Llana z Gathol

Okładka książki Llana z Gathol Edgar Rice Burroughs
Okładka książki Llana z Gathol
Edgar Rice Burroughs Wydawnictwo: Stalker Books Cykl: Barsoom (tom 10) Seria: Galaktyka Gutenberga fantasy, science fiction
Barsoom (tom 10)
Galaktyka Gutenberga
Llana of Gathol (1948)
Stalker Books
2019-11-01
2019-11-01
Tomasz Walenciak
literatura amerykańska pulp fiction science fantasy Mars Barsoom

To już ostatnia część przygód Johna Cartera. Mimo iż cykl książek napisany ponad 100 lat temu, trąci nieco myszką, to jednak czyta się go dobrze. Jest to powieść lekka pełna akcji i poznawania nowych światów i postaci... Nie traci na jakości i czyta się jak współczesne dzieła. Oczywiście były w tej serii tomy lepsze i gorsze, jednak zakończenie należy zdecydowanie do tych pierwszych. Polecam i zachęcam do przeczytania całej serii... ja byłem zachwycony i jestem w trakcie czytania całej serii po raz drugi.

Zwieńczenie cyklu marsjańskiego Burroughsa, serii, która zdefiniowała gatunek przygodowej fantastyki. Moja ocena odnosi się do całości cyklu. Mimo, że pierwsze tom ukazał się ponad sto lat temu, w 1912 roku, do dziś właściwie niewiele dodano do stworzonej przez Burroughsa konwencji, niewiele też czerpiących z niej współczesnych dzieł osiąga tą samą lekkość, intensywność i potoczystość czysto rozrywkowej opowieści; a pomysły autora odnajdujemy w dziesiątkach późniejszych dzieł innych twórców. Warto zauważyć, że Burroughs stworzył też jedno z pierwszych (jeśli nie pierwsze) fantastyczne uniwersum, seria Barsoomu toczy się równolegle z cyklem wenusjańskim, Pellucidarem i przygodami Tarzana. Oczywiście były w tej serii tomy lepsze i gorsze, jednak zakończenie należy zdecydowanie do tych pierwszych.

• Książki
  • (F) Galaktyka Gutenberga
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Cykl: Barsoom
  • Galaktyka Gutenberga (chce)

Dodaj cytat z książki Llana z Gathol