The Witches

Okładka książki The Witches Roald Dahl
Okładka książki The Witches
Roald Dahl Wydawnictwo: Puffin Books Seria: The Roald Dahl Collection literatura dziecięca
literatura dziecięca
The Roald Dahl Collection
Puffin Books
2001-01-01
2001-01-01

Okładka książki Nigdy nie dorastaj! Quentin Blake, Roald Dahl
Nigdy nie dora... Quentin Blake, Roal...
Okładka książki The Witches Penelope Bagieu, Roald Dahl
The Witches Penelope Bagieu, Ro...
Okładka książki Wielkomilud Roald Dahl, Marianna Sztyma
Wielkomilud Roald Dahl, Mariann...

Przyjemna opowieść dla dzieci na jeden dzień. Pozwoliła mi na chwilę zapomnieć o ogarniających problemach. Polecam.

Nie tak dawno wróciłam do czytania, z powodu premiery najnowszej wersji filmu i...
... okazało się, że choć minęło kilkanaście lat, pamiętam praktycznie całą książkę.

Śmieszna książeczka napisana w oryginalnym stylu autora. Spodziewałam się trochę innego zakończenia, bardziej pozytywnego, ale w sumie czy wszystkie bajki dla dzieci muszą kończyć się dobrze..?

To jest świetna książka. Czytałam ją kilka razy i za każdym razem interesowała mnie tak samo. Można powiedzieć, że to taki horror dla odważnych dzieci :D

Przygodę z "Wiedźmami" R. Dahla rozpoczęłam od dwóch ekranizacji - wiem, niewybaczalne, ale wówczas nawet nie wiedziałam, że istnieje książka, a na dodatek tego samego autora co "Charlie i Fabryka Czekolady" :D Książkę oczywiście zaraz trzeba było zakupić, mąż przeczytał w jeden dzień, mi zajęło trochę więcej czasu, ale warto było. Książka jest zabawna i wciągająca, zawiera pouczenia, ale nie są one nachalne. Całość dodatkowo jest okraszona ładnymi ilustracjami Quentina Blake'a, a to tylko pogłębia przyjemność z czytania. Gorąco polecam :)))

"Wiedźmy" Roalda Dahla to horror dla dzieci.
Horror dla dzieci?
No, chyba tak...
Główny bohater ma 7 lat i babcię,
która opowiada mu o strasznych wiedźmach.
A potem dzieją się straszne rzeczy,
więc ja bym tego dziecku nie czytała!

Dla kogo więc jest ta książka?
Hm... Autora już nie zapytamy.

Niektóre fragmenty czytałam głośno mej 16-letniej córce.
Chichrałyśmy się z opisów łysych czaszek, kwadratowych stóp wiedźm
i ich niebieskiej śliny, służącej im jako atrament.
Ale nie było nam do śmiechu przy opisie zwęglenia jednej z nich,
czy planach unicestwienia wszystkich dzieci w Anglii.
Bo wiedźmy nienawidzą dzieci i chcą je wszystkie zniszczyć!

Wiedźmy wyglądają jak zwykłe kobiety,
ale to pozory, bo to w ogóle nie są ludzie.
I naprawdę są groźne!
Nasz bohater przekonał się o tym na własnej skórze :-(
Wyciągnął z tego jednak pozytywne wnioski
i nawet przyczynił się do....
Ups, nie będę spojlerować, przeczytajcie sami ;-)

"Wiedźmy" Roalda Dahla to horror dla dzieci.
Horror dla dzieci?
No, chyba tak...
Główny bohater ma 7 lat i babcię,
która opowiada mu o strasznych wiedźmach.
A potem dzieją się straszne rzeczy,
więc ja bym tego dziecku nie czytała!

Dla kogo więc jest ta książka?
Hm... Autora już nie zapytamy.

Niektóre fragmenty czytałam głośno mej 16-letniej córce.
Chichrałyśmy się z...

Trudno stwierdzić, dla kogo ta książka - dla dzieci zbyt straszna, dla nastolatków, a tym bardziej dorosłych - zbyt infantylna.

Kończę rok czytelniczy książką przewrotną, mianowicie rzecz się ma o PRAWDZIWYCH wiedźmach, SUPER babci i FAJNYM wnuczku. Dowiemy się z niej jak wyglądają, jak się zachowują i co (nie)lubią wiedźmy. Poczujemy też na własnej skórze jakie są skutki spotkania z nimi. Kurcze, mocna rzecz, jak dla dzieci-ja bym się bała, a dla dorosłego-super przygoda czytelnicza, okraszona fajnymi ilustracjami i niespodzianką na końcu książki.
„Jeśli ktoś cię kocha, wszystko jedno kim jesteś i jak wyglądasz.”

2061

"Pewne rzeczy są zbyt straszne, by o nich mówić."

Dlaczego taka ocena? Za grozę. Niby jest to książka dla dzieci, ale dramatu i grozy właśnie w niej nie brakuje.

Jest śmierć, dużo nienawiści, szczególnie do małych bachorów, są czary i to złe czary i są WIEDŹMY! Pełne nienawiści!

Zapowiada się na drugą część.

Polecam

"Pewne rzeczy są zbyt straszne, by o nich mówić."

Zapowiada się na drugą część.

Polecam

Teksty Roalda Dahla jak zwykle mnie zachwyciły, a szybkie szkice które wykonał Quentin Blake do tej książki stanowią znakomitą parę. Gdy się czyta o wspaniałych przygodach wnuka babci opowiadających mu o wiedźmach, który pochodził z Anglii, albo Norwegii, w zależności pod jakim kątem patrzeć, nie można oderwać wzroku od książki. Chłopiec uczy rozpoznawać się wiedźm, dowiadując się od babci o tym, że mają niebieskawą ślinę, większe od normalnych ludzi dziurki w nosach a także innych dziwacznych faktów. Następnie drogi wiedźm przecinają się z chłopcem, który dostał od babci dwie małe białe myszki - Williama i Mary. Czy wielki plan Arcywiedźmy, której dotychczas żaden zwykły człowiek nie widział z przekonaniem, że to ona, spełni się, czy chłopiec sprosta oczekującego na niego wielkiego wyzwania?

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa