Najgorsze Dzieci Świata

Okładka książki Najgorsze Dzieci Świata David Walliams
Okładka książki Najgorsze Dzieci Świata
David Walliams Wydawnictwo: Mała Kurka Cykl: Najgorsze Dzieci Świata (tom 2) Seria: Na kurzej łapie literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Najgorsze Dzieci Świata (tom 2)
Na kurzej łapie
Mała Kurka
2020-06-19
2020-06-19
2017-05-25
Karolina Zaremba

Okładka książki Charlie zmienia się w kurczaka Sam Copeland, Sarah Horne
Charlie zmieni... Sam Copeland, Sarah...
Okładka książki Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie Eva Eriksson, Rose Lagercrantz, Samuel Lagercrantz
Mattis i jego ... Eva Eriksson, Rose ...
Okładka książki Szkoła Trzęsiportków. Magiczny chomik Pamela Butchart, Becka Moor
Szkoła Trzęsip... Pamela Butchart, Be...
Okładka książki 117-piętrowy domek na drzewie Terry Denton, Andy Griffiths
117-piętrowy d... Terry Denton, Andy ...
Okładka książki Szkolne szaleństwa. Naszą panią napadli kosmici! Pamela Butchart, Thomas Flintham
Szkolne szaleń... Pamela Butchart, Th...

W tej książce, tak jak i w tomie pierwszym, znajdziemy dziesięć historii, a każda jest o innym dziecku. Jednak nie są to „zwykłe” dzieciaki. Poznajemy dziesiątkę dzieci – pięć dziewczynek i pięciu chłopców, którzy zasłużyli na miano najgorszych dzieci świata. Oj będzie się działo i to nie mało, w końcu zasłużyć na taki tytuł trzeba też potrafić.

Tak jak i poprzedni tom, tak i ten moim zdaniem trzeba czytać z „przymrużeniem oka”. Uważam, że jest to książka, do której należy podejść przede wszystkim z poczuciem humoru. Jednak to nie wszystko. Według mnie, po każdej z historii należy z dzieckiem porozmawiać o tym, co przeczytaliśmy. Te historie mają drugie dno, znajdziemy w nich morały. To wcale nie jest tak, że zachęcają do negatywnego zachowania, a wręcz przeciwnie.

Na pewno nie jest to książka dla każdego dorosłego. Nie ani trochę się nie pomyliłam i wiem, że to książka dla dzieci, ale nie czarujmy się, zazwyczaj dorośli najpierw mają książkę w ręku, a także oni je czytają dzieciom do pewnego wieku. Dlaczego tak uważam? Ponieważ są w niej opisane „obrzydliwości”, które dzieci uwielbiają, ale dorośli zazwyczaj omijają szerokim łukiem.

Wizualnie książka zachwyca i to dosłownie. Piękne, kolorowe, niebanalne ilustracje, a do tego czcionka o różnych rozmiarach, o różnej grubości. To wszystko tworzy świetną całość.

„Najgorsze dzieci świata 2” to moim zdaniem pięknie wydana, ciekawa, wciągająca, pełna humoru, a także zupełnie inna niż wszystkie książka, do której należy podejść z „przymrużeniem oka”, a po przeczytaniu porozmawiać o przeczytanej treści. Według mnie zdecydowanie warto po nią sięgnąć i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/12/najgorszedzieciswiata2domwydawniczymalakurka.html

Tak jak i poprzedni tom,...

bardzo śmieszne historie, bardzo polecam :)

bardzo śmieszne historie, bardzo polecam :)

Bardzo fajna książka, pokazuje najgorsze dzieci świata i skutki złego zachowania. Bardzo śmieszna z dużą ilością obrazków.
Polecam

Polecam

Supcio książka! Bardzo wg mnie śmieszna.
Polecam!

Supcio książka! Bardzo wg mnie śmieszna.
Polecam!

O tak! Najgorsza książka świata!

O tak! Najgorsza książka świata!

"Najgorsze Dzieci Świata 2" to zbiór dziesięciu historyjek o niesfornych dzieciakach, po równo dla każdej z płci. Oj uwierzcie, tu dziewczyny mają pazur! Przykładem może być choćby Okrutna Oktawia, która w uroczej i słodkiej osobie skrywa koszmarny charakter. Odkąd pamięć sięga, Oktawia nienawidzi kotów i bez skrupułów znęca się nad nimi, np. wsypując chili do kociej karmy lub puszczając kotkę na wrotce ze schodów. Innym przykładem jest Odrażająca Olga, ble! Zakochana we wszelakich robalach, za ich pomocą robiła ludziom psikusy. W internacie dla bogatych panien, w którym zresztą się uczyła, przewodniczącej szkoły nawrzucała pijawki pod kołdrę. Pomyślcie tylko, co się działo, gdy na wręczenie nagród do szkoły przyjechała sama Jej Wysokość Królowa, dyrektorka na długo zapamięta ten dzień! W książce znajdziemy również m.in. Rozbestwionego Radka, który przez swą pazerność w dniu urodzin po prostu zginął we własnym torcie, będzie też gigantyczny Grześ Głodomor pałaszujący ze smakiem całe miasto łącznie z rodzicielami oraz Mirek Migalski totalnie olewający zadania domowe, których nigdy przenigdy nie odrabiał. Każde z nich pożałuje jednak swych bezmyślnych zachowań!
Jesteśmy ogromnymi fanami Walliamsa! Sposób w jaki pisze sprawia, że przy jego dziełach śmiejemy się do rozpuku, nie zapominając o morałach, których mimo wszystko nie brakuje. W każdej jego książce jest ukryty mocny i zarazem mądry przekaz, jednak w tym tytule autor w przerysowanym stylu, robi to nadzwyczaj dosadnie. Walliams w zasadzie zawsze przedstawia świat czy cechy charakteru w groteskowy sposób i genialnie potrafi połączyć to z trudnymi, życiowymi tematami. Dlatego jego książki czyta się ekspresowo, z wielką przyjemnością.
Kreska, której autorem niezmiennie jest Tony Ross, idealnie uzupełnia treść książki, dając równie karykaturalne tło co same opowiadania. Na pierwszy rzut oka te kolorowe ilustracje mogą znaleźć wielu przeciwników, ale połączenie zdolności ilustratora z talentem pisarskim autora to mistrzostwo! Świetnie, że przed nami jest jeszcze sporo książek Davida do przeczytania.

Gdzieś czytałam, że książka lub film dla dzieci dopiero wtedy są naprawdę dobre gdy podobają się zarówno dzieciom jak i rodzicom. I nie ma w tym nic dziwnego, rodzicom łatwiej wtedy kupić kolejną książkę lub pójść do kina na jej ekranizację bo też odczuwają z tego faktu jakąś przyjemność. Wiemy też dobrze, że są tacy autorzy literatury dziecięcej i młodzieżowej, którzy są chętnie czytani przez kolejne pokolenia, przykładowo seria o Harrym Potterze, dzieje Baśnioboru, przygody Alicji, czy też nasze rodzime historie o Panu Kleksie.
David Walliams to autor wielu bardzo, ale to bardzo poczytnych książek. Jego powieści łączą w sobie pokłady absurdu (co podoba się przede wszystkim dzieciom) z nutką zasad moralnych podanych w sam raz w sposób dla młodego pokolenia. Osobiście zakochałam się w Babci Rabuś, która doczekała się ekranizacji, ale ten wpis nie będzie o tej książce.
“Najgorsze dzieci świata 2” to, jak sam tytuł wskazuje już kolejna opowieść z tej serii. Pierwszej nie miałam okazji przeczytać, natomiast Edi zapytany o to która z nich jest lepsza mówi: Oczywiście, że druga! ;). Kim są tytułowi bohaterowie? To dzieciaki, których osobowości skonstruowano uwydatniając w karykaturalny niemal sposób po jednej z ich wad, która jest osią każdego poświęconego im opowiadania. Wiadomo, że nie ma na świecie ludzi, którzy mają tylko jedną niedoskonałość powodującą w dodatku tak totalny galimatias w życiu, jednak w opowiadaniach Walliamsa jest to jak najbardziej możliwe. Poznajemy zatem pięciu niegrzecznych chłopców i pięć równie okropnych dziewczynek. Czytamy o Okrutnej Oktawii, Trolicy Tereni, czy też o Grzesiu Głodomorze. Dzieci na kolejnych kartach książki dowiadują się, że nie warto dużo jeść, obgadywać innych osób, wymigiwać się od obowiązków ani być okrutnym dla zwierzaków. Barwny tekst jest upiększony bardzo “rzeczywistymi” rysunkami, które działają na wyobraźnię młodego czytelnika zapewniając jeszcze lepszy “odbiór” treści. Oboje z synkiem polecamy lekturę wszystkim czytającym i z niecierpliwością czekamy na “Najgorszych nauczycieli świata” ;).

• Wzgórze
  • Dominika 2021