Black Wave: Saudi Arabia, Iran, and the Forty-Year Rivalry That Unraveled Culture, Religion, and Collective Memory in the Middle East

Okładka książki Black Wave: Saudi Arabia, Iran, and the Forty-Year Rivalry That Unraveled Culture, Religion, and Collective Memory in the Middle East Kim Ghattas
Okładka książki Black Wave: Saudi Arabia, Iran, and the Forty-Year Rivalry That Unraveled Culture, Religion, and Collective Memory in the Middle East
Kim Ghattas Wydawnictwo: Henry Holt and Co. reportaż
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Henry Holt and Co.
Data wydania:
2020-01-28
Data 1. wydania:
2020-01-28
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
angielski
ISBN:
9781250131201
Tagi:
iran saudi arabia revolution islam arabia saudyjska rewolucja 1979 diplomacy
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
361
361

Na półkach: ,

Książka robi dobre wrażenie już na samym początku. Gruba obwoluta, na wstępie mapa, opis osób i ich funkcji, treściwe wprowadzenie i pogrupowane z sensem rozdziały. Przy tak obszernej lekturze, niezwykle ważną rzeczą (przynajmniej dla mnie) jest jej uporządkowane wnętrze. Stawkę oczywiście podbija dorobek samej autorki, doświadczonej i docenianej dziennikarki.

To nie jest książka prosta (ani też łatwa, ani przyjemna) w odbiorze, choć ma coś z dobrze napisanej powieści. Mam spore braki w historii Bliskiego Wschodu, ale już przy 100 stronie wciągnęłam się i nadążałam. Swoją drogą, przekraczając którąś-tam-kartkę, trudno już od tego tomiska się oderwać, bo chcesz wiedzieć więcej i więcej. Historia rządów Chomeiniego to scenariusz na najkrwawszy film, szczegóły Irańskiej Rewolucji Kulturowej nie dadzą spokojnie wysiedzieć podczas czytania, a to niewielki procent z tego co w książce.

Całość skupia się na czterech dekadach, od 1979 począwszy, choć nieuniknione są nawiązania do historii wcześniejszej. Jak Ghattas pisze, nie jest to ani historyczna praca badawcza, ani pozycja akademicka. Jest to interpretacja znanych wydarzeń, często zapomnianych, przemilczanych, dotąd też razem niepowiązanych. Wydarzenia geopolityczne są tu tłem dla ludzkich historii i być może w tym tkwi moc tej publikacji. Tu bohaterowie wprowadzają czytelnika do kolejnych kart historii, na nich skupia się dziennikarka. A jest o czym pisać; Liban, Irak, Iran, Pakistan, Arabia Saudyjska, Egipt…

Co mnie zaskoczyło, czego nie byłam świadoma, to że ci ludzie, którzy z taką zajadłością bronią swojej religii (choć uważam, że oni sami nie wiedzą, czego właściwie bronią) to są niezwykle wykształcone osoby. Ja (sorki, ale taki stereotyp miałam w głowie) myślałam, że to dzicz z karabinami, a to są najczęściej ludzie, którzy ukończyli amerykańskie i/lub europejskie uczelnie.

Ciekawy rozdział o kulturze, filmie i muzyce w Egipcie lat 80. Tu głównie w kontekście kobiecej roli, feminizmu, praw kobiet. Interesujący materiał o sytuacji studentów krajów bliskiego wschodu. Każdy z rozdziałów ma swój klimat, każdy właściwie traktuje o czymś innym choć w wiadomym kontekście. Aż nie chce się wierzyć, że te kraje całkiem niedawno były światłe, ludzie w nich wolni, a życie toczyło się spokojnie.

Niestety, myślę, że najgorsze co nasz świat spotkało to pieniądze i religia. Dziś powiedzenia, że historia kołem się toczy, jak nigdy nabiera szczególnego znaczenia.
.l
jeżeli jest się człowiekiem światłym, wykształconym, otwartym na dialog, tak w naszym katolickim kościele, jak w świecie arabskim, to dni/lata tego człowieka zdają się policzone… Jeszcze znośnie, gdy zostanie przeniesiony, zmienia się mu stanowisko, oddala od funkcji, często jednak, w krajach, gdzie nie budzi to żadnych sprzeciwów, taka osoba, “inna” od większości ginie. Jak świat stary i szeroki, ta zależność niezmiennie się powtarza.

I choć kultura jest inna, wierzenia, polityka, system polityczny, to ludzie tacy sami. Samozwańczy liderzy, interpretujący religie i prawo pod kątem własnego otoczenia, własnych korzyści itp. Można uznać, że należy być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, a ciemny lud zrobi swoje. Najczęściej wyniesie cię ponad niebiosa, czcić będzie na ślepo i, w najgorszym przypadku tak to się kończy, zabijał w imię Zbawcy, który różne nazwiska przyjmuje.

Dająca do myślenia, ciekawa książka, pomagająca wiele zrozumieć. Nie przeczytacie jej w tydzień ale dużo z niej wyniesiecie.

Książka robi dobre wrażenie już na samym początku. Gruba obwoluta, na wstępie mapa, opis osób i ich funkcji, treściwe wprowadzenie i pogrupowane z sensem rozdziały. Przy tak obszernej lekturze, niezwykle ważną rzeczą (przynajmniej dla mnie) jest jej uporządkowane wnętrze. Stawkę oczywiście podbija dorobek samej autorki, doświadczonej i docenianej dziennikarki.

To nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
663
188

Na półkach:

Absolutnie fantastyczna (mimo że opisująca historię i politykę) książka o rywalizacji religijno-polityczno-moralno-społecznej między Arabią Saudyjską a Iranem, a właściwie między Sunnitami (i ich odłamami) a Szyitami (i ich odłamami) na przestrzeni ostatnich 40-50 lat i jak ta rywalizacja zniszczyła świat Bliskiego Wschodu (a przy okazji miała negatywny wpływ na świat zachodni).
Autorka chronologicznie opisuje wydarzenia religijno-polityczne tak w dwóch tytułowych krajach, jak i w Libanie, Syrii, Pakistanie i Afganistanie oraz Egipcie i Tunezji, odnosząc się zarówno do rewolucji w Iranie, dyktatur w Egipcie i Pakistanie, wojny w Iraku, powstania i upadku wszelkich Hamasów, Hezbollahów, Al-Kaid, Państwa Islamskiego itd.
Zwraca uwagę na właściwie odwieczną rywalizację między dwoma głównymi odłamami Islamu, rosnącą na przestrzeni lat niechęć, która przeszła w nienawiść, co ostatecznie doprowadziło do wzajemnych zamachów, morderstw, spisków.
Po przeczytaniu tej książki czytelnik zastanawia się (autorka zresztą też),jak to się stało, że wielkie, bogate (głównie duchowo, potem i materialnie),mądre, otwarte, społeczeństwa Iraku, Iranu, Egiptu, Libanu czy Pakistanu, wreszcie Arabii Saudyjskiej, w których królowała różnorodność i tolerancja a sztuka i kultura wylewały się wprost z każdego zaułka, stały się nagle ciemnymi, niebezpiecznymi, homofobicznymi, zamkniętymi, religijnymi wspólnotami, które nie tylko nienawidzą zachodu (mimo że zachód wiele czerpał z ich kultury),ale przede wszystkim siebie nawzajem. Z książki wynika, że przyczyna leży właśnie w rywalizacji władców Iranu i Arabii Saudyjskiej, którzy po zniszczeniu społeczeństwa w swoich krajach, "krzewili" swoje wizje poza granice (na czym ucierpiały przede wszystkim Liban i Pakistan).
Książkę czyta się jednym tchem, jak najlepszy kryminał (a sporo tam kryminalnych wątków). Wprawdzie jest trochę dat i nazwisk, ale w moim przekonaniu nie ma w tym przesady i nie jest to lektura encyklopedyczna.
Polecam jedynie czytać na czytniku z możliwością zaznaczania notatek, bo praktycznie co strona, to coś wartego zapamiętania.
Rewelacja!

Absolutnie fantastyczna (mimo że opisująca historię i politykę) książka o rywalizacji religijno-polityczno-moralno-społecznej między Arabią Saudyjską a Iranem, a właściwie między Sunnitami (i ich odłamami) a Szyitami (i ich odłamami) na przestrzeni ostatnich 40-50 lat i jak ta rywalizacja zniszczyła świat Bliskiego Wschodu (a przy okazji miała negatywny wpływ na świat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
29
17

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja, świetne przypomnienie wydarzeń jakie miały miejsce na Bliskim Wschodzie od lat 70-tych. Poziom informacji raczej podstawowy, ale napisane fajnym reporterskim językiem.

Największym minusem jest spłycanie całej roli ekstremizmu islamskiego do noszenia chust przez kobiety.

Bardzo dobra pozycja, świetne przypomnienie wydarzeń jakie miały miejsce na Bliskim Wschodzie od lat 70-tych. Poziom informacji raczej podstawowy, ale napisane fajnym reporterskim językiem.

Największym minusem jest spłycanie całej roli ekstremizmu islamskiego do noszenia chust przez kobiety.

Pokaż mimo to

avatar
111
76

Na półkach:

Książka dla tych, którzy zastanawiają się o co chodzi w nieustających konfliktach na Bliskich Wschodzie. Przybliża czytelnikowi Zachodu problemy i zapętlony świat islamu. Fanatyzm religijny, nienawiść do kobiet to wyziera ze stronic tej książki. Okrucieństwo, rywalizacja o przywództwo duchowe, religijne - oczy otwierają się szeroko z przerażenia - czy kiedyś muzułmanie zaznają tam pokoju.

Książka dla tych, którzy zastanawiają się o co chodzi w nieustających konfliktach na Bliskich Wschodzie. Przybliża czytelnikowi Zachodu problemy i zapętlony świat islamu. Fanatyzm religijny, nienawiść do kobiet to wyziera ze stronic tej książki. Okrucieństwo, rywalizacja o przywództwo duchowe, religijne - oczy otwierają się szeroko z przerażenia - czy kiedyś muzułmanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
508
53

Na półkach: ,

Doskonała praca autorki. Dopiero po zebraniu wszystkich faktów i historii całość nabiera sensu. Autorka ma rację - większość z nas temat Bliskiego Wschodu zna jedynie z nagłówków gazet.
Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć co się dzieje za kulisami wydarzeń z Bliskiego Wschodu.
Polecam

Doskonała praca autorki. Dopiero po zebraniu wszystkich faktów i historii całość nabiera sensu. Autorka ma rację - większość z nas temat Bliskiego Wschodu zna jedynie z nagłówków gazet.
Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć co się dzieje za kulisami wydarzeń z Bliskiego Wschodu.
Polecam

Pokaż mimo to

avatar
2315
2315

Na półkach:

Bliski Wschód od kuchni.

Najnowsza historia tlącego się od (co najmniej) kilku dziesięcioleci konfliktu na Bliskim Wschodzie jest długa i zawiła. Zazwyczaj postrzegamy ją z perspektywy linii podziału między Izraelem, a państwami arabskimi, jednak podskórna istota i szereg przyczyn zaistniałego w tym rejonie świata stanu rzeczy jest o wiele bardziej złożony. Jak bardzo? Tego dowiemy się z fascynującej książki Kim Ghattas pt. "Czarna fala".

Lektura jest połączeniem reportażu z fabularyzowanym dokumentem, który ma bardzo mocne umocowanie w faktach historycznych. Ghattas znakomicie łączy te elementy literackiej konwencji dając nam do rąk coś, co czyta się zaiste jednym tchem. Sama książka jest zaś o tyle zaskakująca, że za główną oś konfliktu w regionie przyjmuje ona nie animozje na linii izraelsko-arabskiej, lecz na płaszczyźnie tarć pomiędzy Iranem, a Arabią Saudyjską.

"Czarna fala" to bezprecedensowa książka pokazująca niejednoznaczną i skomplikowaną prawdę o przyczynach konfliktu na Bliskim Wschodzie, która znacząco zmienia nasze postrzeganie historii tego regionu. Kim Ghattas zręcznie splata historię, geopolitykę i kulturę, aby dostarczyć czytelnikowi pasjonującej lektury o mało zbadanej rywalizacji między Arabią Saudyjską a Iranem, zrodzonej z rewolucji irańskiej w 1979 roku, napędzanej przez politykę amerykańską.

Za pomocą barwnego stylu opowiadania, obszernych badań historycznych i reportażu literackiego autorka obala przyjęte prawdy o regionie, który nazywa swoim domem. Bada, dlaczego sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran, niegdyś sojusznicy i podwójny filar strategii USA na Bliskim Wschodzie, stali się śmiertelnymi wrogami. Pokazuje, jak zniekształcano i wykorzystywano religię w rywalizacji, która wykraczała daleko poza geopolitykę, podsycając nietolerancję, tłumiąc rozwój kultury i zachęcając do przemocy na tle religijnym.

Wojna o prymat kulturowy od Egiptu do Pakistanu, doprowadziła do wydania przez Iran fatwy przeciwko pisarzowi Salmanowi Rushdiemu, zabójstwa niezliczonych intelektualistów, powstania grup takich jak Hezbollah w Libanie, ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku i wzrostu znaczenia ISIS. Ghattas przedstawia również fascynującą galerię postaci, których życie zostało wywrócone do góry nogami przez dramat geopolityczny trwający już ponad cztery dekady: od Mehtab Channy Rashdi, pakistańskiej prezenterki telewizyjnej, która przeciwstawiła się dyktatorowi swojego kraju, przez Ahmeda Nadżi egipskiego pisarza wtrąconego do więzienia za swoją literacką twórczość, aż po Dżamala Chaszodżdżiego dziennikarza zamordowanego w saudyjskim konsulacie w Stambule w 2018 roku.

Proponowana przez Ghattas perspektywa jest niesamowicie ciekawa, wciągająca i bez wątpienia rzuca ona - zwłaszcza dla kogoś nieobeznanego z tematyką bliskowschodnią - nowe światło na przyczyny mającego miejsce w tym regionie świata ciągłego konfliktu. Myślę, że linia rozumowania przyjęta na potrzeby niniejszej książki bardzo wiele wyjaśnia i sprawia, że Bliski Wschód przestaje być aż tak wielką zagadką, jak można sądzić na podstawie pobieżnie przedstawianych w mediach informacji.

Gorąco polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#czarnafala #kimghatta #bliskiwschód #cosnapolce #bookreview #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Bliski Wschód od kuchni.

Najnowsza historia tlącego się od (co najmniej) kilku dziesięcioleci konfliktu na Bliskim Wschodzie jest długa i zawiła. Zazwyczaj postrzegamy ją z perspektywy linii podziału między Izraelem, a państwami arabskimi, jednak podskórna istota i szereg przyczyn zaistniałego w tym rejonie świata stanu rzeczy jest o wiele bardziej złożony. Jak bardzo?...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2322
2306

Na półkach:

Arabia Saudyjska, Iran i czterdziestoletnia rywalizacja, która odmieniła kultury, religię i pamięć zbiorową na Bliskim Wschodzie

To książka dla fanów historii, dla tych, których ciekawi co się dzieje na świecie. Mamy tutaj posiane historie i zagłębienie się w przyczyny konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Kultura, geopolityka, historia, mnóstwo wiedzy i informacji – znajdziemy tutaj to wszystko potwierdzone badaniami historycznymi.

Poznajemy wiele barwnych postaci, walk, wydarzeń. Wszystko opisane ciekawe i szczegółowo.

Arabia Saudyjska, Iran i czterdziestoletnia rywalizacja, która odmieniła kultury, religię i pamięć zbiorową na Bliskim Wschodzie

To książka dla fanów historii, dla tych, których ciekawi co się dzieje na świecie. Mamy tutaj posiane historie i zagłębienie się w przyczyny konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Kultura, geopolityka, historia, mnóstwo wiedzy i informacji – znajdziemy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Bardzo dobrze napisana, trzyma w napięciu. Wnikliwie i elokwentnie opisuje ten skomplikowany kawałek świata. Polecam

Bardzo dobrze napisana, trzyma w napięciu. Wnikliwie i elokwentnie opisuje ten skomplikowany kawałek świata. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    184
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    14
  • 2024
    3
  • Legimi
    3
  • Reportaż
    3
  • E-booki
    2
  • Do kupienia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także