Incendiary

Okładka książki Incendiary Zoraida Córdova
Okładka książki Incendiary
Zoraida Córdova Wydawnictwo: Hodder & Stoughton Cykl: Hollow Crown (tom 1) fantasy, science fiction
Hollow Crown (tom 1)
Hodder & Stoughton
2020-04-28
2020-04-28

Początek książki totalnie odrzucający, nie wiem, czy to za sprawą autorki czy tłumaczenia. Pierwsze zdania pisane jakby na siłę, mozolnie, topornie, z trudem. Dopiero po chwili udaje się złapać rytm. Autorka nie traci czasu na wprowadzanie czytelnika do wykreowanego przez siebie świata, tylko serwuje mu wszystko na raz, przez co momentami ciężko jest się połapać, bo nie wiadomo, o czym mowa i co to jest. Niektóre rzeczy wyjaśniają się gdzieś dopiero w połowie książki 😂 Akcja zaczyna przyspieszać, a książka robić się fajna gdzieś w okolicach 80- 100 strony- wtedy ciężko się oderwać, i tak pozostaje już do końca, jednak zakończenie jest... Dziwne.

Przeczytane po raz pierwszy: 9 lipca 2022
Przeczytane po raz drugi: 14 stycznia 2024

Przeczytane po raz pierwszy: 9 lipca 2022
Przeczytane po raz drugi: 14 stycznia 2024

Z początku książka wydawała mi się dość chaotyczna. Na dzień dobry zostajemy wrzuceni w wir wydarzeń, który początkowo jest dość przytłaczający, lecz później puzzle zaczynają powoli wskakiwać na odpowiednie miejsca. Książka porywająca i angażująca.

Renata jest złodziejką wspomnień, która nawet we własnym oddziale nie jest dobrze traktowana ze względu na przeszłość, którą spędziła na dworze wroga. Pewne wydarzenie sprawia, że postanawia ona z determinacją wrócić na zamek i wykonać pewien plan. Ciężko tutaj nie zahaczać o spoilery, jednak co warto podkreślić, Ren zdecydowanie nie ma łatwo. Sama w sobie jest intrygującą postacią. Bardzo spodobała mi się w niej konsekwencja tego kim jest. Zabrane wspomnienia mieszają się z jej własnymi, przez co ciężko jej rozróżnić czyje są czuje.

Bardzo podobała mi się intryga knuta na stronach tej książki, jeden zwrot akcji za drugim. To na pewni sprawiało, że ciężko było się od niej oderwać. Szczególnie od końcowych kilkudziesięciu stron, gdzie powoli wszystko zaczynało się układać, a pod koniec dostajemy jeszcze jeden, chyba największy plot twist.

Spodobał mi się bardzo wykreowany świat i fabuła, system magiczny i to, jakimi prawami się kieruje.

Jeszcze raz cofnę się do intryg! Wprost uwielbiam w książkach gdy historia z początku zagmatwana, czasem prostoliniowa.. z czasem zaczyna się rozrastać. Odkrywamy nowe zawiłości i tajemnice. Ta książka zdecydowanie do nich należy i polecam ją bardzo, bo potencjał ma ogromny i z niecierpliwością wyczekuję kolejnych tomów!

" - Ponieważ mam więcej skradzionych wspomnień niż własnych. Ponieważ przeżyłam setki skradzionych żywotów, a boję się żyć własnym życiem."

Świetny pomysł (kradzież wspomnień jako rodzaj tortury, kary
i śmierci cywilnej stosowanej przez fantasy inkwizycję),kompletnie skopany bezsensowną fabułą, która atrakcyjna może być chyba wyłącznie dla młodszych i mocno egzaltowanych nastolatek. Nieprawdopodobieństwo goni w tej powieści nieprawdopodobieństwo, bohaterka jest nieznośną Mary Sue, a źli są tak okropnie źli, że bardziej się nie da, ale pokonać się ich da samym faktem bycia pozytywnym bohaterem. Nawet końcowy twist wypada na tym tle blado i niemalże komicznie. Niemniej sądząc po opiniach, książka trafia w swój target, więc w sumie powinienem siedzieć cicho. Tylko że diabeł mnie podkusił po przeczytaniu streszczenia sięgnąć po powieść, która po prostu nie jest dla mnie, lojalnie więc przestrzegam osoby spoza grupy docelowej, że tego się na trzeźwo nie da czytać, jeśli nie jest się targetem ;)

Świetny pomysł (kradzież wspomnień jako rodzaj tortury, kary

Renata Convida była dzieckiem, kiedy została porwana i wykorzystana przez króla w mrocznych intrygach mających na celu zgładzić jej pobratymców. Wszystko to dlatego, że potrafi kraść wspomnienia innych. Jest to najrzadszy i najgroźniejszy dar wśród Moriów. Teraz jest szpiegiem działającym przeciwko królestwu.

Pałacowe intrygi, rebelia, zemsta, miłość i magia. Wymarzona książka fantasy? Niekoniecznie…

Autorka od pierwszej strony wrzuca nas w wir akcji do świata, którego nie znamy. Jest to dla mnie zdecydowany plus. Jednocześnie Zoraida Córdova wierząc, że damy radę zrozumieć jej kreację fantastyczną bez jakiegokolwiek wprowadzenia, tłumaczy każdą najdrobniejszą rzecz, jaką robią bohaterowie. Dlaczego muszą uciekać? Żeby ich nie złapano. Dlaczego boją się złapania? Bo będą ukarani. Dlaczego będą ukarani? Bo robią złą rzecz. Itp. Jakbyśmy sami nie byli tego świadomi czytając daną scenę. Każda czynność jest dokładnie opisywana, nawet zmiana z pozycji siedzącej na stojącą musi mieć osobne zdanie. Na dłuższą metę robi się to męczące.

Niektóre postacie są naprawdę ciekawe i złożone. Niestety główna bohaterka jest tak nijaka, że w pewnym momencie stała mi się zupełnie obojętna. Lubię mocne kobiece kreacje pałające żądzą zemsty, ale Ren w swoich działaniach jest po prostu irytująca.

Do 200 strony się wynudziłam, a przecież powinnam być pochłonięta poznawaniem postaci i reguł panujących w świecie. Dopiero kiedy docieramy do pałacu akcja rozwija się, pojawiają się ciekawsi bohaterowie oraz wcześniej wspomniane intrygi, a nawet małe zwroty akcji, które potrafią zaskoczyć.

Ciężko jest mi wskazać momenty, które wyróżniałyby się na tle innych książek z taką tematyką. Myślę, że jest wiele pozycji, które są lepsze pod względem akcji i postaci, a fabularnie wręcz łudząco podobne.

Mogę Wam polecić tę książkę, jeśli pochłaniacie wszystko o podobnym motywie i nie nudzą Wam się powielane schematy. Dla osób, które szukają czegoś świeżego, mówię zdecydowane NIE.

Trzeba też przyznać, że Podpalaczka jest pięknie wydana i okładka idealnie odpowiada temu co znajdziecie w środku.

Pałacowe intrygi, rebelia, zemsta, miłość i magia. Wymarzona...

Ren jest Robári, złodziejką wspomnień, morderczynią, zdrajczynią. Jako dziecko była narzędziem w rękach sędziego Mendeza, wykorzystywanym przeciwko innym Moriom - ludziom o magicznych zdolnościach, których wrogie królestwo Puerto Leones pragnie zetrzeć z powierzchni ziemi.

Potem przyłączyła się do rebelii, gdzie za wszelką cenę próbuje odkupić swoje grzechy. W tym celu będzie musiała podjąć się desperackiej tajnej misji i wrócić do pałacu, w którym spędziła dzieciństwo.

Największy plot twist tej powieści jest tak bardzo przewidywalny, że aż ma się ochotę puknąć w czoło Ren, która zupełnie niczego się nie domyśla i nie może zauważyć prawdy, nawet gdy ma ją przed samymi oczami.

Ale pomijając ten fakt (który został w miarę przekonująco przedstawiony, więc teoretycznie można przymknąć na niego oko),tę książkę naprawdę dobrze się czyta! Czeka tu na nas jeszcze mnóstwo innych zwrotów akcji, a bohaterowie raz po raz są stawiani w sytuacjach bez wyjścia i musimy w napięciu obserwować, czy tym razem uda im się wykaraskać z tarapatów.

Przy okazji powieść ma taki przyjemny vibe, jest pełna hiszpańskich słów, pięknych sukien i wachlarzy, za którymi kryją się twarze dam. Z drugiej strony są w niej też mroczne lochy, brutalne intrygi, strach i walka o życie.

Autorka wykorzystuje ciekawe motywy i tworzy barwny świat, choć większość jego elementów, a także samej fabuły, jest raczej wtórna. Dlatego, jeśli macie ochotę na przyjemną powieść YA, "Podpalaczka" będzie jak znalazł, ale nie oczekujcie po niej powiewu świeżości.

Sama co jakiś czas łapię się na tym, że najchętniej od razu zabrałabym się za kolejną część, dlatego mam nadzieję, że zostanie wydana jak najszybciej!

“Każda prawda zmienia się w zależności od tego, kto opowiada”

Główną bohaterką “Podpalaczki” jest Renata Convida. Przez lata kradła wspomnienia innych i żyła ich wspomnieniami, a teraz nadszedł czas, żeby przeżyła własne życie. Kobieta była dzieckiem, kiedy została porwana przez ludzi króla. Jako złodziejka wspomnień, najrzadszą i najbardziej przerażająca z Moriów została wykorzystana do oblężenia które spowodowało śmierć tysiąca jej pobratymców.
Teraz jest jedną z Szeptów, rebelianckim szpiegiem, który działa przeciwko koronie. Pewnego dnia jej dowódca, a zarazem chłopak Dez, zostaje jeńcem Złotego Księcia. Renata musi wrócić do pałacu i wykonać tam ściśle tajną misję.

“Podpalaczka” długo na mnie czekała. Zdecydowanie za długo. Jak tylko zaczęłam czytać, to wpadłam po uszy. Akcja rozwijała się z każdą stroną, a nagłe zwroty akcji cały czas mnie zaskakiwały. Świat przedstawiony przez autorkę jest rozbudowany, jednak niezbyt skomplikowany. Główną bohaterkę polubiłam od pierwszej strony i bardzo jej kibicowałam. Czekam, co będzie dalej, bo autorka mocno mnie zaskoczyła i zaintrygowała zakończeniem.

“Każda prawda zmienia się w zależności od tego, kto opowiada”

Czytając książkę, zostajemy od razu wrzuceni w centrum wydarzeń. Przez pierwsze rozdziały nie mogłam się połapać o co w tym wszystkim chodzi. Miałam poczucie, że akcja powinna objąć dziecięce lata bohaterki. Jakby brakowało wstępu. Zaczełam nawet szukać, czy powieść nie jest kontynuacją innej. Dopiero później okazało się, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Przyznaję, że przez pierwszą połowę myślałam o odłożeniu "Podpalaczki" na półkę, jednak jedna postać wciąż mnie intrygowała, jej historia ciekawiła mnie do tego stopnia, że z zapartym tchem czytałam do końca i teraz czekam na kolejną część.

Książka w hiszpańskim klimacie, pełna magii, tajemnic i charakternej głównej bohaterce.

🔥 Przepiękna, dopracowana okładka, która wpada w oko. I choć od samego początku bardzo spodobała mi się "Podpalaczka", była ciekawa, wciągająca to niestety czegoś brakowało. Tej małej iskierki, która rozpala każdego czytelnika.

🔥 Fabuła nie jest jakaś wymyślna, ale dobrze skonstruowana, sama się broni.

🔥 Co prawda czytelnik zostaje wrzucony niemalże do świata zupełnie nieznanego, dopiero później kawałek po kawałku go poznajemy. Myślę, że może być to dla niektórych czytelników męczące.

🔥 Język przyjemny łatwy w odbiorze.

Książka opowiada losy Ren. Główna bohaterka ma niezwykły dar, potrafi wykraść cudze wspomnienia. Wystarczy jeden dotyk, aby poznać sekrety drugiej osoby. Jako dziecko była narzędziem w rękach chciwych. Czasami taka moc niesie za sobą wielką przyszłość ale i ogromne przekleństwo. Musi odnaleźć własną prawdę i drogę, którą chce podążać.

Jest to pierwszy tom, który rozpoczyna obiecującą serię, dlatego wielkim zaciekawieniem czekam na kontynuacje.

🔥 Jeśli lubicie fantastykę, zachęcam do sięgnięcia i zapoznania się z tą historią.🔥

🔥 Fabuła nie jest jakaś wymyślna, ale dobrze...

Renata Convida posiada moc, która nawet wśród innych Moriów budzi przerażenie – swoim dotykiem jest w stanie wykraść wszystkie wspomnienia. Z tego też względu nawet, gdy zostaje uwolniona przez Szepty z królewskiego pałacu, nie może sobie pośród nich odnaleźć miejsca. Kiedy jedyna osoba bliska jej sercu zostaje publicznie zgładzona przez następcę królewskiego tronu, Renata postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i dokonać zemsty. Znów wkrada się do pałacu, z nadzieją, że tym razem to ona powali na kolana ich, a nie na odwrót. Jednak królewski dwór jest miejscem pełnym intryg, niespodziewanych przyjaciół i jeszcze bardziej nieprzewidywalnych wrogów. Czy Renacie uda się dopiąć swego celu?

Początkowo miałam mały problem, by wgryźć się w historię „Podpalaczki”. Musiało upłynąć trochę stron zanim w pełni się wciągnęłam, ale gdy już się to stało, losy Ren całkowicie mnie pochłonęły.
Ważnym elementem, który się do tego przyczynił jest kreacja naszej głównej bohaterki. Często zdarza się tak, że gdy czytam książkę w narracji pierwszoosobowej, postać opowiadająca historię nieznośnie mnie irytuje. Tym razem jednak tak nie było, mimo tego że to Renata opowiada swoją historię, bardzo ją polubiłam. Jej uczucia, czyny i zachowania były dla mnie logiczne i autentyczne. Rozterki, które przeżywała jasno dawały do zrozumienia, że ani ona, ani inni bohaterowie nie są czarno-biali.
Czytanie również umilał świetny styl pisania autorki. Choć, w moim odczuciu, nie należał do najlżejszych, to i tak wciągał w całą historię. Bogate słownictwo, bawienie się szykami i długością zdań, by zdynamizować lub spowolnić akcje – wszystko to to pułapki zastawione na czytelnika, by wpadł w sidła tej historii.
Kolejną rzeczą, która zasługuje na uwagę jest mnogość zwrotów akcji i zawirowań rzeczywistości. Ze względu na to, że to Renata opowiada swoje losy, wiemy tyle, ile wie ona w danym momencie. Z tego też względu cały czas dochodziły do nas nowe informacje, wnioski Ren i jej przemyślenia, które czasem zdarzały się być mylące. Jednakże autorka podrzucała nam sporo wskazówek, dzięki którym szło domyśleć się, jak będzie wyglądało zakończenie.
W ogólnym rozrachunku „Podpalaczka” podobała mi się i z chęcią sięgnę po następny tom. Jeśli więc i Wy lubicie ciekawe przedstawienie magii, dworskie intrygi i szalejące emocje, to musicie koniecznie sięgnąć po tę powieść!

• Priorytet