StarTalk z Neilem deGrasse’em Tysonem

Okładka książki StarTalk z Neilem deGrasse’em Tysonem Neil deGrasse Tyson
Okładka książki StarTalk z Neilem deGrasse’em Tysonem
Neil deGrasse Tyson Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk popularnonaukowa
popularnonaukowa
Startalk: Everything You Ever Need to Know about Space Travel, Sci-Fi, the Human Race, the Universe, and Beyond
Wydawnictwo Olesiejuk
2019-12-18
2019-12-18
praca zbiorowa
StarTalk astrofizyka kosmos science wszechświat astronomia literatura popularnonaukowa

"StarTalk" jest zbiorem ponad 300 zagadnień podjętych podczas programu StarTalk, którego gospodarzem jest przegienialny astrofizyk Neil deGrasse Tyson. Z grubsza zagadnienia można podzielić na działy Kosmos, Planeta Ziemia, Ochrona środowiska, Człowiek, Wizje przyszłości. Wszystkie je łączy ciekawość świata, nauka i przedni humor. Pytania są fantastyczne, np. Co bardziej przypominamy - banany czy szympansy? Czy moglibyśmy urządzić mecz quidditcha w kosmosie? Czy Superman przetrwałby bliskie spotkanie z czarną dziurą? Jakim cudem Klingoni stali się rasą zdolną do lotów? Czy Wielki Wybuch sprawił, że technologia stała się nieunikniona?
Wszystkie zagadnienia opatrzone są solidną dawką zabawnych wypowiedzi gości programu Neila oraz ciekawostkami biograficznymi różnych naukowców. Zawarte są tutaj najciekawsze fragmenty wymiany zdań osób w studiu, tweety Neila i.... Kosmiczne drinki Neila! 😊🍹🍸Całość wydana w formie dynamicznej, z mnóstwem ilustracji, zdjęć i ciekawych ikonografik, które dodatkowo uatrakcyjniają czytane zagadnienie.
Książka świetna, można sobie dozować pytania, można czytać je na wyrywki, można wracać do zagadnień. Można też przyszpanować wiedzą w towarzystwie albo po prostu świetnie się bawić 😊 Polecam 😊

Po więcej recenzji zapraszam na moje konto na instagramie pod tym samym nickiem:

Jako iż uwielbiam Tysona, obok tej pozycji trudno mi było przejść obojętnie (a jej pojawienie się na rynku wydawniczym zupełnie mi umknęło, coś cicho było o tej premierze). Cóż, niestety, ten sposób podania treści nie całkiem do mnie trafił. Nie mam porównania do programu, na którym książka była wzorowana, bo nigdy go nie oglądałam, ale jeśli chodzi o nią samą to mam poczucie przerostu formy nad treścią. Fakt, wydanie robi wrażenie - kredowy papier, mnóstwo ilustracji, nietypowy format - ale zarazem jest diabelnie nieporęczne w czytaniu, co pogłębia to, że waży tonę. W grę wchodzi właściwie tylko rozłożenie Startalku płasko na łóżku/stole, bo nadgarstki zaraz zaczynają boleć, a w kolanach robią się wgniecenia ;) Coś mi się wydaje, że nie jestem grupą docelową tej książki - chyba jest kierowana do osób trochę młodszych, może bardziej do Amerykanów, a przynajmniej do geeków - mnie np. zupełnie nie interesuje kino superbohaterskie czy uniwersum Gwiezdnych Wojen, a tu poświęcono im trochę miejsca. Niektóre treści dostawały nagłówki w rodzaju "Zdumiewające!", podczas gdy niekoniecznie w istocie takie były (może mam za dużą wiedzę?),ale najgorsze były chyba przytoczenia dialogów z dopiskiem "LOL", podczas gdy sama nie widziałam w nich absolutnie nic zabawnego, prędzej towarzyszyły mi ciarki żenady. Po części ciekawie czytało się natomiast rozdział o wirusach, jeśli spojrzało się nań przez pryzmat obecnej sytuacji na świecie, choć generalnie kupiłam tą książkę głównie dla informacji o kosmosie i to im poświęcone partie były dla mnie najciekawsze.

6/10 to dobra ocena, ale nie rewelacyjna. Czy to znaczy, że książka jest po prostu ok? Nie! To pozycja bardzo dobra, ciekawe zilustrowana, przystępnie napisana, ma humorystyczne wstawki no i bardzo dobrze prezentuje się na półce. Problem jest jednak taki, że jak ktoś choć trochę interesuje się nauką, to poruszanie w niej zagadnienia są oczywiste.

Pomimo to polecam StartTalka, jako luźną książkę na jesienne wieczory.

Pomimo to polecam...

• Nauka