Jak upolować wiedźmę

Okładka książki Jak upolować wiedźmę Cressida Cowell
Okładka książki Jak upolować wiedźmę
Cressida Cowell Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Wojownicy i czarodzieje (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wojownicy i czarodzieje (tom 1)
The wizards of once
Znak emotikon
2020-04-15
2020-04-15
9788324052035
Jerzy Kozłowski

Wojownicy i Czarodzieje od dawien dawna pozostają w stanie wojny. Wojownicy chcą pozbyć się wszystkiego co magiczne, upatrują w tym bowiem niebezpieczeństwa. Czarodzieje zaś uważają Wojowników za barbarzyńców niszczących to czego nie rozumieją oraz otaczającą ich przyrodę.

Co się stanie kiedy córka królowej Wojowników i syn władcy Czarodziejów staną na swojej drodze?

Wish wymknęła się z fortecy gnana ciekawością. Xar zaczaił się natomiast w lesie chcąc zwabić i pojmać Wiedźmę, by przejąć jej moc (jego własna bowiem się jeszcze nie ujawniła). Kiedy do pułapki chłopca trafia córka królowej, wszystko nabiera tempa. Kiedy kropla wiedzmiej krwi skapuje na malutkiego chochlika nie ma czasu do stracenia. Wrogowie muszę stanąć ramię w ramię, by przedostać się do kamienia odbierającego magię i uratować życie stworzonka.

***

Przyznam szczerze, że nie od razu polubiłam się z tą serią. Z początku stresznie irytowała mnie krnąbrna postawa Xara oraz nie przypadły mi do gustu ilustracje.

Jednak czym dalej w las, tym bardziej fascynowała mnie czytana historia i wręcz nie mogłam się się od niej oderwać!

Po lekturze dwóch tomów jestem nią oczarowana i z niecierpliwością czekam na to co wydarzy się dalej!

Wish...

Bardzo ciekawie napisana książka. Rysunki w książce dodają jej uroku. Forma w jakiej została napisana zachęca młodszego jak i starszego czytelnika do sięgnięcia po książkę , zarówno ta część jak i następna, która jest kontynuacją historii. Przygody bohaterów są często zabawne co sprawia, że czytelnik ciekawy jest kolejnych wydarzeń . Gorąco polecamy obie części książki.

Wojownicy i czarodzieje to seria, która powraca w wielkim stylu. Kolejna część już czeka na młodych czytelników. My chcemy wam dzisiaj pokazać pierwszą, od której wszystko się zaczęło.

Gdy magia zaczyna odgrywać główną rolę, wszystko może się wydarzyć. "Wojownicy i czarodzieje. Jak upolować wiedźmę", to pełna magii i przygód opowieść Cressidy Cowell. W książce opisane są losy dwójki bohaterów - niby różnych i żyjących z dala od siebie, a jednak w pewien sposób podobnych.

Xar to młody czarodziej, który skończył 13 lat i nadal nie posiada zdolności magicznych. Chłopiec jest bardzo pewny siebie i stara się za wszelką cenę udowodnić, że jest wyjątkowy. Przez to często pakuje się w kłopoty. Z kolei Wish jest księżniczką, córką królowej Wojowników. Jest bardzo samotna i jeszcze nie wie, że los ma w stosunku do niej inne plany.

Wojownicy i Czarodzieje nie są dla siebie mili, nie tolerują siebie i nie potrafią zrozumieć drugiej strony. Jednak "magiczna siła" powoduje, że dwója dzieci się spotyka. Od tej chwili wrogość i nieufność wobec drugiej osoby wiodą prym.

Dzieci nie wiedzą jeszcze, że ich spotkanie nie było przypadkowe, a ich losy są z góry zaplanowane... A co z tym wszystkim wspólnego mają wiedźmy? No cóż, podobno wiedźmy już dawno wyginęły i na pewno nie można ich spotkać w Strasznym Gaju. A jednak coś lub ktoś czyha w ukryciu.

Czary, zła królowa, która pozbawia magii czarodziejów i ich towarzyszy, lochy, wiedźmy i tajemnica... To wszystko sprawia, że książkę czyta się z ciekawością.

Literatura dla młodzieży
Nigdzie nie jest powiedziane, że z literatura dla dzieci i młodzieży mogą zapoznawać się wyłącznie osoby z tego przedziały wiekowego. Bardzo często są to genialna wydania, które sprawiają, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Są one skonstruowana w taki sposób by oprócz warstwy typowo rozrywkowej przekazać też różne ważne wartości. Taka właśnie jest lektura ,,Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować Wiedźmę” Cressida Cowell, stanowiąca pierwszy tom serii. Na rynku dostępna jest już również jej kontynuacja.

,,Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować Wiedźmę” Cressida Cowell
Autorka głównymi bohaterami postanowiła uczynić dwójkę młodych ludzi. Xar mimo wieku nie miał jeszcze czarodziejskich mocy. Wish z kolei właśnie ukradła matce miecz, który ta przechowywała w ukryciu. Choć wydawało się to raczej niemożliwe, gdyż Wish wiedziała, że nie może przekraczać pewnej granicy terytorium drogi tej dwójki się zeszły. Czy było to dla nich szczęśliwe spotkanie? W jaki sposób potoczyły się dalej ich wspólne czy też oddzielne losy?

Genialne wydanie serii
Lektura tego cyklu przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 9 lat. Z powodzeniem ze względu na magiczną tematykę przypadnie ona do gustu również osobom dorosłym. Nie sposób jie wspomnieć o cudownym wydaniu tego tomu. Ma on 400 stron, a praktycznie co kilka stron pojawia się jakaś ołówkowa ilustracja. Dzięki temu, że litery są pisane różnymi rozmiarami czcionki to dodatkowo przyciąga uwagę. Na pewno ,,Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować Wiedźmę” Cressida Cowell jest ciekawym tytułem, na który warto zwrócić uwagę w czytelniczym planie dnia przez cały tom towarzyszy nam też tajemniczy narrator. Jestem bardzo ciekawa kim on jest.

Literatura dla młodzieży

Jako dzieciaki wiele razy zadawaliśmy sobie to pytanie: Czy magia istnieje, a my nie potrafimy się nią zwyczajnie posługiwać? Czy może odebrano nam ją w wyniku niesprzyjających okoliczności? A może magia to nie te moce, dzięki którym można zmienić świat? Może magia to coś co łączy ludzi, często tak skrajnie różnych? Bo może magia to nasze odczucia, których do końca zrozumieć nie potrafimy. Czymkolwiek ona jest, czy mamy ją w sobie, czy nadal jej poszukujemy, to zdecydowanie coś, co powinno nas zatrzymać, byśmy mogli spojrzeć na świat inaczej.

Magia to jest coś, czego na pewno nie brak w książkach Cressidy Cowell, szczególnie w tej o przygodach Xara i Wish. I cóż mogę napisać… Chyba tylko tyle, że to może być moja najnowsza ulubiona książka dla dzieci. Bo autorka mnie zachwyciła swoim pełnym uroku, zabawnym i pełnym dowcipu stylem, który przyciąga czytelnika. Ta wspaniała, magiczna i fantastyczna lektura, w której wrogowie stają się przyjaciółmi, osadzona w magicznej starożytnej Wielkiej Brytanii zachowuje właściwą równowagę między tradycyjnymi elementami fantasy a oryginalnym budowaniem świata. Na moje jej uwielbienie składa się tak wiele drobnych elementów, od postaci, które angażują w historię i wcale tak bardzo się od nas nie różnią (cóż, wszyscy czasem przeżywamy chwile tchórzostwa i egoizmu, ale znalezienie w każdej sytuacji pozytywów sprawia, że wyrastamy na dobrych ludzi),do zwrotów akcji, cliffhangerów i tych drobnych przełamań czwartej ściany. Ogólnie, jest to niesamowita lektura. Ale Wojownicy i Czarodzieje to nie tylko barwnie napisana przygodówka, ale też wspaniale zilustrowana. Rysunki Cressidy Cowell ożywiają jej historię w najdoskonalszy sposób. Nadają kształt jej niezwykłej wyobraźni i udowadniają, jak bardzo jest utalentowana jako artystka. Każda minuta, którą poświęciła tej książce, była tego warta i nie mogę się doczekać, aby przeczytać następną część i podziwiać jej wspaniałe ilustracje.

"Jeśli chcecie, żebyście Wasze dzieci były inteligentne, czytajcie im bajki. Jeśli chcecie, żeby były bardziej inteligentne, czytajcie im więcej bajek."

Lubię pd czasu do czasu sięgnąć po wartościową książkę dla młodszych czytelników. Pisząc wartościową mam na myśli, nie tylko ciekawą historię ale też taką , która niesie za sobą jakiś morał, przesłanie.

Do sięgnięcia po książkę ze zdjęcia przekonał mnie sam zarys fabuły ale dopiero gdy książka trafiła w moje ręce zobaczyłam jaka to perełka. Jest przepięknie wydana, z mnóstwem obrazków dla małych czytelników, te okraszone są krótkimi opisami wnoszącymi do fabuły wiele ciekawostek ale i mocno działają one na wyobraźnię.

A później wnikamy w magiczny świat, który pokaże nam dwie strony medalu. Z jednej mamy wojowników, a z tej drugiej są czarodzieje. Na pozór dwa zwaśnione rody, ale co gdy dzieci ich przywódców spotkają się podczas niebezpiecznej przygody i będą musieli razem współpracować.

To książka pełna przygód, barwnych stworzeń i bohaterów którzy zmagają się ze swoimi problemami takimi jak brak wiary w siebie. Ta książka pokaże nam, że mimo wad możemy sobie z wieloma rzeczami poradzić i nie powinniśmy nikogo oceniać przez pryzmaty.

Naprawdę świetnie się to czytało i ja bawiłam się przy tej historii dobrze, mogę sobie tylko wyobrazić, że dziecko poznające taki świat będzie wniebowzięte dlatego polecam, ale zarówno dla młodszych jak i dla starszych czytelników ❤️

Do sięgnięcia po...

Powieści pełne magii, mrocznych zakątków, tajemniczych postaci wciągają bez reszty. W powieści Crassidy Cowell dostajemy to wszytko już od pierwszych ilustrowanych stron.

Xar to Czarodziej, który nie ma czarodziejskich mocy. Jest synem maga Enkanzo, władcy Czarodziejów i mimo ukończenia 13 lat jego moc nadal pozostawała uśpiona. Chłopiec uwielbiał łamać zakazy, często ponosił go ferwor zabawy - zdecydowanie był kumplem jakiego chciałoby się mieć. By zdobyć magiczne moce spróbuje złapać Wiedźmę.

Wish to księżniczka Wojowników, potężnego rodu który skutecznie broni się przed magią. Żelazny Gród to najlepiej strzeżona warownia, a jednak pod osłoną nocy wymyka się z niej dziewczynka. Wish szuka łyżki (!). Duża żelazna łyżka stołowa żyje, a w świecie wojowników przecież zakazano magicznych przedmiotów.

I Xar i Wish zupełnie nie pasują do miejsca w którym się wychowali. Są inni. Nawet najbliższym trudno zaakceptować ich odmienność. Co stanie się kiedy Xar i Wish spotkają się na polanie w Strasznym Gaju? Przecież pochodzą z rodów które się nienawidzą, przecież są tylko dziećmi, przecież wiedzą że nie pasują do świata w którym żyją...

Pełna dynamiki akcja, humor sytuacyjny, cięte riposty i bohaterowie którzy budzą wiele sympatii.

Ja do książki zaglądałam Gabrysi przez ramię. Przewertowałam całość, grafiki zdecydowanie przykuwają uwagę i w wolnej chwili chcę poznać tę historię.

Gabi (12 lat): lubię gdy wydarzenia szybko po sobie następują, gdy cały czas coś się dzieje. Xar łatwo pakuje się w kłopoty, robi to co zakazane i sprawia mu to frajdę. Wish polubiłam bardziej za jej odwagę i dążenie do niezależności. Początek ich znajomości nie należał do najłatwiejszych, ale o ich perypetiach na prawdę dobrze mi się czytało. Lubię takie magiczne historie, gdzie nie wiadomo co może wydarzyć się na kolejnej stronie.

Czarodzieje i Wojownicy nienawidzili się od pokoleń. Ich dzieci od małego słyszeli same złe rzeczy o tych drugich, wpajano im nienawiść.
Xar jest synem czarodzieja i to nie byle jakiego, bo samego króla. Jednak jego magia się nie ukazała, już rok się spóźnia, co mocno martwi chłopca. Ma jednak już swój plan. Zamierza znaleźć wiedźmę i od niej czerpać magię. Jest tylko taki problem, podobno one wyginęły i to 100 lat temu.
Wish jest córką królowej wojowników. Mieszka w miejscu, gdzie magii się nienawidzi, jest surowo zabroniona i mocno karana. Pewnego dnia dziewczynek odkrywa, że wokół niej przedmioty ożywiają. Jest tym mocno zdenerwowana i zamierza zrobić wszystko, aby jej zdolności pozostały tajemnicą.
Tych dwójkę powinna łączyć tylko nienawiść. Kiedy pewnego dnia się spotykają, okazuje się, że połączy ich coś więcej - wspólna misja. Jaka? Czy dadzą radę? Czy będą się darzyć nienawiścią, jaką wpajano im od maleńkości?

Ciekawa, wciągająca, pełna magicznych przygód, przyjaźni, niebezpieczeństwa - taka właśnie jest książka pt.: „Wojownicy i czarodzieje. Jak upolować wiedźmę”. Wciąga młodego czytelnika i nie pozwala się od siebie oderwać aż do końca historii. Zdecydowanym plusem jest fakt, że w książce znajdziemy bardzo mądry przekaz, jednak jaki nie mogę zdradzić (zbyt wiele ważnych faktów z fabuły musiałabym zdradzić).

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani.

W książce znajdziemy ładne, czarno - białe ilustracje, które przyciągają wzrok.

Moim zdaniem jest to pozycja dla dzieci 9-14 (tak mniej więcej).

„Wojownicy i czarodzieje. Jak upolować wiedźmę” to książka, która spodoba się wszystkim fanom czarodziejskich przygód. My polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/08/Wojownicyiczarodzieje.JakupolowacwiedzmeZnakEmotikon.html

"Wojownicy i Czarodzieje: Jak upolować Wiedźmę" to pierwsza część świetnej historii autorstwa Pani Cressidy Cowell znanej z powieści "Jak wytresować smoka".

Powieść jest skierowana do dzieci i młodzieży, ale myślę, że starszym również może się spodobać 😉

"Kiedyś istniała magia" - od tych słów właśnie zaczyna się ta historia. Mnie one kupiły od razu😁
Opowiada o przygodzie chłopca i dziewczynki, których losy splatają się, kiedy wpadają na siebie na pewnej polanie.

Poznajemy chłopca o imieniu Xar, który jest z plemienia Czarodziejów, lecz nie posiada magii, ale zrobi wszystko by ją zdobyć. Wish zaś to dziewczynka, która pochodzi z plemienia wojowników i niestety zauważa różne niepokojące rzeczy w swoim otoczeniu i stara się to ukryć przed innymi.
Bohaterowie z początku nie pałają do siebie sympatią, bo wierzą w to, czego uczono ich od najmłodszych lat, a mianowicie, że te dwa plemiona się nienawidzą.

Teraz kiedy los postawił ich na swojej drodze muszą razem stawić czoła przeciwnościom. Razem ramię w ramię pokonać uprzedzenia i zmierzyć się z niebezpieczeństwem. Bohaterowie, choć są młodzi, muszą podejmować różne dezycje - nie zawsze słuszne, ale starają się sobie pomóc. Przełamują uprzedzenia, które były im wpajane na rzecz czegoś dobrego, czym jest przyjaźni. W czasie swojej wyprawy odkrywają pewne fakty o sobie, poznają się bliżej, stają do walki ze złem.

"Wojownicy i Czarodzieje" to ciekawa, zaskakująca i magiczna historia, która zabierze czytelnika w niezapomnianą podróż. W książce znajdziemy również świetne ilustracje, które umilają czytanie. Mnie się one bardzo podobały, bo kreska ilustracji oddaje klimat całej powieści.
Polecam 😊

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu @znakemotikon 🥰
A ja od razu zbieram się za część drugą - "Wojownicy i Czarodzieje - Drugie starcie z Wiedźmami"

Opowiada o przygodzie...

Bardzo przyjemna lektura, przypominająca nieco „Ronję, córkę zbójnika”.
Wish to wojowniczka, Xar jest czarodziejem. Należą do dwóch różnych, a do tego zwalczających się światów. Jednak ich spotkanie oraz wynikające z niego przygody pokazują, że więcej ich łączy, niż dzieli.
Trudności w relacjach z rodzicami i rodzeństwem, poczucie osamotnienia, świadomość, że jest się innym i boleśnie odstaje się od oczekiwań otoczenia – to moim zdaniem najciekawsze elementy tej książki. W uniwersum złożonym z magicznych istot i fantastycznych stworzeń autorka opowiada o trudnościach bliskim większości czytelników.
Do tego wartko toczące się wydarzenia, zaskakujące zwroty akcji, „nieprawdopodobne pojęcia”, humor i wreszcie – nienachalne, intrygujące ilustracje.

Bardzo przyjemna lektura, przypominająca nieco „Ronję, córkę zbójnika”.

• Literatura dziecięca
  • Literatura młodzieżowa
  • Fantastyka/Fantasy
  • RECENZENCKIE 2022
  • Serie
  • ZNAK

Dodaj cytat z książki Jak upolować wiedźmę