Przerwana lekcja muzyki

Okładka książki Przerwana lekcja muzyki Susanna Kaysen
Okładka książki Przerwana lekcja muzyki
Susanna Kaysen Wydawnictwo: Zysk i S-ka Ekranizacje: Przerwana lekcja muzyki (2000) Seria: Kameleon literatura piękna
Kameleon
Girl, Interrupted
Zysk i S-ka
1996-01-01
1996-01-01
Paweł Laskowicz
Ekranizacje:
Przerwana lekcja muzyki (2000)
powieść psychologiczna szpital psychiatryczny

Dałabym wyższą ocenę, gdyby nie dość monotonna końcówka, która mnie nie porwała. Poza tym świetnie się bawiłam! Książkę czyta się ekspresowo. Ciekawa i poruszająca historia.

polecam

polecam

Mam mieszane odczucia wobec tej książki, fascynuje mnie temat psychiki i jej zaburzeń, ale w ,,Przerwanej lekcji muzyki '' czegoś mi zabrakło. Oprócz głównej bohaterki Susanne chorującej na zaburzenia osobowości typu borderline,poznajemy kilka innych kobiet z różnymi problemami psychicznymi.
Fragmentami książka jest bardzo ciekawa, np kiedy autorka wyjaśnia mechanizmy swoich zaburzeń, ale reszta jest taka sobie, spodziewałam się czegoś lepszego.🙁

Świetna książka. Trochę żałuję, że nie przeczytałam jej przed obejrzeniem filmu, o wiele więcej wyjaśnia.

"Przerwana lekcja muzyki" to historia kilkunastu kobiet zamkniętych na oddziale psychiatrycznym, z których każda ma swoje większe, lub jeszcze większe problemy. Główną bohaterką jest Susanna, która próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Każda z kobiet w sposób mniej bądź bardziej jawny buntuje się przeciwko personelowi oddziału.
Nie porwała mnie ta historia, książka jest króciutka, aczkolwiek kompletnie nie będę o niej pamiętać za kilka dni.

Nie porwała mnie ta historia, książka...

W książce panuje chaos…Liczyłam na dobra lekturę, niestety się zawiodłam.

W książce panuje chaos…Liczyłam na dobra lekturę, niestety się zawiodłam.

Film oglądałem już z 10 lat temu i przyznam na starcie, że bardziej mi się podobał niż książka, a to się dość rzadko zdarza. Angelina Jolie zagrała tam tak dobrze, że do dzisiaj pamiętam tę rolę. Książkę chciałem przeczytać od dawna, ale dopiero wpadła mi w ręce. Zawsze intrygował mnie temat chorób psychicznych, chociaż wolałbym przyglądać się chorym ludziom z bardzo bezpiecznej odległości i najlepiej być dla nich niewidoczny i mocno od nich odgrodzony. Jest takie powiedzenie, że jak się długo przebywa w towarzystwie schizofreników, to można samemu zachorować. Dlatego od dawna jestem całkowicie odcięty od wszelkich informacji ze sprzedajnych mediów, nie dociera do mnie praktycznie nic, nie chcę się zarazić. Jeśli chodzi o książkę była ona krótka i dość ciekawa, a największą zaletą była autentyczność. Była pacjentka psychiatryka opisuje swoją przerwę w życiorysie, około dwóch lat się leczyła w latach 60tych i została uznana za wyleczoną. Cierpiała ona na tzw zaburzenia osobowości pogranicznej, typu "borderline". Okaleczała się, była nieprzystosowana, zbuntowana, fantazjowała o samobójstwie i nie mogła znaleźć wewnętrznego spokoju. Jeśli jednak czytelnik liczy na barwne opisy i fabułę rodem z "Lotu nad kukułczym gniazdem", to się rozczaruje. Autorka po prostu opisała z pamięci trochę o swoim pobycie w ośrodku zamkniętym, o kontrolach, psychoterapii. Najciekawszą osobą w książce była socjopatyczna Lisa, którą to właśnie postać odegrała tak świetnie Angelina Jolie. Krótka lektura, mogą się tu odnaleźć osoby, które interesują się ludzką psyche.

Zdecydowanie najlepsza książka jaką czytałam.
Autorka w dosyć zabawny sposób opowiada w niej o swoim pobycie w szpitalu psychiatrycznym. Wywarła na mnie ogromne wrażenie.
Bardzo żałuję, że autorka nie wypuściła innych książek w tym stylu. Gdyby tak się stało, na pewno byłabym pierwsza w kolejce po nią.

Zdecydowanie najlepsza książka jaką czytałam.

Wydaje mi się, że nie udało mi się jeszcze przyswoić do siebie treści tej książki głównie z powodu chaosu, który był jej głównym elementem. Była ona dobrze napisana, ponieważ przedstawia zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym w sposób rzeczywisty i autentyczny, bez prób podkolorowania takiej rzeczywistości, z którą główna bohaterka musiała się zmierzyć. Czasem miałam jednak problem z połączeniem pewnych faktów czy odniosłam nawet wrażenie, że historie są wybrakowane. Zaczęłam najpierw od książki a potem zabiorę się za film i mam nadzieję, że może on okaże się trochę lepszy.

Dobra książka. O ile ktoś lubi takie klimaty.

Dobra książka. O ile ktoś lubi takie klimaty.

• Literatura amerykańska