rozwiń zwiń

Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Odzyskanie czasu
Baoshu Wydawnictwo: Rebis fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
三体X:观想之宙 (The Redemption of Time)
Rebis
2020-05-19
2020-05-19
fantastyka statek kosmiczny galaktyka wszechświat
Inne

Okładka książki Broken Stars: Contemporary Chinese Science Fiction in Translation Baoshu, Jingbo Cheng, Fei Dao, Tang Fei, Shi Gu, Xia Jia, Hao Jingfang, Cixin Liu, Ken Liu, Boyong Ma, Chen Qiufan, Zhang Ran, Han Song, Regina Kanyu Wang, Anna Wu
Ocena 8,0
Broken Stars: ... Baoshu, Jingbo Chen...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 112, January 2016 Baoshu, Neil Clarke, Rich Larson, Megan Lindholm, Ken Liu, Robert Reed, Robert Silverberg, Sofia Siren, E. Catherine Tobler, Chris Urie
Ocena 0,0
Clarkesworld M... Baoshu, Neil Clarke...

Wyróżniona opinia i

Odzyskanie czasu

przeczytanych książek 1448 napisanych opinii 278

Zaletą jest całkiem ciekawe dokończenie lub rozwiniecie niektórych wątków z oryginalnej trylogii. Dużą wadą, czyniącą tą książkę trochę mdłą, to wszechobecna metaforyka biblijna.

Czytając "Odzyskanie czasu" przypomniałem sobie czasy szkolne, gdy "przerabiałem lektury". Nauczyciel tłumaczył "co pisarz miał na myśli" (co potrafiło najciekawszą nawet powieść obrzydzić). W opisie przeczytałem, że Baoshu "... poszerza trylogię „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Ale czy trylogia Cixina Liu wymaga "poszerzenia" ? No i niektóre te "wytłumaczenia" są typu: "Obwód koła to 2 pi. Pi to takie 3 z hakiem. Jak pociąg jedzie to ten hak stuka o szyny". Sporo tu pseudonaukowych rozważań o zawiłościach czasu i przestrzeni. Mniej uwagi poświęca Baoshu fabule, a już zupełnie nie interesują go portret psychologiczny bohaterów - o ich uczuciach i motywacjach niewiele nowego się dowiemy, chociaż każdą damsko-męską parę bohaterów łączy swoisty romans (przedstawiony tak, że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać).
Tekst czyta się szybko i równie szybko zapomina. Ale może prawdziwe "odzyskanie czasu" (około 6 godz.) będzie wtedy jeżeli tego nie przeczytasz..

Dobre, ale męczące uzupełnienie „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”

Dobre, ale męczące uzupełnienie „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”

Chyba zbyt wiele oczekiwałam od tej książki, bo rozczarowanie było ogromne. Zbyt często przy czytaniu łapałam się na tym, że myślami jestem gdzieś indziej. W tym science fiction zdecydowanie za dużo fiction i tylko małe wstawki science. Autor odleciał powołując do życia absurdalnie wszechpotężne istoty, dla których Wszechświat jest tylko polem bitwy. Yun zaliczył srogi level-up i stał się jakimś supergierojem. Romans! Każda (hetero)para, która pojawiła się w książce naprawdę musiała mieć romans? Nawet, jeśli wystąpili tylko w jednym rozdziale? Przez chwilę czekałam na epicką bitwę z Przyczajonym. Ale chyba coś mi umknęło, bo albo bitwy nie było, albo akurat myślami byłam przy czymś ciekawszym.
Trzeba przyznać, że autor bardzo dobrze orientuje się w dziełach Liu. Odnosił się do wielu szczegółów, których już nie pamiętałam/nie kojarzyłam, przez co czytanie było tym bardziej uciążliwe (wciąż nie wiem, o jakie zaważające na losach Wszechświata akwarium chodziło).
Historia Yuna nieszczególnie mnie zainteresowała. Była zbyt absurdalna i chaotyczna. Zabrakło cudownych naukowych rozważań, wstawek i opisów z trylogii. I nawet jeśli bohaterowie (kilka razy) zaczęli o czymś ciekawym dyskutować, dialogi wydały mi się tylko sztywnym przekazywaniem informacji. A można było rozwinąć bardzo ciekawy pomysł 10-wymiarowego Wszechświata. Szkoda :(
Zamiast poznać historię Yuna i AA (jej infantylnej side story nawet nie warto wspominać), wolałabym dowiedzieć się, co stało się z ludźmi, którym udało się uciec przed "spłaszczeniem".

PS. Nie tak wyobrażałam sobie Trisolarian.
PPS. Pomysł na to, skąd Cixin Liu wziął pomysł na trylogię wywołał u mnie jedyny uśmiech podczas całej lektury :)

Z początku bardzo wierna trylogii, a im dalej w (ciemny) las tym bardziej autor odpływa, czyli ... tak samo jak w oryginale. Niezły suplement wypełniający niedokończone wątki.

Bao Shu za zgodą autora cyklu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” stworzył książkę będącą uzupełnieniem pewnych wątków poruszanych w dziełach Cixin Liu. Tak naprawdę to od nas zależy czy uznamy je za kanon czy też potraktujemy je jako ciekawostkę. Autor poza wyjaśnieniem co tak naprawdę działo się z Yun Tianmingiem podejmuje próbę przedstawienia tego mogło się dziać dalej.
Muszę przyznać, że książkę czyta się bardzo dobrze i szybko, jednak nie jest to poziom oryginalnej trylogii. Niektóre wątki są w mojej opinii nieciekawe, a nawet nudne. Z drugiej strony, podoba mi się to, że autor w głębszy sposób podszedł do rozwinięcia całego cyklu. Pod płaszczem zwykłej historii wykraczamy poza czas i wszechświat. Autor zadaje filozoficzne pytania dotyczące życia, (nie)śmiertelności, czy samego czasu co zdecydowanie jest atutem. Jak dla mnie jest to swego rodzaju hołd dla Pana Cixin Liu, co szczególnie widoczne jest na finałowych stronach. Nawet sam autor w przedmowie nakreśla podobny obraz. Czytelnicy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie czy wolą pozostawione przez Pana Cixin niedopowiedzenia pozwalające działać wyobraźni czy jednak potrzebują konkretnych odpowiedzi, których przynajmniej po części udziela Bao Shu.
Dla mnie „Odzyskanie czasu” to dobre uzupełnienie epickiej historii, która w mojej opinii niekoniecznie takiego uzupełnienia potrzebuje.

Przeczytana, jednak nie zostanie w pamięci na dłużej.

Przeczytana, jednak nie zostanie w pamięci na dłużej.

Kupiłem, przesłuchałem, książka nie jest zła, rozwija kilka zapomnianych wątków. jednakże czasami strasznie się dłuży

Kupiłem, przeczytałem, zapomniałem.
Wolę, żeby w mojej pamięci, pozostała trylogia!

Kupiłem, przeczytałem, zapomniałem.
Wolę, żeby w mojej pamięci, pozostała trylogia!

To nie to. co trylogia, ale całkiem ciekawy dodatek. Jeśli znasz PTC, to powinieneś przeczytać i to. Polecam.

Dodaj cytat z książki Odzyskanie czasu