Dzienniki Majskiego. Ambasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji

Okładka książki Dzienniki Majskiego. Ambasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji Gabriel Gorodetsky
Okładka książki Dzienniki Majskiego. Ambasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji
Gabriel Gorodetsky Wydawnictwo: Bellona historia
850 str. 14 godz. 10 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Maisky Diaries - Red Ambassador to the Court of St James's, 1932-1943
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2020-09-16
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-16
Liczba stron:
850
Czas czytania
14 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311157972
Tagi:
Historia Iwan MajskiStosunki międzynarodowe Polityka Dyplomacja
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
853
772

Na półkach: , , ,

Bardzo ciekawa lektura. Autor ukazuje politykę trzech wielkich mocarstw na podstawie wspomnień Iwana Majskiego ambasadora ZSRS w Londynie. Sama postać Majskiego ....spuszczę tutaj kotarę milczenia......- książka natomiast bardzo dobra - wszechobecne pod spodem pod wspomnieniami przypisy autora bardzo dobrze zobrazowały sytuację polityczną w Europie i na świecie w XX wieku.
Autor pokazał charakter nie tylko samego ambasadora, ale także, a może przede wszystkim wielkich graczy- Churchill , Roosevelt i Stalin- oraz innych pobocznych, ale nie mniej ważnych ( wydawać by się mogło inaczej ) graczy na arenie międzynarodowej. Dla zainteresowanych wiekiem XX- kłamstwom wszechobecnym wszędzie - powiem szczerze kłamali wszyscy aby wygrać, bądź ugrać jak najwięcej jak dla siebie...ot życie ktoś rzeknie...tak wygląda świat.......tak i ten świat niczego się nie nauczył....- powtarzam dla zainteresowanych lektura obowiązkowa :).

Bardzo ciekawa lektura. Autor ukazuje politykę trzech wielkich mocarstw na podstawie wspomnień Iwana Majskiego ambasadora ZSRS w Londynie. Sama postać Majskiego ....spuszczę tutaj kotarę milczenia......- książka natomiast bardzo dobra - wszechobecne pod spodem pod wspomnieniami przypisy autora bardzo dobrze zobrazowały sytuację polityczną w Europie i na świecie w XX wieku. ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
992
631

Na półkach:

Majski wielkim komunistą był.

Większości z nas, nazwisko jednego z sygnatariuszy układu Sikorski- Majski (30 lipca 1941),jest doskonale znane. Postanowiłam więc sięgnąć po zapiski Iwana Michajłowicza- Lachowieckiego, aby przekonać się, co ów chce nam przekazać. Kreatywności odmówić mu nie możemy, nie zmienia to całościowej oceny o nim.

Podzielam pogląd izraelskiego historyka, że autor recenzowanych wspomnień nie fabrykuje swoich notatek (odpowiadających sowieckiej wykładni dziejów). Lecz w przypadku pamiętników trudno ustalić rzeczywiste intencje piszącego. Bohatera stać na bezpośredniość, cechuje go też doskonały zmysł obserwacji. Jego pióro jest wyrafinowane; potrafi uchwycić kluczowe kwestie. Ponadto polityk to znakomity poeta i niezrównany prozaik, autor powieści ''Blisko i daleko''. Ponoć niezłej. Przejawia jednak sposób myślenia typowy dla komunistów.

Kim był Iwan Majski?

Jak podaje Gabriel Gorodetsky, polityk ten miał zataić informację o swoim pochodzeniu. Mianowicie chodzi o to, że był potomkiem polskich Żydów. Ambasadora uformowało wiele okoliczności, aresztowany już w 1905 roku za udział w rewolucji. Jego ambicje były zdecydowanie literackie; raczej intelektualista niż polityk. Zdecydowała wojna.

Profesor raczy nas licznymi ciekawostkami, choćby taką, że ''Majski" to pseudonim literacki przyszłego dyplomaty. Obrał go w 1909 roku na emigracji w Niemczech. Diariusz został solidnie opracowany, ale zaznaczyć muszę, iż jest to tłumaczenie skróconej wersji. Przekład jest dobry, otrzymujemy ciekawe komentarze. Sam raptularz Iwana Majskiego jest unikatowy pod wieloma względami, m.in. dlatego że Stalin reagował histerycznie na próby sporządzania raportów, inne dokumenty niszczono. Oczywistym jest więc, że prowadzenie Dziennika stawało się zajęciem niebezpiecznym.

Wspomnienia zawierają wiele trafnych i racjonalnych spostrzeżeń, są okraszone zdolnościami analitycznymi. Śmiech politowania wzbudza nabożne traktowanie satrapy ZSRR, o którym autor pamiętników pisze: ''najwyższa instancja''. W każdym razie warto zwrócić uwagę na wstęp naukowca, naświetlającego nam pewne problemy.

Układ Sikorski- Majski miał przywracać stosunki dyplomatyczne między Polską a ZSRR, zerwane 17 września 1939 roku. Stronę polską reprezentował gen. Władysław Sikorski. Sprzeciw zgłosiła część składu rządu RP na uchodźstwie, ponieważ nie potwierdzał granicy polsko-radzieckiej zakreślonej w traktacie ryskim. Działania przyczyniły się do kryzysu gabinetowego, dymisji ministrów, etc. Cóż, układ Sikorski- Majski mógł zmienić wiele, tak się nie stało.

Wywody rozpoczynają się już w 1934 roku a kończą w 1943 roku, kiedy Majski został odwołany z placówki.

Lektura Dzienników Majskiego winna zainteresować wszystkich pasjonatów historii, interesujących się II wojną światową i jej następstwami.

Majski wielkim komunistą był.

Większości z nas, nazwisko jednego z sygnatariuszy układu Sikorski- Majski (30 lipca 1941),jest doskonale znane. Postanowiłam więc sięgnąć po zapiski Iwana Michajłowicza- Lachowieckiego, aby przekonać się, co ów chce nam przekazać. Kreatywności odmówić mu nie możemy, nie zmienia to całościowej oceny o nim.

Podzielam pogląd izraelskiego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Posiadam
    9
  • Przeczytane
    8
  • Historia
    5
  • Rosja
    3
  • Teraz czytam
    2
  • II wojna światowa
    2
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]
    1
  • Absolutnie
    1
  • I i II wojna światowa/ Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzienniki Majskiego. Ambasador Stalina odsłania kulisy dyplomacji


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne