Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego

Okładka książki Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego praca zbiorowa
Okładka książki Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego
praca zbiorowa Wydawnictwo: Jedność religia
religia
Catechizmo della Chiesa Cattolica. Compendio.
Jedność
2005-01-01
Jan Nowak, Roman Murawski
religia katechizm kościół katolicki kompendium

Kompendium napisane jest w bardzo przystępny sposób, w formie pytań i odpowiedzi. Jeżeli chcemy by nasza wiara była czysta, modlitwie musi towarzyszyć lektura, gdzie zawarte jest nauczanie Kościoła Katolickiego.

2079

Panorama (!) podstaw wiary katolickiej.
Pozycja rzetelna i przydatna (szczególnie w kłótniach z konserwatywnymi katolikami).

Panorama (!) podstaw wiary katolickiej.

Trafiła do mnie ciekawa publikacja dotycząca religii zatytułowana „Kompedium Kościoła Katolickiego”. Myślę, że wystarczy, jeśli dalej w tekście będę używał skróconej wersji tytułu ”Kompedium” po prostu. Jak pisze papież Benedykt XVI „Kompedium (…) jest wierną i pewną syntezą Katechizmu Kościoła Katolickiego”* i dokładnie o to tu chodzi o poznanie w skrótowej wersji w sposób przystępny treści, prawdy wiary, które są zawarte w „Katechiźmie Kościoła Katolickiego” Od siebie mogę dodać, że ta książka jest napisana w formie bardzo przystępnej i ułatwia zrozumienie wielu spraw, zachęca do lektury „Katechizmu Kościoła Katolickiego” i oczywiście „Pisma Świętego’. W tej mojej recenzji chodzi o to, żeby poinformować was moi drodzy czytelnicy, że coś takiego, jak to Kompedium jest i jeśli macie taką możliwość to warto się z nim zapoznać. Tą książkę można czytać na dwa sposoby, od deski do deski lub traktować jak słownik lub encyklopedię, i dotrzeć do konkretnego zagadnienia.

Forma tego Kompedium jest niezwykle ciekawa, ma formułą pytanie/odpowiedź itd. Pytania są krótkie, zwięzłe, treściwe, najczęściej 1 linijka, czasami 2. Odpowiedzi nie są zawiłe, od 2, 3 linijek do maksymalnie pół strony. Ta forma z założenia ma pomóc czytelnikowi zrozumieć podstawowe prawdy wiary i mam wrażenie, że ta koncepcja się sprawdza, zresztą przekonajcie się sami moi drodzy czytelnicy.
Pytań jest 598 i tyleż odpowiedzi rzecz jasna. Książka zawiera też najważniejsze modlitwy chrześcijańskie używane w liturgii i w indywidualnych modlitwach przez wiernych. Mamy też w niej reprodukcje historycznych, religijnych obrazów ze szczegółowymi komentarzami co zawierają, i ewentualnie co konkretnie symbolizują. Książka podzielona jest na kilka części:
- Wyznanie wiary
- Celebracja misterium chrześcijańskiego
- Życie w Chrystusie
- Modlitwa chrześcijańska
W każdym rozdziale mamy omówioną konkretne zagadnienia. Można się dowiedzieć chociażby konkretów np. modlitwy, czym jest modlitwa? jak się modlić? W jakich miejscach najlepiej się modlić? Jakie są formy modlitwy?, jakie mogą być trudności wynikające z modlitwy i jak sobie z nimi radzić?, itp.
Te zagadnienia dotyczące modlitwy podałem jako przykład, bo ciekawych kwestii jest mnóstwo, które są tutaj zawarte w każdym rozdziale i warto poznać nauczanie Kościoła dotyczące tych zagadnień.

Osobiście cieszę się, że miałem okazję zapoznać się z zawartością tej książki, chociażby dlatego, że warto poznawać tego typu teksty i dowiadywać się konkretów z nauczania Kościoła pogłębiając przy tym swoja wiarę. Ta książka jak sugeruje tytuł „Kompedium” jest swoistym skrótem odnoszącym się do właściwego „Katechizmu Kościoła Katolickiego”. Oprócz zagadnień dotyczących dogmatyki, czy liturgii, są też pytania i odpowiedzi dotyczące Biblii, chociażby modlitwy Mojżesza dlaczego on tak niesamowicie zaufał Bogu, że był gotów na wyraźne zalecenie Boga swojego syna Izaaka, i z tego wynika, że każdy powinien nauczyć się ufać Bogu.

Z reguły zajmuję się w swoich recenzjach powieściami, ale czasem warto zrobić wyjątek chociażby dla takiej publikacji jak „Kompedium Katechizmu Kościoła Katolickiego” z którym warto się zapoznać. Polecam.

Ad.
* Cytat pochodzi z książki "Kompedium Katechizmu Kościoła Katolickiego"

Przeczytanie tego kompendium zachęciło mnie do kupna całego wydania Katechizmu Kościoła Katolickiego.Obowiązkowa lektura dla katolika(i nie tylko),który chce poznać swoją wiarę.Ładne wydanie ,poręczny format.

Rewelacja. Każdy katolik powinien przeczytać. Skrót podstaw katolicyzmu co można lub nie można czynić i dlaczego. Mając wątpliwości szukam właśnie tam. Do tego napisana przez najwybitniejszego teologa 20/21 wieku Benedykta XVI.

• Religia
  • Religijne