Historynka

Okładka książki Historynka
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Historynka (tom 1) Seria: Kolekcja Ani z Zielonego Wzgórza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2020-04-07
2020-04-07
Renata Acher

więcej Więcej

Moim zdaniem najsłabsza i najnudniejsza spośród książek Lucy. Druga część przygód Historynki, czyli "Złocista droga" zdecydowanie lepsza.

Bardzo przyjemna powieść o przyjaźni, ciepłych relacjach rodzinnych oraz o wierze w Boga. Świetnia odskocznia po obfitej jeseni pełnej kryminałów.

A mnie się podobała ta historia. To nic, że rzeczywiście styl narracji niezbyt pasował do chłopca, ale za to klimat stworzony przez Autorkę (jedną z moich ulubionych nie tylko w dzieciństwie), opisy przyrody, przygody bohaterów, opowieści snute przez Sarę jak zwykle uruchamiają wyobraźnię. Pozwalają przypominać sobie wydarzenia z własnego dzieciństwa. To nic, że nie...

Książka bardzo ciepła i przywodząca na myśl czasy dzieciństwa. Bardzo przyjemnie się ją czytało. Autorka próbowała eksperymentować z chłopcem jako narratorem i... nie do końca jej to wyszło. Sposób, w jaki Beverly opisywał przygody, kompletnie nie pasował mi do chłopca. Bliżej było mu do stylu opowiadań tytułowej Historynki. Był zbyt barwny i elokwentny. Jest to jedyny...

Kolejne zaskoczenie - tym razem L.M. Montgomery narratorem uczyniła chłopca! Nie jest on jednak głównym bohaterem, powiedziałabym, że są nimi na równi jego brat Feliks, kuzynostwo: Dan, Felicity i Cecylia, oraz ich wspólna kuzynka Sara, będąca tytułową Historynką. Ten dziwaczny pseudonim to efekt niezbyt chyba udanego tłumaczenia oryginalnego tytułu, a miał on sugerować, że...

Jestem trochę rozczarowana. Do tej pory to chyba najnudniejsza książka Montgomery, z tych które przeczytałam.
Jakoś opowiadania i anegdotki Historynki mnie nie wciągnęły.

Niestety "Historynka" okazała się najsłabszą z książek L.M. Montgomery. Już wiem dlaczego nie przeczytałam jej w dzieciństwie - bo nie miała bohatera/bohaterki, z którym/którą mogłabym się utożsamiać.
Niestety było nudno, niby ciepło i sympatycznie, ale tak nie do końca według najlepszej szkoły pisarki.

Melancholijny wdzięk minionego dzieciństwa - taki ma urok proza Lucy Maud Montgomery w której można odnaleźć baśniowy, magiczny świat dziecinnych trosk i marzeń. Każdy bohater staje jak żywy przed oczyma i zapada w pamięć na długie lata. Ale dla mnie najważniejszą cechą prozy L. M. Montgomery jest dawanie przyzwolenia na inność. Bo bohaterowie jej książek są nietuzinkowi,...

Gdyby nie egzaltacja w budowie zdań, to pomysły dzieci i ich rozterki wieku dziecięcego nadałyby urok książce. A tak wyszła w pisaniu natura "Ani z Zielonego wzgórza".

Kolejna magiczna, mądra i bogata w pewne prawdy życiowe książka niezawodnej Lucy Maud Montgomery. Niezwykle zabawna i wciągająca, osobiście miałam wrażenie, czytając, jakbym była wśród bohaterów powieści i spędzała z nimi czas, bawiła się, słuchała ciekawych opowieści Sary :) Zdecydowanie zasługuje na wysoką ocenę, polecam! :)

1 204
  • Lucy Maud Montgomery