bawię sięgając po tego typu literaturę, szczególnie jeśli jest tak wartościowa i tak dobrze napisana!

Ruby to niezwykła, bardzo rezolutna i charakterna nastolatka, która wie, czego chce i wytrwale do tego dąży. Jest mistrzem łamania kodów i pasjonuje się kryptografią. Ma na koncie naprawdę niesamowite osiągnięcia w tych dziedzinach. Nawet z najlepszym przyjacielem porozumiewa się za pomocą szyfrów. Kiedy ją poznajemy ma 13 lat i właśnie została zwerbowana przez tajną agencję wywiadowczą. No powiedzcie sami, czy to nie brzmi genialnie? Ruby to właściwie taki nastoletni „James Bond” i powiem szczerze, że to porównanie wcale nie jest tak bardzo naciągane. Główna bohaterka oprócz tego, że zdobywa doświadczenie w tajnych służbach, dostaje cenne życiowe lekcje. Będzie musiała nauczyć się radzenia sobie z przeciwnościami losu, z własnymi słabościami,z następstwami kłamstw, do których będzie zmuszona w związku z pracą, ale przede wszystkim odkryje wartość przyjaźni i stanie się prawdziwą fajterką. Myślę, że młodzi czytelnicy będą nią po prostu zachwyceni.

Czytałam z wypiekami na twarzy, często wybuchając śmiechem, nierzadko unosiłam brwi ze zdziwieniem, po prostu nie mogłam się oderwać. Spędziłam z tą książką „nockę” i nie żałuję! To naprawdę błyskotliwa i wartościowa pozycja, wręcz idealna dla nastolatków. Na pewno pobudza wyobraźnię i zachęca do wnikliwej analizy i rozwiązywania różnego rodzaju zagadek. Młody czytelnik będzie się dobrze bawić, śmiać się i kibicować głównej bohaterce. Zapomniałam jeszcze wspomnieć o cudnym wydaniu. Okładka jest genialna, a w środku znajdziecie kilka zaskakujących ilustracji. :) Cieszę się, że Wydawnictwo Dwie Siostry ma w planach wydanie całej serii przygód Ruby Redfort. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom!

Moje opinie na www.startyourdaywithbooks.pl

• Młodzieżowa