An American Marriage

Oneworld Publications
2019-03-07
2019-03-07
Inne

Moim zdaniem najsłabyszy był początek książki, który był w zasadzie zbiorem listów głównych bohaterów. Potem fabuła się rozwija i robi się bardzo ciekawie. Choć myślałem, że książka jest zupełnienie nie w moim klimacie, to jednak okazała się na tyle ciekawa, dobrze i lekko napisana (nie licząc listów),że zasługuje na mocne 8.

Młode czarne małżeństwo, niesłuszne oskarżenie o gwałt i perspektywa długiej odsiadki. Co z przysięgą "na dobre i na złe, w szczęściu i chorobie" kiedy życie odbiega od planów? Ciekawa historia, choć końcówka, w której wszystko dzieje się za szybko, rozczarowuje.

Książkę lekko się czyta. Dobrze przedstawiony rozpad małżeństwa.

Książkę lekko się czyta. Dobrze przedstawiony rozpad małżeństwa.

To była naprawdę dobra książka i po jej lekturze wcale nie tak łatwo napisać recenzję.
Fabuła wydaje się prosta – rok po ślubie z piękną artystką Roy H. zostaje oskarżony o gwałt. Trafia na 12 lat do więzienia, po 5 zostaje uniewinniony. W tym czasie Celestial rozwija się zawodowo i wiąże się z przyjacielem z dzieciństwa - Andre. W wyniku niewyjaśnionych nieporozumień Roy zabrania żonie odwiedzać się w więzieniu; nie kontaktują się ze sobą 2 lata, mimo to po uwolnieniu z więzienia Roy oczekuje, że uda im się zacząć od początku.

Autorka oddaje głos swoim bohaterom i to z ich perspektywy poznajemy przebieg zdarzeń. Mamy też wgląd w ich przeżycia i uczucia, którymi nie dzielą się z innymi. Każde z nich ma indywidualny styl wypowiadania się – tu brawa dla tłumaczki, która świetnie przybliżyła nam sposób myślenia czarnego chłopaka z małego miasteczka aspirującego do lepszego świata.

Punktem odniesienia dla relacji między trójką bohaterów są małżeństwa ich rodziców. Ci, którzy się rozwiedli, bronią instytucji małżeństwa. Ci, którzy razem dotrwali do szczęśliwej starości, jawnie okazują sobie miłość i są zarówno wyrzutem sumienia, jak i przykładem, o co warto w życiu zadbać. Dopiero żal ojca Roya po śmierci żony uświadamia Celestial, na czym polega bliskość w małżeństwie i czego brakowało w jej związku z Royem.

Powieść jest wielowarstwowa, a lektura – wciągająca i przyjemna. Świetnie skonstruowane są sceny końcowe. Widać, że autorka dała sobie czas, by pewne kwestie w powieści spokojnie przemyśleć; nie ma tu uproszczeń i łatwego happy endu.

Na koniec: to dobra książka, ale tylko książka. Rzeczywistość dotycząca małżeństwa wygląda inaczej; przewrotna i dopuszczająca wiele interpretacji jest myśl, którą wypowiada jeden z klientów sklepu Celestial, iż tylko rozwiedzeni wiedzą, jak to jest żyć w małżeństwie, a szczęśliwi małżonkowie nie mają o tym pojęcia.

To jest ciężki czas dla wszystkich interesujących się czytaniem, kiedy non stop trafia się na dobre książki. Odpada zjawiskowe darcie łacha, odpadają cięte riposty w pogawędkach na temat z przyjaciółmi, odpadają wszystkie te cudowności i spektakularności związane z pokładami negacji. Niestety, „Nasze małżeństwo” Tayari Jones to kolejna dobra książka, którą ostatnio przeczytałem. Nie zdołał tego popsuć nawet on, Roy. Kogoś na wzór i podobieństwo Roya jesteście w stanie wyłowić z łatwością ze swojego najbliżej: głupio-mądry, czepialski, wie lepiej lub najlepiej, posiada monopol na „tak jest” i licencję na prawdy objawione. Gubię się w tym, ile razy miałem ochotę wyciągnąć go z książki za włosy i zdzielić po pysku. Non stop!? Co zauważamy my i co jest dla nas oczywistą oczywistością stara się za wszelką cenę przegapić lub usprawiedliwić Celestial, żona Roya. Wszystko do czasu. Historia tkana w „Naszym małżeństwie” nabiera przyspieszenia z chwilą, kiedy Celestial sama przed sobą przyzna w myślach: „Kobieta nie zawsze ma wybór, taki prawdziwy. Każda z nas kładła się do łóżka z powodów, które nie miały nic wspólnego z miłością”. Ten moment to w dorosłym życiu Celestial złapanie pierwszego haustu powietrza i pierwszy krzyk. Robi się zimno i możemy śmiało oblizać usta w oczekiwaniu na czającą się tuż za rogiem katastrofą. Żeby nie było! Proszę nie liczyć na uniwersalną opowieść trafiającą pod strzechy i sprawdzającą się pod każdą szerokością geograficzną - „Nasze małżeństwo” to powieść polecana przez Obamę (tak, tego Obamę) i silnie sklejona z robaczywym, amerykańskim tam i teraz, z której nie każdy wyciśnie coś dla siebie (tytuł oryginału to "An American Mariagge"). Sama Tayari Jones również zasłużyła na mały minusik, tyci, ale zawsze. Przecież na bank wie, że w ambitnym filmie koniec musi zostać zły!

Nie sądziłam, że tak ciekawie można opisać rozpad małżeństwa.

Nie sądziłam, że tak ciekawie można opisać rozpad małżeństwa.

"Nasze małżeństwo" to książka, podczas której po kilku przeczytanych stronach zastanawiałam się jaj zachowałabym się na miejscu głównej bohaterki...
Roy i Celestial to młode małżeństwo, żyjące w USA z planami i perspektywami na przyszłość... Młodzi, ambitni ,zakochani... Jedna noc zmienia całe ich życie...
Roy zostaje niesłusznie oskarżony w wyniku fatalnego zbiegu okoliczności...
Czy ich miłość przetrwa ?
Książka pokazująca prawdziwe strony rasizmu w Stanach!
Polecam ! Zostaje na długo w głowie.

Roy zostaje niesłusznie oskarżony w wyniku fatalnego zbiegu...

Przyznam się szczerze, że czytając tę książkę cały czas zastanawiałam się, co bym zrobiła na miejscu głównej bohaterki Celestial. Książkę skończyłam i dalej nie wiem. Książka daje do myślenia i zostaje w pamięci czytelnika, dlatego też polecam zapoznać się z tą pozycją. ☺️

Autorka wyraźnie ukazuje, że kolor skóry w Stanach Zjednoczonych ma znaczenie, a niesłuszny wyrok potrafi zniszczyć życie wielu osób. Niemniej, bohaterowie moim zdaniem bez charakterów. Do połowy książka ciekawa, potem - wydawało się, że autorka sama nie wiedziała, jak zakończyć historię

Nawet, nawet, już miałam ją na listach odłożyć, ale wtedy akcja zaczęła nabierać tempa. Zakończenie mnie zaskoczyło. Ciekawa pozycja, taka na kilka wieczorów i dla odmóżdżenia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak głęboko podzielonym i rasistowskim krajem są USA.