Dom wielki jak świat

Okładka książki Dom wielki jak świat Ewa Szelburg-Zarembina
Okładka książki Dom wielki jak świat
Ewa Szelburg-Zarembina Wydawnictwo: Gebethner i Wolff Cykl: Polska i Świat Współczesny (tom 6) Seria: biblioteka młodzieży [Gebethner i Wolff] literatura piękna
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Polska i Świat Współczesny (tom 6)
Seria:
biblioteka młodzieży [Gebethner i Wolff]
Wydawnictwo:
Gebethner i Wolff
Data wydania:
1938-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1938-01-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
Tagi:
robotnicy życie codzienne
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Socjalizm, wolność, emancypacja Aniela Bełzówna, Justyna Budzińska-Tylicka, Maria Chmieleńska, Zofia Daszyńska-Golińska, Dorota Kłuszyńska, Ewa Szelburg-Zarembina, Władysława Weychert-Szymanowska
Ocena 8,0
Socjalizm, wol... Aniela Bełzówna, Ju...
Okładka książki Zasypianki Paweł Beręsewicz, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Dorota Głośnicka, Czesław Janczarski, Lech Konopiński, Urszula Kozłowska, Janina Porazińska, Ludwik Starski, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta Wawiłow
Ocena 7,7
Zasypianki Paweł Beręsewicz,&n...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
448
213

Na półkach: ,

Opowiadania z broszurowego wydania książeczki dla bibliotek szkolnych, w którym zebrano teksty ukazujące ważne społecznie role pełnione przez dorosłych, rodziców.

"Dom, wielki jak świat" podkreśla istotną rolę matki w sprawnym funkcjonowaniu najmniejszej komórki społecznej. Zwraca uwagę na to, że dzięki niej wszystko ma swój czas i miejsce. Mama, będąca bohaterką tekstu, rezygnuje z wyjścia na pokazy lotnicze, by przygotować pranie, zrobić posiłki, posprzątać. I dopiero, gdy przez jej niedyspozycję w domu jest bałagan, a dla rodziny nie ma posiłku, wszyscy zauważają, jak ważna jest rola mamy - organizatorki życia rodzinnego. Anachroniczne dzisiaj (stereotyp "kury domowej"),jednak cały czas podstawowe tezy są zgodne z prawdą.

"I mój! I twój!" to króciutkie opowiadanie o tym, że za sukces (w tym wypadku otwarcie nowego mostu kolejowego) odpowiedzialny jest nie tylko ojciec chłopca - inżynier (inteligent),ale również ojciec dziewczynki - maszynista pociągu (robotnik). Dzieci oglądają otwarcie mostu trzymając się za ręce.

Wszystkie teksty nasiąknięte nowa ideą, socjalizmem. Uczą też doceniania rodziców w ich trudzie dla dobra ogółu.

Opowiadania z broszurowego wydania książeczki dla bibliotek szkolnych, w którym zebrano teksty ukazujące ważne społecznie role pełnione przez dorosłych, rodziców.

"Dom, wielki jak świat" podkreśla istotną rolę matki w sprawnym funkcjonowaniu najmniejszej komórki społecznej. Zwraca uwagę na to, że dzięki niej wszystko ma swój czas i miejsce. Mama, będąca bohaterką tekstu,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
650
645

Na półkach:

Jedna z książek pisanych i wydawanych w Dwudziestoleciu ze specjalnym przeznaczeniem dla szkolnych bibliotek. Nakłady - jak widać - duże ale i potrzeby były bardzo duże. Wydanie z 1938 roku a sygnatura numer 23 w Publicznej Podstawowej Szkole Powszechnej II stopnia numer 3 męskiej w Nadwornej. Świadectwo wielkich wysiłków w celu eliminacji analfabetyzmu wykonywanych w Dwudziestoleciu. W bibliotece do wybuchu wojny dorobiono się być może trzydziestu książek.

Inna sprawa, że Nadworna to były już praktycznie koniec Polski i uczniów polskojęzycznych było tam pewnie maksymalnie 40%.

Zacząłem się zastanawiać czy dziś są jeszcze pisane w Polsce opowiadania i książki specjalnie przeznaczone do nauki, aż tak nasycone treściami dydaktycznymi jak te opowiadania Szelburg-Zarembiny. Tu wszystkie siedem ma jedną, specjalnie dobraną tematykę: pokazanie dzieciom, że praca ich rodziców (ojców i matek) jest godna szacunku. Oczywiście, przy tak programowej twórczości nie można oczekiwać rewelacyjnego poziomu ale muszę przyznać, że autorka nie idzie w banał i sztampę i czytać można także i dziś, nie będąc od dawna dzieckiem, bez zażenowania. Intrygujące jest jednak, że już wówczas trzeba było dzieci tak bardzo przekonywać, że ich rodzice są wartościowymi ludźmi - mam wrażenie, że nasze dzisiejsze wyobrażenia o ówczesnych relacjach dzieci z rodzicami nie są prawdziwe.

Jedna z książek pisanych i wydawanych w Dwudziestoleciu ze specjalnym przeznaczeniem dla szkolnych bibliotek. Nakłady - jak widać - duże ale i potrzeby były bardzo duże. Wydanie z 1938 roku a sygnatura numer 23 w Publicznej Podstawowej Szkole Powszechnej II stopnia numer 3 męskiej w Nadwornej. Świadectwo wielkich wysiłków w celu eliminacji analfabetyzmu wykonywanych w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dom wielki jak świat


Podobne książki

Przeczytaj także