Dom orchidei

Albatros
2020-04-15
2012-04-18
Anna Dobrzańska

Okładka książki Laura i Świąteczny Anioł Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 0,0
Laura i Świąte... Jane Ray, Lucinda R...
Okładka książki Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda Riley, Harry Whittaker
Ocena 6,0
Kubuś i Anioł Snu Jane Ray, Lucinda R...

Dom Orchidei" dla mnie jest historią trzech, a nawet czterech niezwykłych kobiet, których życie nie oszczędzało, a los posplatał ze sobą ich drogi. Główną bohaterką jest Julia Forrester- słynna pianistka, jednak w trakcie czytania poznajemy również Olivię, Elsie oraz Lidię. Powieść rozpoczyna się w tragicznym momencie życia Julii. Sens życia przywraca jej pamiętnik z czasów II wojny światowej odnaleziony w domu, w którym kiedyś mieszkali jej dziadkowie służący w rezydencji Wharton Park. Historia opisana w pamiętniku przewraca jej już i tak zwichrowane życie do góry nogami i wyjawia prawdę o niej samej.

Każda z historii napisanych przez Lucindę Riley chwyta za serce czytelnika, ale "Dom Orchidei" wyjątkowo mnie urzekł. Jeśli chcesz zacząć przygodę z Riley, ale nie wiesz od czego zacząć to sięgnij po tą książkę, a na pewno się nie zawiedziesz!

Autorka niezmiennie korzysta z jednego schematu powieści, za każdym razem wychodzi jej to znakomicie, mimo, że zakończenie jest przewidywalne. Ma wspaniały dar przenoszenia czytelnika w miejsce, które opisuje.

Od kiedy sięgnęłam po pierwszą książkę tej autorki, wiem, że każda następna będzie równie dobra i będzie niosła z sobą dużą dawkę emocji. Tak jest i tym razem. Może fabuła nie jest jakoś porywająca, ale mimo wszystko daje dużo do myślenia i uświadamia, że szczęście lub nieszczęście mogą mieć różne oblicza.

Trochę wynudziła mnie ta książka, schematyczność autorki i przewidywalność ciągu wydarzeń. Jest w bohaterach i treści coś infantylnego, co drażni. Dla mnie najsłabsza pozycja Lucindy, z dotychczas przeczytanych.

Taka tam obyczajówka. Początek obiecujący i interesujący ale im dalej w las tym gorzej. Główny wątek na koniec zamiast zdumienia wywołał u mnie raczej efekt facepalm. Dwie linie czasowe w książce mają sens gdy zachodzi porządna konkluzja czy jakiś dobry plot twist. A tu mamy praktycznie dwie różne historie tego samego rodu i mam wrażenie, że wykorzystano go jako wymówkę do takiego perpetum Mobile do odpowiedniego zakończenia. Troszeczkę zmarnowany potencjał. Bardziej wierzyłem w miłość z przeszłości niż tą z teraźniejszości, która była trochę jak zupka chińska (instant).
Pióro autorki bardzo lekkie. Mam trochę zarzut do kiepskich opisów. Tzn inaczej, nie były kiepskie ale niewystarczające. Ciężko sobie było wyobrazić gdzie faktycznie toczy się akcja bo niestety brakowało detali. Chciałoby się czytać więcej bo pole de popisu było, a sam sposób w jaki autorka podała te opisy były bardzo ciekawe ale zbyt szybko się kończyły. Jako debiut autorki pozycja godna przeczytania. Ciekawy jestem innych pozycji.

Poznłam autorkę dzięki cyklowi Siedem Sióstr (który gorąco polecam!) I z przyjemnością sięgnęłam po kolejne jej książki.

Zawiłe historie rodzinne, silne kobiety, ciekawostki z historii, geografii i innych dziedzin nauki - za to cenię książki autorki i nie zabrakło tego w "Domu Orchidei".

Książki autorki, które dotychczas przeczytałam maja pewien podobny schemat, nie każdemu musi to pasować.

Zawiłe i przewrotne losy kobiety, jej rodziny, pochodzenia, zrzadzenia losu.
Cudowne opisy dzięki którym można poczuć się jak by bylo się na miejscu zdarzenia.

Zawiłe i przewrotne losy kobiety, jej rodziny, pochodzenia, zrzadzenia losu.

Typowy melodramat opisujący dwa pokolenia uwikłane w trudne związki miłosno rodzinne. Dobrze napisana, trudno się oderwać. A jednak gdy skończyłam stwierdziłam, że była dosyć przygnębiająca i ciężka. Zakończenie bajkowe z dobrą wróżką trochę odstające od atmosfery wcześniejszej opowieści. Dla amatorek niespełnionych miłości, smutnych historii i szczęśliwych zakończeń. Polecam.

super, pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam. Polecam z całego serca.

Piękna opowieść o uczuciach, zależnościach, miłości, cierpieniu i nadziei. W angielskim tempie i dystyngowanym stylu, z nutką egzotycznego przepychu i bogactwa zapachów. Z wyrazistymi bohaterkami, bo to kobiety są w niej najważniejsze.