Star wars wojny klonów dzika przestrzeń

Okładka książki Star wars wojny klonów dzika przestrzeń Karen Miller
Okładka książki Star wars wojny klonów dzika przestrzeń
Karen Miller Wydawnictwo: Amber Seria: Kolekcja książek Star Wars fantasy, science fiction
Kolekcja książek Star Wars
Star wars:the clone wars:wild space
Amber
2012-01-01
2012-01-01
Błażej Niedziński

Dramat, jak inne książki tej autorki o Wojnach klonów

Dramat, jak inne książki tej autorki o Wojnach klonów

"Dzika Przestrzeń" jest dosyć luźną adaptacją serialu o wojnach klonów. Jej akcja dzieje się bezpośrednio po "Wojnach Klonów" Karen Traviss, więc jeśli jej nie czytałeś to zachęcam do sięgnięcia właśnie do tego tytułu w pierwszej kolejności.
"Dzika Przestrzeń" nie jest zaliczana co prawda do kanonu, ale czyta się ją bardzo dobrze. Mamy tu mnóstwo postaci, tak dobrze znanych z filmów jak Obi-Wan, Yoda, Anakin czy Padme.
Na pierwszy plan wysuwa się tajna misja, którą mają wykonać Obi-Wan wraz z Bailem Organą, senatorem republikańskim reprezentującym interesy Aldeerana. Oczywiście od jej powodzenia zależą losy całej Republiki oraz Zakonu Jedi. Republika związana jest już na bardzo wielu frontach, generał Grievous co i rusz zadaje coraz to boleśniejsze rany, a Obi-Wan staje się obiektem ataku terrorystycznego. Jest to punkt wyjścia do opowiedzenia kolejnej historii wliczającej się w etap Wojen Klonów.
"Dzika Przestrzeń", jak mało który tytuł, odziera bohaterów z patosu i glorii chwały. Pokazuje, że bycie Jedi nie oznacza nieśmiertelności, nie oznacza nieomylności. Relacje zachodzące między postaciami są nad wyraz dojrzałe i wiarygodne. To jest coś czego nie dostrzegam u Karen Traviss. Ta, pisząc o wojnie klonów z perspektywy samych klonów, leje hektolitry patosu, który czasami jest wręcz nie do zniesienia.
Zakończenie to duży plus książki. Nie chcę spoilować, więc powiem tylko, że jest bardzo mocny i powoduje, że trochę inaczej zaczynamy patrzeć na postać Obi-Wana. Tak swoją drogą, autorka wprowadza kilka naprawdę fajnych pomysłów do książki, może kiedyś doczekamy się ich rozwinięcie w kolejnych powieściach.
Podsumowując, "Dzika Przestrzeń" to dobry tytuł, z którym warto się zapoznać.

Tym razem historia ma mniej militarny wymiar. Główni bohaterowie muszą zmierzyć się z nieokreślonym zagrożeniem ze strony Sithów, gdzieś na odległej planecie. Dowiadujemy się nieco więcej o Obi-wanie i senatorze Organa. Całkiem udany tom, stawiający bardziej na klimat i tajemnice niż na akcję. Dla mnie na plus.

Gorąco polecam:)

Gorąco polecam:)

Opowieść została osadzona w pierwszym sezonie serialu wojen klonów, ale nie jest opisem żadnego z odcinków, jest bardziej uzupełnieniem serialu. Jest także bardzo niezależna. Większą część opowieści pozwoli nam bardziej poznać Baila Organę i wyjaśnia dlaczego tak bardzo stal się zaufanym politykiem dla Jedi, szczególnie Obi Wana a także Yody. Książka nie posiada akcji związanych z walką na miecze, jest tylko kilka krótkich scen, natomiast walka jest bardziej mentalna. Jest dobrym wyjaśnieniem postawy Obi Wana jako nieugietego Jedi. Losy książki skierują Obi Wana i Baila Organę poza galaktykę do tytułowej Dzikiej Przestrzeni, na (kolejną) nieistniejącą w rejestrach planetę. To będzie całkiem ciężka lekcja dla Obi Wana. Starcie Ciemnej i Jasnej Strony Mocy jest dobrą odskocznią od pola walki klonów.

Całkiem niezły tom serii. W końcu Jedi muszą zmierzyć się z Ciemną Stroną Mocy a nie nudnymi robotami czy najemnymi Separatystami. Choć książka jest miejscami zbyt filozoficzna lub psychologiczna, czyta się dobrze.

Długo czekałem na to, aż książka się rozkręci i właściwie się nie doczekałem. Jak dla mnie zdecydowanie za dużo ciągłych (i wlekących się niemiłosiernie) dyskusji między Obi-Wanem, a Bailem Organą.
4/10

4/10

• Gwiezdne Wojny
  • Gwiezdne wojny
  • Star Wars

Dodaj cytat z książki Star wars wojny klonów dzika przestrzeń