Border Wars

Okładka książki Border Wars Evan Currie
Okładka książki Border Wars
Evan Currie Wydawnictwo: Amazon Digital Services Cykl: Hayden War (tom 8) fantasy, science fiction
Hayden War (tom 8)
Border Wars
Amazon Digital Services
2020-01-17
2020-01-17

Kolejna dobra część przygód Sorilly

Kolejna dobra część przygód Sorilly

Dobrze się czyta, jest akcja w kosmosie, są dymy na lądzie. Pełny relaks.

Dobrze się czyta, jest akcja w kosmosie, są dymy na lądzie. Pełny relaks.

Ta ocena to podsumowanie całego cyklu. "Hayden War" to fascynujący i wciągający akcyjniak sci-fi, który łatwo się czyta i przyswaja. Pomimo tego, że nie będę wchodził w szczegóły fabuły, epilog mógłby być bardziej rozbudowany. Jednakże, jeśli jesteś fanem uniwersum DC lub Marvela oraz ogólnie pojętych superbohaterów, ten cykl jest dla Ciebie.

Prosta, ale interesująca historia. Ciekawy świat i rozwojowy konflikt - z książki na książkę. Bohaterowie bez rozwoju charakteru. Napisana z jasnymi i precyzyjnymi informacjami naukowymi, co wzbogaca treści gatunkowe sf. Poza tym przeczytałem całą serię w tydzień, więc jestem chętny na więcej od tego autora. Żałuję, że jest tylko 9 tomów i ten ostatni pozostawia "niedosmak", coś w rodzaju: to wszystko? A gdzie fajerwerki?

Zgodzę się z większością opinii użytkowników, że jakość tej serii książek z każdym tomem spada. Na dodatek mamy do czynienia z tomami niedokończonymi, co wkurza mnie zawsze i nieodmiennie. Jeśli pokaże się tom następny, to zapewne zapomnę, na czym autor skończył swoje wypociny w tomie ósmym.
Ogólnie słabo, jest jakaś bijatyka, ale nie do końca wiadomo po co i o co chodzi.

Prolog do grubszej sprawy. Może nie jakiś wystrzałowy, żeby nie paplać o olśnieniu, ale solidny z wątkiem terroryzmu, który jakoś lęgnie się w ludzkich głowach od wieków i jakoś odporny na leczenie jest. To też kilka myśli o tym jak podatną na wypaczenia i fałsze jest tzw. „wolność”, O tym jak łatwo nią manipulować szczególnie wtedy, gdy nic dla manipulującego nie znaczy.

Niezmiennie dobre tempo, choć podkręcone niemożebnie pod koniec (przedsmak kolejnego tomu). Niezmiennie dobre przygotowanie merytoryczne Autora. Po prostu dobre czytanie na początek wakacji choć wystarczyło zaledwie na 4 dni (oszczędzałem wygłodniały dłuższą posuchą od tomu 7).

2012

POPKulturowy Kociołek:

Hayden War tom 8: Pogranicze w ogniu jest trzecim tomem serii dziejącym się po zakończeniu wieloletniej krwawej kosmicznej wojny. Treść książki stanowi kontynuację wydarzeń, które autor napoczął w poprzedniej odsłonie. W centrum całej akcji znajduje się tu Sorilla Aida bohaterka, która niezbyt długo mogła cieszyć się beztroską i spokojem po zrzuceniu pancerza bojowego. Mocno angażuje się ona w pewne śledztwo prowadzone wspólnie przez Sojusz i SOLCOM na planecie Allahu Akbar. Szybko odkrywa ona, że za pewnymi wydarzeniami kryj się większy i bardzo niebezpieczny spisek, a jedyną osobą, które może go powstrzymać, jest właśnie ona.

Cała seria jak do tej pory opierała się na charyzmatycznych bohaterach, wciągającej fabule i wyrazistej dawce akcji. Wszystkie te elementy stanowią również części składowe tomu ósmego. Autor prowadzi historię w taki sposób, aby cały czas trzymać czytelnika w napięciu i powoli odkrywać przed nim nowe tajemnice. Mocną stroną dzieła jest również trochę odmienione oblicze głównej bohaterki. Nadal jest ona wyśmienitym żołnierzem, który potrafi sobie radzić prawie w każdej okoliczności. Jednak lata spędzone na pierwszej linii frontu odcisnęły pewne piętno na jej duszy, o czym mamy okazję się tu kilkukrotnie przekonać.

Obok pozytywów dzieła niestety nie brakuje tu również pewnych niedociągnięć. Najbardziej zauważalne są one w końcówce książki, kiedy to twórca serwuje nam sporą dawkę nagłych, mocno zaskakujących i nie zawsze logicznych zdarzeń. W pewnym momencie można odnieść wręcz wrażenie, że autorowi nie spodobało się, w jakim kierunku podąża fabuła i postanowił ją drastycznie zmienić....

POPKulturowy Kociołek:

Długo, bardzo długo przyszło nam czekać na kolejną odsłonę powieściowej serii science fiction „Hayden War”, gdyż ponad pięć lat. Lecz oto doczekaliśmy się i dziś mamy przyjemność poznać dalsze losy Sorilly Aidy - głównej bohaterki tej serii, sięgając po książkę pt. „Pogranicze w ogniu”, która ukazała się w naszym kraju rzecz jasna nakładem Wydawnictwa Drageus Publishing House.

Granice przestrzeni Sojuszu, planeta Allahu Akbar. To właśnie tam trafia Aida wraz ze swoim oddziałem, bym tym samym kontynuować śledztwo względem burzliwych wydarzeń na tym świecie. Bardzo szybko przyjdzie jej się przekonać, że powstanie przeciwko Sojuszowi to tylko preludium do czegoś znacznie bardziej skomplikowanego, złożonego i niebezpiecznego. Czegoś, co może doprowadzić do śmierci tysięcy, a nawet i milionów niewinnych osób...

Opowieść ta stanowi sobą kontynuację wydarzeń zapoczątkowanych w poprzednim, siódmym tomie. I jest to kontynuacja z pewnością udana, oparta na ciekawym koncepcie wspólnej walki Sojuszu, SOLCOMU i Lucjan z nowym zagrożeniem, jak i wreszcie poprowadzona w niezwykle spektakularnej postaci. Przede wszystkim jest to jednak długo wyczekiwane, ponowne spotkanie z główną bohaterką, za którą zdążyliśmy się już naprawdę stęsknić...

Tradycyjnie już główna oś relacja skupia się wokół osoby Sorilly, która wraz z Krissem i Zielonymi Beretami z Piątej prowadzą swoje śledztwo - tak na powierzchni Allahu Akbar, jak i również wokół planety. To kolejne przerażające odkrycia, liczne starcia na powierzchni oraz z udziałem kosmicznych okrętów, jak i również konieczność zmierzenia się z niszczycielską bronią. Dzieje się tu bardzo wiele, raz po raz nas coś zaskakuje, zaś na koniec mamy zapowiedź równie intrygującej kontynuacji.

I jest to dobra historia, która ma swoją logikę, która trzyma nas w napięciu do ostatniej strony, jak i wreszcie która dorównuje swoim poziomem pierwszym sześciu częściom cyklu.

I zagłębiając się nieco bardziej możemy wskazać tu na wciąż ciekawą postać Sorilly, która z pewnością zmieniła się przez ten cały czas, stając jeszcze lepszym żołnierzem, dowódcą, ale tym razem również i szpiegiem. Podobnie ma się rzecz z kreacją tej całej powieściowej rzeczywistości, by wspomnieć o jakże wymownej nazwie planety Allahu Akbar, która rzecz jasna nawiązuje do islamskiej religii i to wcale nie w najlepszym znaczeniu. I wreszcie sam pisarski warsztat Evana Curriego, który znaczy jakość, doświadczenie i doskonałe wyczucie tego, czego mogą oczekiwać czytelnicy.

To wszystko sprawia, że spotkanie z tą książką jest dla nas wielką przyjemnością, wspaniałą rozrywką i czasem, który pozwala oderwać się nam od wszelkich trosk i problemów. Bo jest tu akcja, jest adrenalina i nie brak wszystkiego tego, co w wojennym science fiction kręci nas najbardziej, czyli rzetelnie i zarazem brawurowo przedstawionych scen walki, ciekawego spojrzenia na zaawansowaną technologię oraz kontaktu z tym, co obce i nieodgadnione.

I mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że warto było czekać na tę książkę tak długo. Warto dla jej fabularnej postaci, kolejnego spotkania z doskonale znanymi bohaterami, emocjonalnej wymowy i klimatu, który nie stracił nic ze swojej wyjątkowości. I wiem też, że przed nami jeszcze jedna, finalna część tego cyklu, która zapowiada się równie udanie, barwnie i intrygująco.

Powieść Evana Currie pt. „Hayden War. Pogranicze w ogniu”, to kolejna udana, jakże długo wypatrywana i w mej ocenie spełniające wszelkie pokładane w niej oczekiwania, odsłona te serii. To dobre, wojenne science fiction, które tętni akcją, zaskakuje obrotem zdarzeń i zachwyca barwnymi scenami walki. I dlatego też gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, przy którym to z pewnością nie będziecie się nudzić.

Ma wrażenie że cały cykl powinien się skończyć na 5 tomie, czyli końcu konfliktu na Haydenie. Kolejne wyglądają na odcinanie kuponów od świetnej historii, której popularność chyba nawet samego autora zaskoczyła. niestety ale im dalej tym gorzej. Brakuje pomysłu na kolejną historię z główną bohaterką.

Już poprzedni tom oceniłem awansem, jako zapowiedź czegoś nowego. Niestety jestem zawiedziony. Co prawda czytało się szybko i nie była to lektura męcząca, jednak w moim odczuciu za mało tu treści. Nic prawie nie posunęliśmy się z historią do przodu, akcja jakaś niemrawa, a postacie bardzo się "spłaszczyły". Mimo wszystko po raz kolejny czekam z nadzieją na kolejny tom.

• Audiobooki
  • Science Fiction