Główne nurty marksizmu. Rozwój. cz. 2

filozofia, etyka
Krąg
1989-01-01
1989-01-01

Bardzo dobra książka ale trudna w lekturze. Dużo nazwisk, sporo dat, niuansów. Powiedziałbym: filozofia nt. filozofii marksizmu. Wszak Leszek Kołakowski filozofem był.

Książka pozwala zrozumieć chyba najistotniejszą kwestię dotyczącą marksizmu: Czy marksizm znany w ZSRR to 100% wdrożenie myśli Marksa czy jednak jest to "wypaczona" interpretacja kontynuatorów?
Ja już wiem :)

Ja już wiem...

Drugi tom - czyli "Rozwój", już pokazuje jak niedookreślona była pierwotna myśl Marksa i w jak różnych kierunkach była rozwijana.

Autor przytacza w tym tomie najciekawsze ścieżki rozwoju marksizmu. Często, zdaje się, dość daleko od Marksa odchodzące.

Trudniejszy tom od pierwszego, ze względu na liczne odnogi. Ma niewątpliwie walor akademicki, jednak nie jest to lektura łatwa.

Ogólne wrażenie po przeczytaniu jest takie, iż liczne rozgałęzienia marksizmu prowadziły do odległych interpretacji i stosowania doktryny.

• Filozofia
  • 2.3. Opracowania z filozofii