Ziemiożerczyni

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Powieść porażająca beznadzieją

Link do recenzji

Bardzo dobra książka, odmienna od reszty. Polecam! Jednak to jest fantastyka, a nie literatura piękna!

Jedynym, co mi się w "Ziemiożerczyni" nie podobało, było zakończenie.

Jednocześnie nie wyobrażam sobie innego finału. Moim zdaniem, gdyby temat związany z namowami jednej z postaci został rozwinięty, książka byłaby sztucznie przedłużona.

Teraz jest perfekcją.

2054

Książka zrobiła na mnie spore wrażenie. Nie spodziewałam się tego. Pozornie jest o dziewczynce z nadprzyrodzonymi zdolnościami, a między wierszami o bólu i przemocy wobec kobiet.
Oszczędna w słowach, bardzo osobista i oniryczna historia. Przepełniona emocjami, intensywna. Najbardziej widać to w pierwszej i drugiej części. Trzecia część jest najsłabsza i trochę, nie wiem...

Krótka, ale bardzo poruszająca i niezwykle oryginalna opowieść. Pozornie to historia jednej dziewczyny posiadającej niezwykłe zdolności, a w gruncie rzeczy to uniwersalna opowieść o przemocy wobec kobiet.

Podobno to pozycja o przemocy wobec kobiet, na dodatek wpisanej kulturowo w rzeczywistość południowoamerykańska, gdzie kult męskości od wieków funkcjonuje i wielokrotnie w prozie tamtego regionu bywał akcentowany. Niestety, w tej niewielkiej objętościowo opowiastce nie znajduję wątków przemocy, co najwyżej ukryte i trzeba się mocno nakombinować, by odkryć, gdzie one są....

Książka wpisująca się w nurt popularnego niegdyś realizmu magicznego dominujacego w prozie iberoamerykańskiej. Z przesłaniem, choć dość trudna w odbiorze i odczytaniu. Dla wytrwałych i szukających w literaturze czegoś więcej niż rozwrywka.

Książka typowo na jeden wieczór. Po przeczytaniu pierwszych 70 stron byłam pod ogromnym wrażeniem. Niestety im dalej tym gorzej. Owszem, styl, język nie są zbyt górnolotne ale fabuła i jej rozwój na początku zasługiwał na olbrzymie wyróżnienie. Sięgnęłam do tej książki z uwagi na recenzje, którą znalazłam w Internecie. Niestety, pisała ją chyba jakaś przewrażliwiona...

Piękna opowieść! Napisana prosto i oszczędnie w słowach, a taka wymowna. Te 200 stron przekazuje więcej niż czasami robi to 500 stron. Jest jakaś szczególna magia w tej książce, której nie potrafię nazwać, ale sprawiła ona, że czytając rzeczywiście 'byłam' przy głównej bohaterce, towarzyszyłam jej.
Trochę rozczarowało mnie zakończenie, dla mnie to nie było domknięcie historii.

Trudna, ale jednocześnie magiczna i prawie baśniowa opowieść o przemocy wobec kobiet w Argentynie. Główna bohaterka dojrzewa, a czytelnik z każdą kolejną stroną lepiej rozumie ubogi i okrutny świat, który ją otacza. Książka jest krótka, ale być może z tego powodu tak dobra.

Krótka, ale pozostaje w sercu na bardzo długi czas.

• 2020
  • 2021