Sex in History

historia
Scarborough House
1992-01-01
1992-01-01

Książka zdecydowanie mniej pikantna, niż mógłby wskazywać tytuł - jest to całkiem solidna pozycja opisująca nie tylko rolę i podejście do seksu na przestrzeni wieków i w różnych miejscach na Ziemii (od Chin, przez Indie, świat Arabski i Europę),ale również relacje między płciami i, chyba przede wszystkim, pozycję społeczną kobiet. Oparta na bogatej bibliografii, jednak napisana w przystępny i ciekawy sposób, czasami może lekko subiektywna, jednak nadzwyczaj aktualna, tym bardziej jak na fakt, że pierwsze wydanie zostało wydane w 1980 roku.

Książka Historia seksu autorstwa Reay Tannahill opowiada nam o tym jak bardzo seks zakorzeniony jest w ludzkiej kulturze, a także postępowanie wobec kobiet.

Jest to jedna z tych książek o której ciężko coś napisać. Książka jest po prostu... nie dynamiczna. Oczywiście dowiadujemy się w niej wielu wartościowych rzeczy ale brakuje jej takiego powiedzmy charakteru, czegoś co wzbudzi emocje u czytelnika.

Podsumowując, książka porusza ciekawy temat, ale brakuje jej tej iskry. 5/10 oddaje jej istotę.

Książka jest bogata w przypisy bibliograficzne jednak autorka bardzo dużo zjawisk interpretuje na własną rękę wedle własnego uznania uzupełniając to własnymi złośliwymi lub dziwnymi komentarzami. Dużo wątków poruszonych w "Historii seksu" to jej własne przypuszczenia i fantazje. Struktura jest dość infantylna, ubogie, uszczypliwe uwagi bardziej nadają się do powieści dla nastolatków, całość nie jest zachowana w formacie, który mógłby przetrawić dorosły czytelnik.

Ciekawa. Niejednostronna, poparta uważnymi i drobiazgowymi badaniami. Z mocną i staranną bibliografią. Oprócz tytułowego seksu skupia się w równej mierze na prawach kobiet na przestrzeni wieków, sposobie do nich podejścia i traktowania przez mężczyzn i społeczeństwo. Podaje wiele faktów, sporo można się z niej nauczyć. Uporządkowana i świetnie napisana.

Historia obyczajowości, stosunków międzyludzkich i statusu kobiety w społeczeństwie. Bardzo polecam.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tego tytułu. Czyta się nieźle, ale brakuje tej książce systematyzacji. Początkowo autorka trzyma się jakiej takiej chronologii czasowej, potem następuje nieuzasadniony misz-masz epok. Kilka błędów, kilka naciągniętych interpretacji, kilka tematów wetkniętych na siłę. W sumie bardziej to niż historia seksu jako takiego, historia społecznych relacji damsko-męskich, a głównie roli kobiety na przestrzeni epok. "Historia seksu" w sumie porusza się po obrzeżach tematu, bardzo wiele rzeczy, które powinny się tu znaleźć pomija, a inne traktuje po macoszemu. A choć autorka odżegnuje się od feminizmu i zastrzega sobie obiektywizm, zupełnie nie udało jej się zachować naukowego dystansu.

• Socjologia
  • Seksuologia