Król Asine i inne wiersze

KEW
2020-04-09
2020-04-09
Michał Bzinkowski
literatura grecka poezja nagroda Nobla noblista

Okładka książki Zeszyty Literackie nr 140 Anna Arno, Andrzej Franaszek, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Roberto Salvadori, Jorgos Seferis, Krzysztof Siwczyk, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Szymon Żuchowski
Zeszyty Litera... Anna Arno, Andrzej ...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 8-9/1996 (301-302) Jerzy Danielewicz, Maria Dzielska, Flawiusz Filostratos, Gilbert Highet, Ireneusz Kania, Katullus, Vincent Katz, Włodzimierz Lengauer, Katarzyna Osińska, Tadeusz Pióro, Ezra Pound, Sextus Propercjusz, Christoph Ransmayr, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wacław Sadkowski, Wendelin Schmidt-Dengler, Jorgos Seferis, Andrzej Sosnowski, Mikołaj Szymański, Andrzej Wypustek, Grzegorz Żurek
Literatura na ... Jerzy Danielewicz, ...

Seferis, podobnie jak Elitis (drugi spośród greckich noblistów),nie był wybitnym poetą.

Tradycja homerycka nie została przekazana wraz z krwią - Seferis to nie Kazantzakis!

Szkoda, że autor nie nauczył się niczego od wspomnianego we wstępie (oraz dedykacji) Henry'ego Millera, którego "Kolos z Maroussi" jest przykładem na to, jak powinno się pisać o Grecji.

Przyznaję, że większość utworów w ogóle do mnie nie trafiła. Nie opowiadały one bowiem o rzeczach mi bliskich, z którymi w jakiś sposób mogłabym się utożsamić. Nie oznacza to jednak, że książka była zła czy że źle się ją czytało.

Jorgos Seferis ma tak osobisty stosunek do Grecji, że czytelnika aż łapie za serce to, jak pięknie o tym kraju mówi. Z tych wierszy aż bije taka tęsknota za ojczyzną, miłość do miejsca zamieszkania i radość z tego, że ma się taką a nie inną historię. Wcale się nie dziwię, że był to ceniony autor, ponieważ jego kunszt widać także w tej książce. Myślę, że dobrą robotę zrobił tutaj przekład Michała Bzinkowskiego. Zajrzyjcie choć na chwilę do tej pozycji.

• Zadziwiające
  • Nie wiedziałem!