Sztuka Indii. II. Miniatury Himalajskie

1963-01-01
1963-01-01
Piotr Parandowski

więcej Więcej

Te miniatury podobają mi się bardziej od mogolskich. Jest w nich więcej scenek rodzajowych, szczególnie miłosnych schadzek. Pojawia się też niebieski Kriszna, wojna z demonem, płonący dom i Kriszna połykający płomienie.

Miniatury himalajskie podobają mi się o wiele bardziej niż miniatury mongolskie. Tutaj mamy obrazy kobiet, które bardzo mi się podobają, ich jasna skóra kontrastuje z jaskrawymi kolorami ubrań, z czarnym niebem i ogrodami tak zielonymi, że aż prawie czarnymi. Kobiety są przedstawione zdecydowanie jako płeć piękna, a to bardzo lubię, są tutaj obrazy pokazujące nam momenty...

• Sztuka
  • 2020